Informacje

04.02.2018 07:31 budowa s2

Pale w rzece, wycinka w lesie. Lecieliśmy nad budową POW

SERWISY:

Niedawno pokazywaliśmy wizualizację Południowej Obwodnicy Warszawy. Teraz postanowiliśmy sprawdzić, ile z tej wizji udało się dotąd zrealizować. Najważniejsze miejsca sfilmowaliśmy z powietrza.

Zobaczyć, którędy i jak będzie przebiegać trasa S2 przez Ursynów, Wilanów i Wawer to jedno. Inna sprawa, to przyjrzeć się temu fragmentowi również z góry, ale na bieżąco.

Palowanie w nurcie

Zrobił tak reporter tvnwarszawa.pl, koncentrując się szczególnie na odcinku przy Wiśle i na prawym brzegu. Tu na pierwszy rzut oka wybija się oczywiście wyrastająca (na razie w postaci pali) nowa przeprawa.

- Trwa palowanie w nurcie rzeki, oczywiście, tam gdzie jest to możliwe ze względu na lód – zaznacza Bartosz Sawicki, rzecznik firmy Gulermak, która buduje fragment POW między węzłami Przyczółkowa a Wał Miedzeszyński.

Na całym odcinku wbito już około 1800 betonowych pali, które stabilizują podpory. Ten etap jest już zakończony w Wawrze. W Wilanowie jest zaawansowany w około 70 procentach.

Jak już pisaliśmy, przeprawa będzie budowana przy pomocy maszyny, która - niczym pająk - będzie "przędła" betonowy most. - To skomplikowana konstrukcja hydrauliczna, która przesuwa się od filaru do filaru. Szalunki przesuwane są wzdłuż wznoszonego obiektu. Głównym elementem konstrukcji urządzenia są dźwigary. Jest to ekonomiczna i szybka metoda wznoszenia długich obiektów o powtarzalnych przęsłach małych rozpiętości - wyjaśnia Sawicki.

Rzecznik zaznacza, że na samych węzłach nic szczególnego na razie się nie dzieje. Przejmowany jest teren i przekładane urządzenia techniczne.

Wyrosła hałda

"Gazeta Stołeczna" pisała kilka dni temu, że Tomasz Kwieciński, zastępca dyrektora oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, po interwencji wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska zarzucił wykonawcy, że między rzeką a wałem w Wilanowie jest ogromna hałda z drobnym kruszywem i popiołem.

Chciał "natychmiastowego zlikwidowania zaplecza budowy w obszarze Natura Dolina Środkowej Wisły". Czy tak się stanie?

- W rejonie "międzywala", po stronie wilanowskiej składujemy jedynie materiał przeznaczony do budowy nasypów, będący mieszaniną kruszywa sztucznego (popiół konwencjonalny) i naturalnego kruszywa mineralnego (piasek wiślany), przy czym piasek wiślany stanowi 75 procent tej mieszanki. Nie składujemy odpadów ani materiałów niebezpiecznych dla środowiska, nie składujemy również innych materiałów nieprzeznaczonych na cele budowlane - zapewnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartosz Sawicki.

I zaznacza, że firma nigdy nie gromadziła i nie magazynowała samego popiołu lub innych odpadów pochodzących ze wspomnianych w artykule elektrociepłowni na terenach szczególnego zagrożenia powodzią i w obszarze Natura 2000. - Działaliśmy zgodnie z prawem i sztuką budowlaną. Niemniej jednak na wszystkich realizowanych kontraktach kierujemy się zasada dobrego sąsiedztwa. Mając na uwadze wnioski lokalnej społeczności zdecydowaliśmy o przeniesieniu tego materiału budowlanego w inne miejsce – obiecuje.

Pas bez drzew

Im dalej w głąb Wawra, tym budowa robi większe wrażenie, choć niekoniecznie przyjemne. Szczególnie na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. - Wycięto bardzo dużo drzew pod pas drogi. W miejscu, które było nie tak dawno bardzo gęsto zarośnięte, jeżdżą teraz ciężarówki i koparki - relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

CZYTAJ O KONTROWERSJACH WOKÓŁ TEJ BUDOWY.

Ten odcinek (od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska) buduje Warbud. Tutaj też trwają głównie prace przygotowawcze: rozbiórka czy przekładanie urządzeń technicznych. Ale powstaje też tak zwany by-pass kolejowy, czyli tymczasowe tory w rejonie ulicy Patriotów, ponieważ tam zostanie wybudowana wanna szczelna (tunel bez sufitu).

Budowa ma kończyć się na planowanym węźle Lubelska, który połączy POW ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy i autostradą A2. Tam prace są na początkowym etapie. Wszystko dlatego, że to oddzielny kontrakt. Pracuje tam firma Porr, która rozpoczęła budowę w lipcu ubiegłego roku. Ta inwestycja ma być gotowa do października 2020 roku.

Budowany odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy również ma zostać skończony za ponad dwa lata.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • IIswiat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 14:54 ~IIswiat

  Inteligentne tło muzyczne. B. głosno...

 • karina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2018 14:03 ~karina


  Antoniusz~Antoniusz

  Mi tam najbardziej szkoda, plaży nudystów. Już nigdy nie będzie tak samo.
  loOol~loOol

  z mostu będziesz miał lepszy widok :)  I co na moście będziesz się opalać i podziwiać widoki? Czy może będziesz odpoczywać w hałasie i smrodzie z jeżdżących samochodów??

 • Kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 18:06 ~Kierowca

  Lewactwo jęczało na "ustawę Szyszki", że niby tyle drzew się wycina, wytnie i będzie ciąć... to popatrzcie durnie tutaj - ile tego leży. Jakbym wyciął jedno drzewo na SWOJEJ działce bez papierka to by się nic nie stało!

 • vpo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 17:03 ~vpo


  hmm~hmm

  Barbarzyństwo na MPK. Dlaczego ta rzęź dzrew jest taka szeroka? Czy w końcu będą estakady?
  Wawka~Wawka

  Z tego co mnie jest wiadome estakad nie będzie. Pewnie dzieje się tak dlatego, że WARBUD wygrał przetarg kwotą 560 mln, podczas gdy przewidywany koszt przez GDDiA był 930. Po taniości idą.

  Znaczy chcą na drewnie sobie odbić te 370 mln? No to trudno będzie. Chociaż Szyszko nieźle się dorobił na wycinaniu puszczy. Może i tym się uda.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 11:40 ~Wawka

  hmm~hmm

  Barbarzyństwo na MPK. Dlaczego ta rzęź dzrew jest taka szeroka? Czy w końcu będą estakady?

  Z tego co mnie jest wiadome estakad nie będzie. Pewnie dzieje się tak dlatego, że WARBUD wygrał przetarg kwotą 560 mln, podczas gdy przewidywany koszt przez GDDiA był 930. Po taniości idą.

 • loOol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 11:24 ~loOol

  Antoniusz~Antoniusz

  Mi tam najbardziej szkoda, plaży nudystów. Już nigdy nie będzie tak samo.

  z mostu będziesz miał lepszy widok :)

 • tatata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 10:39 ~tatata  Warszawiak~Warszawiak

  Ta droga w tej lokalizacji , to jeden wielki skandal !!! I niech mi nikt nie mówi , że była planowana 60 lat temu , bo to słaby argument ! I NIE NAZYWAJCIE TEJ DROGI OBWODNICĄ , BO NICZEGO NIE OMIJA .
  stonka~stonka

  Nie przyjmuję argumentów, więc nie mówcie mi o faktach!!! Nóżkami też będziesz tupać? Ta droga omija miejskie zakorkowane arterie: Siekierkowską, Dolinkę Służewiecką, Marynarską, Łopuszańską... Omija Ursynowskie osiedla, bo auta zamiast stać w korkach i smrodzić Ci pod oknem, przejadą w optymalnych warunkach.
  rgrgrg~rgrgrg


  nie tłumacz mu... to "warszawiak" od paru miesiecy. Łojce do stolicy na nauki wysłali i sie poczuł już jak u siebie. A miasta nie zna, nic mu te nazwy nie mówią. Ale co się wypowie to jego. Na wsi sie pochwali jaki to wyuczony na forum pisać. Łojce będą dumni.


  Jak od paru miesiecy to nie nazwałby się warszawiakiem bo żaden polak tak by nie zrobił by się każdy z niego śmiał bo to warszawiak:)
  Z drugiej strony skąd Warszawiak może mieć pojęcie co do za droga jak porusza się całe życie po swoim osiedlu, z dwoma dodatkowymi ścieżkami jedna do pracy druga największa wyprawa to do galerii co weekend z rodziną;) I właśnie takich jak Wy ominie ta obwodnica i jest obwodnicą:)

 • Antoniusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 09:19 ~Antoniusz

  Mi tam najbardziej szkoda, plaży nudystów. Już nigdy nie będzie tak samo.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 09:09 ~Piotr  tg3178~tg3178

  i po co to komu to?

  po co ktoś miałby jeździć z Warszawy do Lublina i tych wszystkich wiosek po drodze ?

  ktoś bawi za nasze pieniądze i niszczy przyrodę przy okazji.
  Do_roboty~Do_roboty


  Wyobraźni nie masz za 1 grosz. Ta droga jest potrzebna każdemu z Tobą włącznie. Dobre drogi to nowe inwestycje w regionie i lepsze zarobki. Ale mówisz:po co to komu? Więc nie musisz z tego korzystać. Inni będą lepiej zarabiać.

  Maciej~Maciej


  Dokładnie - im mniej aut tym lepiej nam się będzie jeździło. Ty może przesiąść się na konia :)

  Byle nie jeździł tym koniem po obwodnicy ;-)

 • Hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 08:55 ~Hehe

  Pale w lesie, wycinka w rzece... :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »