Informacje

08.09.2011 17:27 będzie mniejsza bonifikata

Pałac Szaniawskich
pójdzie pod młotek

SERWISY:

Pałac Szaniawskich przy Miodowej 8 zostanie sprzedany. Ale jego przyszły nabywcy nie może liczyć na 50 proc. bonifikatę, tak jak to bywa w przypadku innych zabytków. W czwartek radni miasta zdecydowali o obniżeniu ulgi.

Jeszcze w 2009 miasto dostało informację z ministrstwa skarbu, że nieruchomość chce kupić ambasada Kataru. Rok później resort poinformował, że transakcja jest już niekatualna. Miejscy urzędnicy czekali jeszcze na zalecenia konserwatorskie, a gdy już je dostali droga do ogłoszenia przetargu stanęła otworem.

Mniejsza bonifikata

W marcu tego roku rzeczoznawca ocenił, że budynek z gruntem jest warty ok. 18 mln zł. Ale zgodnie z prawem, przy sprzedaży zabytku wartość nieruchomości obniża się o 50 proc. Ratusz na taki manewr się jednak nie zgadza.

"Z uwagi na atrakcyjne położenie działki, zabytkowy charakter obiektu i możliwość wykorzystania go na cele usługowo-mieszkaniowe oraz zainteresowanie inwestorów terenami o przeznaczeniu wielofunkcyjnym na terenie dzielnicy Śródmieście, zasadne jest wyrażenie zgody na obniżenie bonifikaty z 50% do 0,1% od ustalonej w przetargu ceny sprzedaży objętej wpisem do rejestru zabytków części nieruchomości" – brzmiał zapis w projekcie uchwały.

Będzie przetarg

Decyzję musieli podjąć radni, ale długo nie trzeba było ich przekonywać. Zgodzili się na obniżenie bonifikaty, dzięki temu władze miasta ogłoszą przetarg na sprzedaż nieruchomości, w której jeszcze przed kilku laty mieściła się jedna z siedzib urzędu miasta.

ec/ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 08:37 ~taka prawda

  Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem. Ta nieruchomość nie została nikomu oddana. Po prostu miasto ją sprzedaje. Nie ma sensu pluć na prywatnych właścicieli.

  Kilka słów na temat hipotek.
  Prawdą jest, że część hipotek była zadłużona. Dziś nie ma to jednak żadnego znaczenia. Przelicznik jest prosty: 100 zł sprzed starej denominacji dzieli się przez trzy. Ta nowa suma z kolei dzieli się przez 10000 z nowej denominacji. Tak więc pozostają do spłacenia grosze, jeśli widnieją na hipotece. Zazwyczaj przy przepisywaniu nieruchomości na miasto sądy w ogóle nie przepisywały hipotek. Tym samym nieruchomości te nie są obecnie zadłużone.

  Co się tyczy odbudowy, wiele domów było odbudowywanych i naprawianych przez właścicieli tylko po to, by im te domy potem zabrać.Praga była mało zniszczona. Tu też społeczeństwo odbudowywało? A tu przecież dekretem Bieruta pozabierano prawie wszystko. O tym się nie mówi. Lepiej krzyczeć, że społeczeństwo wszystko odbudowywało.

  Część domów była rzeczywiście odbudowana po wojnie przez Państwo, choć właściciele się o to nie prosili.
  Wielu domów nie odbudowano, tylko postawiono bloki.
  Gdyby złodziej ukradł syrenkę, potem ją wyremontował i krzyczał, jaka krzywda się mu dzieje uznalibyście to za bezczelność.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 08:19 ~Warszawiak

  ~pseudowarszawiak: może na Wiejską?

 • pseudowarszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 07:02 ~pseudowarszawiak

  A gdzie mam się zgłosić po swoje pieniądze, które zabierano mnie, mężowi i moim rodzicom, teściom- teściowej która z dziada, pradziada była warszawianką z wypłaty na odbudowę Warszawy. Za te pieniądze odbudowywało się Warszawę z ruin jak ją pamiętam, gdzie wszystkie obecnie zbytki to były ruiny, a teraz oddano właścicielom, bez żadnego problemu, a oni sprzedają i mają moim kosztem kasę. Może ktoś pouczy nas obywateli, gdzie mamy się ubiegać po pieniądze, bo przydałyby się i nam też, nam biedakom.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 00:12 ~warszawianka

  bufetowa to przyjezdna, dla niej Warszawa to krowa dojna, dla niej warszawskie zabytki nic nie znaczą, dla niej warszawa to kasa. Ludzie, jak wy mogliscie ją znowu wybrać??? nie znam zadnego prawdziwego warszawiaka z dziada pradziada, któryby na nią głosował!

 • Szary Franek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 22:13 ~Szary Franek

  Podczas wojny, w tym podczas podpalania budynków Warszawy w czasie Powstania, spłonęła masa akt hipotecznych nieruchomości. Te zaś były zadłużone po uszy i warte tyle, co wycieraczka pod drzwiami. Budynki odbudowano siłami Państwa, kosztem jego obywateli. Teraz zgłaszają się z piekła rodem spadkobiercy. Świadomi tego, że akt prawnych już nie ma. Aktywni jak spadkobiercy firmy E. Wedel, którzy w imię przywrócenia dawnego imienia firmy, sprzedali ją czym prędzej firmie kot bury, znanej szerzej jako Cadbury, ta zaś następnym chętnym. Tyle o patriotyzmie spadkobierców.

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 21:19 ~pytanie

  Dlaczego jest wyprzedawany majątek miasta ? Czy mam rozumieć , że wszystkie sukcesy polegają na zadłużaniu miasta? A jak już nie będzie co sprzedawać to co się stanie?

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 21:06 ~i tyle

  nie chcieli dać katarczykom, bo wszystko co na Starówce to klerowi oddają. Dla normalnych ludzi obniżka 1% a kler to kupi z 99% bonifikatą.

 • Czytelnik dzisiejszej GW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 20:35 ~Czytelnik…

  I blok na Wilczej 62... Tym razem z lokatorami...
  JAK BARDZO TRZEBA BYĆ NIELUDZKIM ŻEBY SPRZEDAWAĆ LUDZI????
  Vivat Ratusz! Vivat HGW! Vivat dyrektor Bajko!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »