Informacje

27.07.2011 12:52 radny proponuje

Pałac Kultury i Nauki
im. Roberta Schumana?

SERWISY:

Przed laty nosił imię Józefa Stalina. Teraz jeden z warszawskich radnych chce mu znaleźć nowego patrona i proponuje: PKiN mógłby nosić imię Roberta Schumana - ojca zjednoczonej Europy.

- To jest propozycja, którą chce dać pod rozwagę radnym miasta. Mogliby wypowiedzieć się też warszawiacy w ramach badania opinii publicznej - mówi Daniel Łaga, radny Śródmieścia. Właśnie on złożył interpelację, w której proponuje nadanie Pałacowi Kultury i Nauki imienia Schumana.  

Forma podziękowania

Łaga tłumaczy, że okazja ku temu jest wyjątkowa - Od 1 lipca Polska przewodzi Unii Europejskiej. - Robert Schuman stworzył ideę wspólnoty europejskiej. Nazwanie symbolu Warszawy jego imieniem byłoby formą podziękowania za to, co zrobił dla Europy, Polski i Warszawy - przekonuje Łaga.

Radny zaznacza, że swojego pomysłu nie ma zamiaru narzucać.- Pałac wciąż budzi mieszane uczucia, niektórzy chcieliby go nawet wyburzyć, ale, choć "podarował" nam go naród radziecki i tak stał się symbolem stolicy - wyjaśnia.

"Warszawski pazur"

- Moglibyśmy pokazać taki warszawski pazur. Tak po warszawsku-cwaniacku, zmienić nazwę i pokazać, że ostatecznie robimy tak, jak chcemy - sugeruje Łaga. I przypomina, że zmiana miałaby również charakter symboliczny, bo przed laty PKiN nosił imię Józefa Stalina.

Pałac został oddany do użytku w 1955 r. Ale imię dyktatora zyskał jeszcze w trakcie budowy - stało się to po śmierci Stalina w 1953 r. Już trzy lata później pełnej nazwy przestnano oficjalnie używać.

Rosyjscy dziennikarze pamiętają

- W listopadzie 1956 r. Urząd Rady Ministrów przekazał Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina w gestię Prezydium Rady Narodowej w Mieście Stołecznym Warszawie i od tamtej pory zaprzestano używania nazwy w pełnym brzmieniu -przyznaje Ewelina Dudziak, rzecznik zarządu PKiN. - Obecnie funkcjonuje nazwa Pałac Kultury i Nauki, i tylko rosyjscy dziennikarze, którzy nas odwiedzają, czasem używają tego anachronizmu, jakim jest pełna, historyczna nazwa Pałacu - dodaje.

O ewentualnym nadaniu Pałacowi nowego patrona decydują radni miejscy. W środę propozycja stanęła na posiedzeniu podkomisji ds. nazewnictwa. Choć radni się nią nie zajmowali ze względów formalnych, to ocenili ją krytycznie. - Taka zmiana nie jest zasadna. Nazwa Pałac Kultury i Nauki jest utrwalona w świadomości warszawiaków - podkreślał Dariusz Dolczewski, członek podkomisji.

Radni miasta zaznaczają też, że już od dłuższego czasu poszukują ulicy, która mogłaby nosić imię Roberta Schumana.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dociekliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2013 23:18 ~dociekliwy

  Krótko mówiąc, Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina jest wciąż oficjalną nazwą i należy jej używać w dokumentach oficjalnych?

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2012 19:32 ~andrzej

  nie bądzmy debilami , wyburzyć jedyny gratis od zsrr i jeszcz za naszą kasę ahahahahahahahahahahaha

 • liberał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2011 08:30 ~liberał

  A propo komentarzy, że niektórzy obłowili się na środkach unijnych - dodam, że przynajmniej w gospodarce zostało więcej pieniędzy i nie zostało wyrwane z moich podatków. Chwała swobodzie działalności gospodarczej.

 • rozkoszny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2011 08:17 ~rozkoszny

  Dobry Pomysł - Chociaz raz uhonoruje się człowieka, którego pomysł i działania rzeczywiście pomogły Polsce. A Pałac trzeba odstalinizowac i już.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 14:36 ~Paweł

  Piramida imienia JP II!

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 18:35 ~warszawianka

  PRZECIEZ PKIN MA JUZ NAZWE co prawda nie pasujaca do naszych czasów., ale cóz nie zmienia sie przeciez nazwy bo nie pasuje .a moze panu Danielowi tez ktos zaproponuje zmiane - moze imienia bo sie komus nie podoba GŁUPOTA :(

 • o szoł om

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 16:21 ~o szoł om

  I słusznie! Stalin wprowadzał socjalizm moskiewski, Szumanowi należy się za realizowany obecnie projekt socjalizmu brukselskiego. Mam nadzieję, że ten skończy POdobnie jak tamten!

 • Orwell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 06:58 ~Orwell

  Zburzyć ten pomnik okupacji czerwonych bandziorów moskiewskich . A nie zmieniać nazwy im zbrodniarza Stalina na im. niemieckiego komucha .

 • KAZIU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 06:09 ~KAZIU

  ALE WYMYŚLIŁ .

 • cdd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 21:16 ~cdd

  Jeśli już pozostawiliście tę ruderę, to zatrzymajcie także jej nazwę! To jest nierozłączne i niech 'świętobliwi' przestaną się wygłupiać!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »