Informacje

29.05.2018 19:58 wykonano część prac

Pałac w centrum podupada. "Zagrożenie zniszczeniem"

SERWISY:


Zarośnięty, pomazany, z ukruszonym gzymsem i sypiącym się tynkiem - tak prezentuje się Pałac Błękitny przy placu Bankowym. Konserwator zabytków uznał, że zabytkowi grozi zniszczenie i nakazał przeprowadzenie prac zabezpieczających. Właściciel zapewnia, że część wykonał, a generalny remont zapowiada, gdy spółka odzyska płynność finansową.

Znajdujący się przy placu Bankowym, a do tego sąsiadujący z Ogrodem Saskim pałac, od kilku lat nie robi najlepszego wrażenia. Na naszych łamach gościł również, gdy pojawiały się kontrowersje. W 2013 roku zniknął za reklamą, a w 2015 pisaliśmy, że elewacja jest zniszczona, a na schodach śpią bezdomni.

Pałac nadal nie jest najlepszą wizytówką tej okolicy.

"Zaniedbany, zarośnięty"

- Wygląda na zaniedbany, szczególnie od strony ogrodu, Budynek jest zarośnięty, pomazany graffiti. Do tego w niektórych miejscach schody i gzyms są uszkodzone. Przy budynku widać pozostawione butelki, opakowania po jedzeniu i pudełka po papierosach. Nie widać za to luk, którymi na przykład bezdomni mogliby wchodzić do środka - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Na stan budynku zwrócił uwagę również stołeczny konserwator zabytków. 10 października 2017 r. nakazał Theta Investments (właściciel budynku) przeprowadzenie prac w Pałacu Błękitnym i dawnej Bibliotece Zamoyskich przy Senatorskiej 35/37. "Niezbędnych ze względu na zagrożenie zniszczeniem zabytku. Część prac zabezpieczających należało wykonać w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia niniejszej decyzji, pozostałe w terminie do dnia 31 października 2018 roku" - informuje tvnwarszawa.pl Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Jak podkreśla, decyzji wydano rygor natychmiastowej wykonalności. "20 października 2014 roku SKZ wydał już wcześniej nakaz, który został wykonany przez spółkę nienależycie, wobec czego stan techniczny zabytku uległ pogorszeniu. Stwierdzono to w trakcie kontroli przeprowadzonej w grudniu 2016 roku i wszczęto postępowanie w tej sprawie zakończone nakazem z 10 października 2017 roku" - wyjaśnia Krasucki.

W planie kontroli

Od listopada jego kompetencje przejął jednak wojewódzki konserwator. "Pod koniec grudnia 2017 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zobowiązał właściciela do wykonania zabezpieczeń elewacji i niezwłocznego usunięcia zabrudzeń, napisów i rysunków z elewacji.  Po przejęciu kompetencji przez MWKZ Wydział Strategii i Kontroli umieścił Pałac Błękitny w planie kontroli na ten rok" - tłumaczy z kolei Agnieszka Żukowska, rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora.

Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie się odbędzie, ponieważ dokumenty "do wszczęcia i przeprowadzeniu kontroli są w przygotowaniu".

Tymczasem właściciel zapewnia, że realizuje zalecenia konserwatora. - Część prac już wykonaliśmy, obiekt jest zabezpieczony, w tej chwili moim zdaniem nie ma zagrożenia. Zimą nie dało się wszystkiego zrobić - przekonuje Zbigniew Barański z firmy Theta Investments.

Jak zapewnia, tynk został zabezpieczony, zadbano również o odwodnienie terenu i odnowiono ogrodzenie. Generalny remont uzależnia z kolei od pieniędzy. - W lipcu mamy rozprawę w Sądzie Apelacyjnym z miastem stołecznym Warszawa, które dochodzi od spółki kosztów odbudowy pałacu po wojnie. To roszczenie obciąża spółkę i banki widzą ryzyko kredytowe. Jeżeli sprawa zakończy się dla nas pozytywnie, to odzyskamy płynność finansową. W tej chwili docelowy remont stoi - przyznaje Barański.

Ale podkreśla też, że część prac, które już wykonano, nie jest widocznych gołym okiem. - Mamy izolację fundamentów, wnętrza wyczyszczone ze starych instalacji i gruzu, wyczyściliśmy poddasze. Obiekt jest w stanie surowym, zamkniętym, przygotowany do ostatniego etapu - zapewnia.

Przyznaje też, że po remoncie warszawiacy nie mają co liczyć na otwarcie prześwitu, który prowadzi przez budynek do Ogrodu Saskiego. - W projekcie przewiduje się jego ogrodzenie, to przejście w czasie użytkowania stanowiło kloakę - zaznacza Barański.

Na razie nie wiadomo, kiedy właściwy remont może się zakończyć.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 19:15 ~lolek

  HankaInvestprivat nie może tego ugryżc

 • kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 19:12 ~kamil

  kiedyś tam MZK urzędowło, Hanka widać nie ma komu tego opchnąc.

 • kici kici

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 11:32 ~kici kici

  Zamoyski walczył o zwrot - wytłumaczono mu, że sprawa jest beznadziejna - skapitulował więc i sprzedał roszczenie panu Józefowi Huberowi G.
  Tenże błyskawicznie pałac odzyskał.
  Kredytowa 9 - sypiący się pustostan w centrum, to tez jego łup.

 • echh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 11:24 ~echh

  anzelm~anzelm

  mecenas Barański?

  tak

 • xwde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 10:46 ~xwde

  Tadek~Tadek

  Pałac został zwrócony ordynatowi Zamojskiemu, jako jako perła rodowa. Okazuje się że pałac wcale nie był mu potrzebny.

  Ja mam kilka rzeczy, które są moją własnością ale nie są mi potrzebne. Nie oznacza to, że mają mi zostać odebrane. Skoro była to własność tego pana to ma prawo nią dysponować. A jeśli chce tam świnie pasać lub toaletę mieć dla siebie to chyba nie Twoja sprawa. Nikt Ci do mieszkania lub bagażnika w samochodzie nie zagląda.

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 10:07 ~kok

  jeszcze trochę i postawi się tam piękny szklany drapacz chmur

 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 09:09 ~zw1

  Paradoks! Za "złej władzy" cały naród budował swoją stolicę! Za "dobrej władzy" cały naród rujnuje swoją stolicę!

 • Roszczenia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 09:00 ~Roszczenia

  ktoś kupił dawno temu od właściciela który nie mógł odzyskać :) I odzyskał w miesiąc :)

 • Tadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 08:51 ~Tadek

  Pałac został zwrócony ordynatowi Zamojskiemu, jako jako perła rodowa. Okazuje się że pałac wcale nie był mu potrzebny.

 • anzelm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 08:32 ~anzelm

  mecenas Barański?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »