Informacje

14.11.2016 06:18 SUPERPEŁNIA

Pałac Kultury
zaprasza na księżyc

SERWISY:

W poniedziałek będzie można zobaczyć niezwykłą pełnię, tzw. superksiężyc. Na oglądanie zjawiska, które kolejny raz wystąpi dopiero w 2034 roku , można przyjść do Pałacu Kultury i Centrum Nauki Kopernik.

Superpełnia to pełnia Księżyca, który znajduje się akurat w punkcie najbliższym ziemi. Co roku możemy ją podziwiać, ale ta, która czeka nas w poniedziałek, będzie wyjątkowa, bo księżyc będzie wyjątkowo blisko. Naturalny satelita naszej planety zbliży się do Ziemi na odległość 356 511 km. - W poniedziałek czeka nas najbliższa superpełnia od 68 lat – tłumaczył w TVN 24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. - Ostatnia taka miała miejsce w 1948 roku, a kolejna będzie w 2034 - dodał.

Na jej oglądanie z tarasu widokowego zaprasza Pałac Kultury. Tam, dzięki lunetom, Księżyc ma być jeszcze lepiej widoczny. W poniedziałek taras będzie otwarty do godziny 21. Natomiast Centrum Nauki Kopernik już od 20 września organizuje 20-minutowe pokazy w planetarium, przed wybranymi filmami, podczas których prezenterzy Nieba Kopernika na żywo opowiadają o jesiennym niebie.

Refrakcja i iluzja

- Największe zbliżenie będzie miało miejsce mniej więcej o godzinie 14.30. Jednak Księżyc w centralnej Polsce wzejdzie około godziny 16.30, czyli dwie godziny później – zwrócił uwagę Wójcicki.

Zaznaczył, że nie zauważymy różnicy wynikającej z tych dwóch godzin i Księżyc nadal będzie większy i dużo jaśniejszy niż zazwyczaj. - Szczególnie zachęcam, żeby oglądać Księżyc w poniedziałek, właśnie wtedy, kiedy będzie wschodzić, ponieważ można zobaczyć dwie bardzo ciekawe rzeczy - stwierdził.

Kiedy zobaczymy Księżyc wschodzący nisko nad domami, drzewami, tuż nad horyzontem, to tak na prawdę... w ogóle go tam nie będzie. - Jest to jedna z najciekawszych rzeczy w astronomii, wynikająca z zakrzywienia światła w atmosferze. Zjawisko to nazywamy refrakcją. Księżyc jest jeszcze pod horyzontem, ale bieg promieni światła odbitych od Księżyca ulega zakrzywieniu i widzimy coś, czego w rzeczywistości tam nie ma - wytłumaczył Wójcicki.

Kolejne złudzenie dotyczy wielkości Srebrnego Globu podczas jego wschodu. - Gdy Księżyc wschodzi - jest nisko nad horyzontem - zawsze wydaje się olbrzymi, pomarańczowy. To jest kolejne złudzenie optyczne, bo tak na prawdę podczas wschodu Srebrny Glob jest mniejszy niż potem na niebie w środku nocy, gdy dzieli nas do niego dłuższy dystans, bo musimy do niego doliczyć jeszcze promień Ziemi - stwierdził Wójcicki.

Większy i jaśniejszy

Jak będzie wyglądał superksiężyc? - Porównując superpełnię z pełnią, podczas któej Księżyc znajduje się w położeniu najdalej od Ziemi, to jego tarcza zwiększy się jedynie o 14 procent - twierdzi Wójcicki, dodając, że "gołym okiem prawie tego nie zauważymy". Warto jednak dodać, że będzie jednocześnie 30 procent jaśniejszy i to już rzuci się w oczy.

Skąd się bierze zróżnicowanie pomiędzy pełniami? Orbita Księżyca wokół naszej planety nie jest kołowa, a eliptyczna. Średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 400 km, przy czym odległość perygeum (najbliższego punktu orbity) może przebiegać od 356 400 do 370 400 km, a apogeum (najdalszego punktu orbity) od 404 000 do 406 700 km.

Różnica pomiędzy minimalną a maksymalną odległością to około 50 tysięcy kilometrów. Dodatkowo okres pomiędzy dwoma pełniami wynosi około 29,5 dnia i jest o ponad dwa dni dłuższy od okresu obiegu Księżyca wokół Ziemi. Dlatego pełnia może wypadać w sytuacjach różnych odległości Księżyca od naszej planety.

Warto wspomnieć, iż około dwa tygodnie po superksiężycu, 27 listopada (na dwa dni przed nowiem), będziemy mieli do czynienia z największym w tym roku oddaleniem Księżyca od Ziemi. Srebrny Glob znajdzie się w odległości 406 560,9 km.

Zobacz całą rozmowę z Karolem Wójcickim. Opowiada on również o innych atrakcjach astronomicznych, które czekają nas w najbliższych dniach:

AD/map/skw

Źródło: TVN24, PAP

Zdjęcie główne: Light At Night

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bliżejchmur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2016 11:52 ~bliżejchmur

  jaro~jaro

  Około godz. 12.00 spodziewane jest całkowite zachmurzenie w Warszawie które potrwa co najmniej kolejną dobę. Więc nici z oglądania.


  Ale za bilet można zapłacić.

 • waszka g

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2016 09:21 ~waszka g

  bełkot

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2016 09:06 ~jaro

  Około godz. 12.00 spodziewane jest całkowite zachmurzenie w Warszawie które potrwa co najmniej kolejną dobę. Więc nici z oglądania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »