Informacje

22.05.2014 07:36 konkurs na zagospodarowanie

Ożywią plac Defilad?
"Teraz mało się dzieje"

SERWISY:


Koncerty, spektakle i inne przedsięwzięcia ożywią wiosną i latem pl. Defilad - zapowiedziała w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jego zagospodarowaniem zajmą się wyłonieni w konkursie projektanci. Pomysły na kolejne imprezy mogą zgłaszać warszawiacy.

Chodzi o płytę przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki od strony ul. Marszałkowskiej, pomiędzy Teatrem Dramatycznym a Teatrem Studio.

"Każdy gdzieś się spieszy"

- Na placu Defilad mało się dzieje, każdy się gdzieś spieszy, wycieczki kierują się na 30. piętro Pałacu Kultury, wieczorem warszawiacy przychodzą do teatrów, ale sam plac jest pusty i trochę niezagospodarowany - powiedziała prezydent na środowej konferencji prasowej.

Pierwszym przedsięwzięciem realizowanym na pl. Defilad będzie Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak" w dniach od 23 do 31 maja.

- Przed wejściem do Pałacu Kultury stanie strefa dziecka. W tej chwili budowana jest tutaj bardzo duża rzeźba przestrzenna ze stalowych rur, która będzie osnuta kokonem z materiału. Będzie można do niego wejść i tam będą realizowane zajęcia teatralne, plastyczne, muzyczne - mówiła dyrektor festiwalu Grażyna Karwowska-Winiarek.

Spektakle z całego świata będzie można oglądać w siedmiu stołecznych teatrach, m.in. w Teatrze Dramatycznym, Studio i 6. Piętro zlokalizowanych w Pałacu Kultury.

Miejsce kulturotwórcze

Kalendarz imprez na pl. Defilad będzie przygotowywać Teatr Studio, który przeprowadzi również konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni przed Pałacem Kultury.

- Będzie to konkurs dla projektantów, którzy mają wizję, w jaki sposób moglibyśmy ten plac, dzisiaj jeszcze betonowy, oswoić, stworzyć tu miejsce kulturotwórcze, ułatwiające organizowanie zdarzeń społeczno-kulturalnych, miejsce relaksu, w którym warszawiacy będą chcieli spędzać wolny czas - powiedział dyrektor Teatru Studio Roman Osadnik. Regulamin konkursu zostanie ogłoszony 28 maja.

Teatr Studio przyjmuje pomysły na kulturalne przedsięwzięcia.

Kolejną imprezą będzie festiwal muzyczny Red Bull Music Academy Weekender Warsaw. Na pl. Defilad stanie jedna z pięciu scen, na której w dniach od 6 do 7 czerwca będą odbywać się koncerty. Wystąpią tam m.in. Brodka z aranżacjami na małe instrumenty, Rebeka, Danny Brown, zespoły Kamp! i Looptroop Rockers.

Są plany

Pl. Defilad czeka na zagospodarowanie od lat. Zgodnie z planem miejscowym, na miejscu nieformalnego dworca autobusowego ma stanąć siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Obie instytucje wspólnie szukają architekta - na razie wybrały 15 pracowni, a zwycięzca ma zostać ogłoszony jeszcze w maju. Procedura jest już trzecią próbą doprowadzenia do budowy gmachu w ciągu ostatnich ośmiu lat. Harmonogram inwestycji przewiduje otrzymanie pozwolenia na budowę w połowie 2015 r. Przewidywany termin zakończenia budowy to 2019 r.

Gronkiewicz-Waltz, pytana przez dziennikarzy o losy całego pl. Defilad, powiedziała, że planowane przedsięwzięcia kulturalne nie wiążą się z likwidacją dworca autobusowego ani parkingu, bo - jak wyjaśniła - Pałac Kultury musi na siebie zarabiać. Według prezydent nie jest możliwy powrót kupców, którzy zostali usunięci z placu w 2009 r. "Tutaj będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i (...) niedługo zostanie wybrany wykonawca. Zresztą nigdy nie było mowy, że oni wrócą" - podkreśliła.

WŁADZE MIASTA ZASTANAWIAJĄ SIĘ TEŻ NAD ZMIANAMI NAD POBLISKIM RONDZIE DMOWSKIEGO:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Szczęście

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 16:16 ~Szczęście

  rodak~rodak

  No tak i znów rodowici będą narzekali na korki i brak spokoju, już dajcie im spokój niech lepiej będzie tam parking niż słuchać płaczu warszawiaków. Skoro wolą jak nic się nie dzieje w tym mieście to po co na siłę coś robić:)
  Wiadomo warszawiaka nikt nie jest w stanie uszczęśliwić..;)

  Najbardziej byście nas uszczęśliwili, jakbyście masowo zebrali swoje manatki i wyjechali do siebie, ale nie na weekend, a na stałe. I tam pod chałupą organizujcie sobie imprezy.

 • Bazar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 16:13 ~Bazar

  ADW3~ADW3

  MOŻE NIECH TAM ZROBIĄ BAZAR?

  Już był, nie pamiętasz ?

 • Termin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 16:11 ~Termin


  Www~Www

  Kiedy wreszcie zburzą Pałac Kultury?
  hgdd~hgdd

  w środę

  Wtedy, kiedy tak solidnie pukniesz się w głowę, że ci takie pomysły uszami wylecą.

 • hgdd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 15:49 ~hgdd

  Www~Www

  Kiedy wreszcie zburzą Pałac Kultury?

  w środę

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 13:42 ~smerf_maruda

  idealne miejsce dla rolkarzy, rowerzystow i biegaczy. Kiedy wreszcie oddadza normalnym ludziom przestrzen publiczna w weekendy? Zeszla sobota -- rolkarze i rowerzysci, dzis rolkarze i rowerzysci, sobota rowerzysci i biegacze. Plac Defilad bylby idealny zeby tam sie pobawili nikomu nie wadzac! A w ramach ulatwienia w poruszaniu sie rowerem do pracy miedzy Ursynowem i Sluzewcem robotnicy zerwali dokumentnie chodnik przy wyscigach - jak ja mam dojechac do pracy na Sluzewiec jesli nie mam sily tachac roweru po 50 schodkach? Dla ludzi ktorzy MUSZA jezdzic rowerem do pracy, nie robi sie nic, ale wciaz podlizuje sie tym rowerowym cwaniakom spod znaku zabawy na rowerze.

 • michael112

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 13:18 ~michael112

  Proponuję dworzec autobusowy z prawdziwego zdarzenia. Taki dla całej Polski, który by przejął rolę Zachodniego i Wschodniego jednocześnie.
  Tak jest w wielu polskich miastach, że główny dworzec autobusowy jest obok głównego kolejowego. I JEDEN, a nie że jak ktoś się chce tylko przesiąść, a być może nie zna Warszawy i musi błąkać się po komunikacji miejskiej.

 • MAREK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 12:03 ~MAREK

  już raz był ożywiony to go uśmiercili a teraz znów ożywiać?
  Pamiętacie CRICOLAN?

 • ku2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 11:46 ~ku2


  ku2~ku2

  Był zlota tam BMW Klub Warszawa. Więc nudno nie było
  antygimbus~antygimbus
  że co? hahaha  wpisz sobie na youtube otwarcie sezonu 2014 bmw klub warszawa .....

 • pawel319

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 11:32 ~pawel319

  "Gronkiewicz-Waltz, pytana o losy całego pl. Defilad, powiedziała, że planowane przedsięwzięcia kulturalne nie wiążą się z likwidacją dworca autobusowego ani parkingu, bo - jak wyjaśniła - Pałac Kultury musi na siebie zarabiać."

  to jest jakiś skandal, ta fuszerka rodem z trzeciego świata tam dalej bedzie funkcjonowała bo pałac musi na siebie zarabiać. To zróbmy dworce wszędzie...
  Centrum miasta aż się prosi o jakieś porządne zagosopodarowanie.

 • ADW3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 11:21 ~ADW3

  MOŻE NIECH TAM ZROBIĄ BAZAR?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »