Informacje

02.09.2012 15:28 happening w centrum miasta

Palma odzyskała liście

SERWISY:

Kilkudziesięciu warszawiaków niosło w niedzielnym pochodzie liście sztucznej palmy stojącej w centrum miasta. Celem pochodu zorganizowanego przez inicjatorkę ustawienia palmy, Joannę Rajkowską, był powrót liści na drzewo ogołocone przed rozpoczęciem Euro 2012.

Grupa uczestników niedzielnego happeningu Liściopochód zaniosła syntetyczne liście pod palmę na rondzie Charlesa de Gaullea, gdzie następnie rozpoczęto ich instalację na sztucznym drzewie.

- Liście powinny zostać umieszczone tam, gdzie jest ich prawowite miejsce - uzasadniał swój udział w happeningu mieszkaniec ul. Hożej, skąd wyruszył niedzielny pochód. Według innej uczestniczki pochodu udział warszawiaków w happeningu świadczy o tym, że palma stała się trwałym i lubianym elementem pejzażu Warszawy.

"Chleba zamiast igrzysk"

Rajkowska zdjęła liście z palmy w przeddzień inauguracji w Warszawie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, gdy obok sztucznego drzewa na rondzie de Gaullea postawiono ogromną piłkę futbolową, w ramach dekorowania miasta na czas Euro 2012. Na sztucznym drzewie zawisł wówczas transparent z napisem: Chleba zamiast igrzysk. Jak tłumaczyła Rajkowska, piłkę ustawiono bez porozumienia z nią.

W niedzielę artystka powiedziała dziennikarzom, że zdjęcie liści było też protestem przeciwko piłkarskiej imprezie. - Nie wszyscy się cieszyli z tego, czym było Euro - oceniła. Artystka podkreśliła, że organizacja mistrzostw wymusiła cięcia w budżecie na kulturę.Rajkowska tłumaczyła, że przez trzy lata bezskutecznie negocjowała z władzami miasta przejęcie opieki nad palmą. - Chciałam, abyśmy wszyscy razem decydowali o tym, co się z tym projektem (palmą - PAP) będzie działo dalej - wyjaśniła. Wyznała, że utrzymanie i konserwacja palmy są kosztowne. Aby znaleźć na to rodki, będzie musiała sprzedać licencję biznesmenom, którzy zaczną produkować gadżety z wizerunkiem sztucznego drzewa.

Muzeum zaopiekuje się palmą?

Przejęcie opieki nad palmą rozważa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. - Chodzi o to, żeby tak uregulować stan prawny, aby palma stała się własnocią publiczną, a nie prywatnym obiektem artystki, który stoi w miejscu publicznym na podstawie umowy z miastem - wyjaśnił wicedyrektor muzeum, Marcel Andino Velez.

Sebastian Cichocki z muzeum zastrzegł, że sprawa z palmą jest skomplikowana. - Jesteśmy na początku drogi szukając rozwiązań prawnych. Nie przejmujemy palmy, lecz podejmujemy próbę objęcia jej opieka merytoryczną i chcemy wesprzeć artystkę w negocjacjach z miastem. Być może będzie to umowa użyczenia - powiedział Cichocki.

Nie chciała nagrody

Rajkowska w tym roku nie odebrała Nagrody m.st. Warszawy dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy i nie pojawiła się na gali wręczenia odznaczeń. - Odmówienie przez miasto współpracy przy projektach artystycznych, a potem przyznanie mi nagrody odebrałam jako gorzką ironię. Nie mogłam jej odebrać - powiedziała w niedzielę artystka.

Stoi od 2002 roku

Palma stanęła na rondzie w grudniu 2002 r. Instalacja Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich ma przypominać, zgodnie z założeniem jej autorki, o żydowskiej społecznoci zamieszkującej przedwojenną Warszawę. Rajkowska wpadła na pomysł postawienia sztucznej palmy w centrum miasta podczas podróży do Izraela. Tam zobaczyła pocztówkę z napisem Pozdrowienia z Hebronu, przedstawiającą palmę daktylową.

Warszawska palmę wykonał amerykański producent za prawie 12 tys. dolarów. Prace nad jej wyprodukowaniem i postawieniem trwały półtora roku. Drzewo jest imitacja palmy daktylowej, spotykanej najczęściej w Azji Mniejszej i w północnej Afryce.

Joanna Rajkowska studiowała malarstwo na ASP w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego (1988-1993) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1987-1992). Jest autorką filmów, instalacji oraz akcji i interwencji artystycznych, realizowanych często w przestrzeni publicznej. Np. w ramach projektu Dotleniacz w 2007 r. Rajkowska wkomponowała w trawnik na pl. Grzybowskim w Warszawie staw wzbogacany tlenem. Dotleniacz wkrótce jednak został zlikwidowany władze dzielnicy nie uwzględniły go w ostatecznym planie zagospodarowania placu.

PAP/ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Naturysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 16:27 ~Naturysta

  emes~emes

  obok palemki z miniaturowymi liśćmi ustawiono piłkę z okazji euro i artystka puściła focha. w odwecie zdjęła plastikowe liście i powiesiła jakąś płachtę.
  to jest dopiero palma mózgowa. kiche na euro robi obrażalska.

  Poprzednie liście, te nieregularne i rozwichrzone, były lepsze. Stwarzały małą, ale jednak imitację natury. Te amerykańskie zabójczo regularne za małe liście przeczą estetyce i zdrowemu rozsądkowi.

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 12:26 ~jola

  zw1~zw1

  Czy ta pani płaci za wynajęcie miejsca pod palmę? Czy mogę wynająć inne rondo i postawić kilka sławojek, których w Warszawie tradycyjnie brak? Przynajmiej będzie w tym pożytek dla ludzi.

  na rondo rzadko kiedy sie da wejść. postawisz kilka toiek, ludzie beda lamac przepisy zeby sie do nich dostac i ze srodka beda wychodzic straznicy miejscy z mandatami :)

 • emes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 12:22 ~emes

  obok palemki z miniaturowymi liśćmi ustawiono piłkę z okazji euro i artystka puściła focha. w odwecie zdjęła plastikowe liście i powiesiła jakąś płachtę.
  to jest dopiero palma mózgowa. kiche na euro robi obrażalska.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 12:15 ~iza

  hans~hans

  jestem za palma, wnosi troche slonca i usmiechu w tym ponurym, brudnym miescie


  gdzie mieszkasz?

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 12:15 ~greg

  należy w końcu usunąć to dzieło z centrum Warszawy

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 12:13 ~qwerty

  rajkowska niech sie buja (na palmie). jak miała szansę pokazać swój "nieprzecietny talent artystyczny" wolała zdjąć liście i zawiesić reklamę. teraz już jej kilka klepek na miejsce wróciło i oddaje liście robiąc pochody.
  wizyta u lekarz by sie przydała i zastanawienie sie nad sobą. warszawa to nie jest twój prywatny folwark, a ronda nie wykupiłaś na własność. ciesz się, że pozwolono ci ten plastik postawić na kilka lat, a od całej reszty się za przeproszeniem odczep.

 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 11:38 ~zw1

  Czy ta pani płaci za wynajęcie miejsca pod palmę? Czy mogę wynająć inne rondo i postawić kilka sławojek, których w Warszawie tradycyjnie brak? Przynajmiej będzie w tym pożytek dla ludzi.

 • magi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 11:33 ~magi

  perspektywa Alej z mostem Poniatowskiego i na jego tle palmą jest po prostu piękna. We Francji Luwrem tez naturalne piramidy nie rosna. Miasto nie może byc takie zawsze serio. Trochę luzu plus mała architektura jest konieczne.

 • hans

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 11:26 ~hans

  jestem za palma, wnosi troche slonca i usmiechu w tym ponurym, brudnym miescie

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2012 10:44 ~jola

  ja się nie wstydzę za palmę :) dla turystów czy nowych mieszkańców jest charakterystycznym punktem, często umawiam się 'przy empiku pod palmą' i nic więcej nie muszę dodawać :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »