Informacje

19.09.2017 12:58 jest umowa

Pałacyk Konopackiego domem
kultury, ale bez dużych zmian

SERWISY:

We wrześniu 2019 roku zrujnowany dziś budynek przy Strzeleckiej 11/13 - tak zwany pałacyk Konopackiego - odzyska dawny blask. We wtorek stołeczny ratusz podpisał umowę na jego renowację. - To będzie kolejny etap rewitalizacji Pragi - podkreślił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Olszewski na konferencji prasowej w siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta podkreślił, że pałacyk to "projekt symbol", bo od niego rozpoczęła się rozbudowa osiedla Nowa Praga.

Bez gruntownej przebudowy

We wtorek miasto podpisało umowę z firmą Budimpol na modernizację zabytkowego budynku. Wartość kontraktu to 8 milionów 788 tysięcy złotych.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki podkreślił, że "najważniejsze jest, żeby pałacyk Konopackiego zachował swój charakter historyczny".

- Nie będzie żadnej gruntownej rozbudowy i przebudowy - zadeklarował. Jak dodał, "będzie to częściowe odtworzenie elewacji, utrzymanie substancji historycznej w największym zakresie z możliwych".

Podkreślił, że będzie to spore zadanie, bo pałacyk jest w bardzo złym stanie technicznym, jeżeli chodzi o zagrzybienie. Według Krasuckiego istotne jest, że w pałacyku będzie można wygospodarować "większe przestrzenie wielofunkcyjne, które będą zgodne z nowym charakterem miejsca".

Po renowacji będzie filią Domu Kultury TuPraga. W nowych wnętrzach swoją siedzibę będą miały: kawiarnia na około 25 osób, pokój dla matki z dzieckiem, plac zabaw, kącik malucha, klub seniora, pracownia mody i szycia, sala muzyczna, dwie małe sale oraz zaplecze biurowe domu kultury. Zagospodarowane będą cztery kondygnacje budynku: piwnice, parter, pierwsze piętro, strych i ogród.

Olszewski zapowiedział, że w środę ruszają obrady jury konkursowego, którego celem jest wyłonienie koncepcji przebudowy Środkowej i Strzeleckiej w bezpośrednim sąsiedztwie pałacyku.

W rejestrze zabytków

Pałacyk Ksawerego Konopackiego został wzniesiony w latach 1861-1866 r. W 1881 roku dom przeszedł w ręce rosyjskiego generała księcia Agafona Wachwachowa. Następnie został przejęty przez spółki żydowskich przedsiębiorców: Endelmana i Papiernego na skład drewna. W 1924 roku pałacyk został zakupiony przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe. W czasie II wojny światowej budynek najpierw został przejęty przez SS, a potem przez wojska sowieckie, a po wojnie był budynkiem komunalnych.

Przez lata pojawiały się pomysły zagospodarowania pałacyku. Miały tam powstać między innymi: Muzeum Pragi, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Cudu nad Wisłą czy Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. 18 maja 2005 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

PAP/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • misiek666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2017 17:44 ~misiek666

  W latach 70-tych na tereni pałacyku istniało również przedszkole. Nawet do niego uczęszczałem.

 • Geodeta Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 21:39 ~Geodeta Maciek

  Rewitalizacja w stolicy to temat poruszany bardzo często. jednak budynki objęte tym procesem często zmieniają się w architektoniczne potwory. Częstym tłumaczeniem jest, że nie dało się uratować budynku. jednak już teraz wiemy, że jeśli się chce to można wszystko i mówię tu o Koneserze na Ząbkowskiej. Kwartał ten przez lata straszył mieszkańców Pragi swoimi starymi niszczejącymi budynkami. Dziś po wszystkich zmianach które wcale nie zniszczyły jego pierwotnego wyglądu może stać się wizytówką Pragi.

 • Wwa69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 20:12 ~Wwa69

  iza~iza

  nie uwierzę jak nie zobaczę wyremontowanego budynku.
  HGW obiecuje coś, co ma być wykonane po wyborach

  a ile mieszkasz w W-wie? Smutne jest to, że doprowadzono zabytek do stanu obecnego ... i nie przez HGW, ale przez 40 lat. Tak samo krótkowzrocznie postrzegane jest wszystko, to że jest jak jest, a po Panu K. już tylko potop

 • polok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 18:39 ~polok

  PO co robić coś na siłę? podobno będzie można tam hodować grzyby by żyło się lepiej.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 13:48 ~iza

  nie uwierzę jak nie zobaczę wyremontowanego budynku.
  HGW obiecuje coś, co ma być wykonane po wyborach

 • Sowik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 13:39 ~Sowik

  w jego pónocnej czesci było przedszkole (lata 70-te)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »