Informacje

23.09.2013 15:07 zmiany za ponad 25 mln złotych

Pałac w Wilanowie odnowiony

SERWISY:

Ponad 25 mln zł kosztował trzeci, końcowy etap odnowy Pałacu w Wilanowie i okalających go ogrodów. Zmiany doceniają zwiedzający - z szacunkowych danych Muzeum Pałacu w Wilanowie wynika, że frekwencja na terenie rezydencji z roku na rok systematycznie wzrasta.

Środki, jakie muzeum wykorzystało na przeprowadzenie potrzebnych prac pochodziły m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Coraz większa popularność

Podsumowując wykonane w Wilanowie prace, minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił w poniedziałek, że środki z UE przeznaczane na polską kulturę są oczywiście w wielu przypadkach niezbędne. Jak jednak zauważył, wiele inwestycji - w tym wilanowska rewitalizacja - nie zostałyby zrealizowane, gdyby nie wysiłek i wkład własny samych beneficjentów.

- Środki europejskie stymulują, budują szanse i dają możliwości. Jednak, jeżeli beneficjent nie ma środków własnych, oznaczać to może, że nie jest wystarczająco zmotywowany do tego, aby tę inwestycję realizować - tłumaczył minister.

Zwrócił też uwagę, że każda inwestycja - realizowana ze środków UE - musi być też atrakcyjna dla publiczności i przystosowana do potrzeb zwiedzających. Jego zdaniem Wilanów jest świetnym przykładem tego typu placówki. Jak mówił, dzięki prowadzonym tam od lat poszczególnych etapów remontów, rewitalizacji i digitalizacji zbiorów, placówka cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Ponad 2 miliony gości

- W tym roku Wilanów odnotuje rekord frekwencyjny - ponad 2 miliony gości. Jeszcze pięć lat temu był to 1 milion i 400 tysięcy osób zwiedzających. Ten wzrost pokazuje,  jak potrzebne były przeprowadzone inwestycje - tłumaczył Zdrojewski.

Rozpoczęty w lipcu 2009 r. projekt "Rewitalizacja i digitalizacja XVII-wiecznego zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie - etap III" Muzeum Pałac w Wilanowie sfinalizowało w marcu 2013 r. Wykonano m.in. kompleksowe prace w czterech zabytkowych ogrodach - wschodnim (taras górny), północnym, różanym i parku przy Oranżerii. Konserwacji poddano mur zachodni, ławę w Gaju Akademosa oraz wykonane z piaskowca posągi słynnych poetów Jana Kochanowskiego i Franciszka Karpińskiego.

Sypialnia Króla

W ogrodzie różanym przeprowadzono m.in. konserwację ceramicznych rzeźb zdobiących tę część ogrodu: m.in. Wiktorii oraz czterech figur alegorycznych ustawionych na bramie zachodniej do ogrodu (przedstawiających Zgodę, Pszczelarstwo, Rolnictwo i Rybołówstwo).

Pracami objęto też m.in. Gabinet Holenderski, Sypialnię Króla, Gabinet Chiński, Garderobę Króla, Wielką Sień i Gabinet Malowany i siedem innych historycznych sal pałacowych (w tym Antykamerę Królowej, Sypialnię Królowej, Bibliotekę Króla).

Wykonano również przestrzenną dokumentację 3D wybranych obiektów z kolekcji wilanowskiej: 18 antycznych waz greckich, 32 rzeźb biskwitowych, 4 ogrodowych waz piaskowcowych oraz sarkofagu poświęconego Stanisławowi Kostce Potockiemu. Powstał też nowy wortal muzealny - "Wirtualne Muzeum - Historyczna Rezydencja Królewska".

"Potrzebujemy tych środków"

Wykorzystane w tym celu środki pochodziły z unijnej perspektywy finansowej na lata 2007-13.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przyznała w poniedziałek, że jej resort włożył sporo pracy, aby zapewnić potrzebne środki na projekty dotyczące polskiej kultury także w nowej perspektywie finansowania - na lata 2014-20.

- Potrzebujemy tych środków, ponieważ jeszcze bardzo wiele tego typu inwestycji w Polsce jest w złym stanie. Trzeba dość szybko działać, aby je zachować dla przyszłych pokoleń. Dlatego bardzo się cieszę, że sektor kultury znalazł się w przyszłych programach (unijnych). W tej perspektywie (2007-13) na kulturę przeznaczono ok. pół miliarda euro. W nowej perspektywie (2014-20) - będzie to zbliżona kwota - poinformowała Bieńkowska.

PAP/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sssd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 14:02 ~sssd

  A ile teraz będzie kosztował bilet ? I czy sławną Panią H będzie na niego stac? :)

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 09:59 ~ewa

  Realista~Realista

  to sie braniccy ciesza ze im teraz odnowiony dadza

  wątpię. Myślę, że im więcej Państwo wyda kasy na renowację tym trudniej będzie im to odzyskać

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 23:10 ~Karol

  W efekcie konfliktu spadkowego, jaki nastąpił po śmierci Jana III Sobieskiego, pałac został całkowicie ogołocony z wyposażenia i wszelkich ruchomości – okien, drzwi, kominków etc.

 • Pablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 17:37 ~Pablo

  No i jeszcze Fontanna w reprezentacyjnym miejscu stojąca przed Pałacem winna być do całości tego remontu odnowiona a tu nic..

 • shst

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 17:11 ~shst

  A możebyśmy wzorem "starszych braci" zawalczyli o odszkodowania od Rzeszy?

 • Seiren

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 16:32 ~Seiren

  Zanim przeprowadzono rewitalizację ogrodów, trzeba było je wpierw przebadać archeologicznie. Krótki reportaż o tym etapie tutaj:
  http://www.seiren.pl/Wyprawy/2012/1992012w.html

  i

  http://www.seiren.pl/Wyprawy/2012/2192012-przewodnik-po-archeologii-wilanowa.html

 • Książece słowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 16:10 ~Książece słowo

  Realista~Realista

  to sie braniccy ciesza ze im teraz odnowiony dadza

  Fakt, Wałęsa obiecał księżnej Branickiej, że odda jej włości, więc jako gentleman musi dotrzymać słowa :)

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 15:59 ~Realista

  to sie braniccy ciesza ze im teraz odnowiony dadza

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »