Informacje

19.05.2016 08:50 potrwają do 15 czerwca

Pałacyk Konopackiego odżyje.
Ruszyły konsultacje

SERWISY:

Mobilne konsultacje społeczne, spacery badawcze i warsztaty architektoniczne. Mieszkańcy zdecydują o funkcji domu kultury Praga.

Chodzi o dom kultury, który będzie działał w pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej 11/13. Spotkania z mieszkańcami rozpoczęły się w środę i potrwają do połowy czerwca.

Wartość historyczna miejsca

Pałacyk Konopackiego u zbiegu ulic Strzeleckiej i Środkowej to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Pragi Północ. Zaprojektował go nieznany architekt w latach 60. XIX wieku. Była to siedziba Ksawerego Konopackiego, czyli twórcy Nowej Pragi.

- Ze względu na jego historyczną wartość i wielkie znaczenie dla okolicznych mieszkańców, miasto uznało, że konieczne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych - mówi Justyna Michalak z urzędu miasta.

Jak dodaje, to użytkownicy przyszłego domu kultury zdecydują o jego funkcji.

Mobilne punkty i spacery

Mieszkańcy mogą skorzystać z różnych form konsultacji. 21 maja ( godz. 11-14) i 23 maja ( godz. 15-18) odbędą się spacery badawcze. Mieszkańcy wyruszą sprzed pałacyku Konopackiego.

Ci, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce mogą wziąć udział w warsztatach architektonicznych. Te odbędą się 25 maja ( godz. 17.30 - 20.30) i 28 maja ( godz. 10 - 13). - Razem z mieszkańcami będziemy pracować nad makietą domu kultury, którą wykorzystamy w dalszej pracy nad prototypem, który będzie podstawą do konsultacji mobilnych - tłumaczy Justyna Michalik. Podaje terminy i miejsca, w których pojawi się mobilny punkt:

- 3 czerwca, godz. 9-11 - bazar przy ul. Strzeleckiej,
- 4 czerwca, godz. 10-14 - ulice: Wileńska, Inżynierska, 11 Listopada, Bródnowska, Środkowa,          Kowieńska, Kowelska, Stalowa, Mała, Równa,
- 5 czerwca, godz. 10-13 - ogród Pałacyku Konopackiego, ul. Strzeleckiej 11/13,
- 11 czerwca, godz. 9-10:30 - okolice bazaru przy ul. Namysłowskiej,
- 11 czerwca, godz. 11-12:30 i 15-16:30 – Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54,
- 12 czerwca, godz. 10-13 - ogród Pałacyku Konopackiego.

Rewitalizacja "odmieni Pragę"

Zintegrowany Program Rewitalizacji Pragi to jedna z głównych inwestycji, jakie miasto zamierza przeprowadzić w tej części miasta. Przeznaczono na ten cel 1, 4 mld zł. Władze Warszawy zapewniają, że zmiany na Pradze znacznie wpłyną na jej rozwój. Planowane są inwestycje w nowe budynki i poprawa stanu technicznego starych kamienic.

– Rewitalizacja to nie tylko odnowienie, ale i zmiana charakteru dzielnicy tak, aby ludzie się tu sprowadzali – mówiła w kwietniu ubiegłego roku Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zaznaczyła, że do rewitalizacji przeznaczonych jest kilkadziesiąt kamienic. Mieszkania w nich będą wynajmowane tak, żeby umożliwić zróżnicowanie społeczne mieszkańców. – Praga cierpi, ponieważ zróżnicowanie ciągle jest za małe – zaznaczyła.

Warszawa chce też zachęcać do odwiedzania prawobrzeżnej części Warszawy przez turystów, inwestując w obiekty takie jak Muzeum Warszawskiej Pragi czy budując nową siedzibę Sinfonii Varsovii.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O REWITALIZACJI PRAGI <<

kz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • młody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2016 23:54 ~młody

  Fajnie że mieszkańcy będą mieli wpływ na to co się stanie z pałacykiem.Rewitalizacja na Pradze powinna ostro przyśpieszyć by jak najwięcej budynków znów mogło błyszczeć jak za dawnych lat. Bo ile można wspominać czasy świetności trzeba zabrać się za pracę i pokazać jak wielki potencjał drzemie po prawej stronie Wisły!

 • uyrtgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 12:25 ~uyrtgh

  A to HGW nie chce oddac komus za 1zł i działeczke jeszcze do tego??? OOOOO dlaczego???? Bo sie prokuratura zmieniała i już nie można?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »