Informacje

05.06.2014 12:55 radni zdecydowali

Owsiak wśród honorowych obywateli Warszawy. Jeden głos sprzeciwu

SERWISY:

Były premier Jan Olszewski, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak oraz wybitny polski chirurg naczyniowy prof. Mieczysław Szostek zostali w czwartek honorowymi obywatelami Warszawy. Decyzję w tej sprawie podjęła rada miasta.

Przedstawiając kandydaturę zgłoszonego przez klub PO Owsiaka, przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że do wniosku tej partii dołączono 12 stron, na których wymieniono warszawskie placówki, które dzięki WOŚP uzyskały sprzęt medyczny.

- To są dziesiątki tysięcy ludzi, którzy swoje życie i zdrowie zawdzięczają temu sprzętowi - powiedziała.

Jak zaznaczyła, mieszkańcy stolicy wskazali Owsiaka jako warszawiaka ostatniego 25-lecia i jako laureata plebiscytu "Ludzie Wolności" (widzowie TVN i czytelnicy "Gazety Wyborczej" nagrodzili w nim osoby będące dla Polaków symbolami niepodległości, rozwoju i demokracji).

- Myślę, że jako rada Warszawy powinniśmy uszanować wybór warszawiaków w tej kwestii - dodała.

"Całym życiem walczył"

Kandydaturę Olszewskiego zgłosił klub PiS. Przemawiając w imieniu tej partii, wiceprzewodnicząca rady Olga Johann powiedziała, że były premier "całym swoim życiem walczył o wolną Polskę i uczciwość".

- My nie mamy wielu stron na temat jego osiągnięć, dlatego że to są sprawy tak oczywiste, że nie trzeba ich w punktach wymieniać. Myślę, że wszyscy możemy być dumni, że człowiek prawy, szlachetny i walczący o uczciwość i sprawiedliwość jest naszym kandydatem na honorowego obywatela - dodała.

"Współtwórca samorządu"

Prezentując zgłoszoną przez klub SLD kandydaturę prof. Szostka, radny Andrzej Golimont podkreślił, że jest on jednym ze współtwórców współczesnego samorządu po 4 czerwca 1989 r. Zaznaczył, że prof. Szostek był pierwszym bezpartyjnym przewodniczącym stołecznej Rady Narodowej w okresie, kiedy w Warszawie rozpoczęła się budowa metra.

"Znany deprawator młodzieży"

Wszystkich kandydatów poparło 58 radnych; nikt nie był przeciw.

Od głosu wstrzymał się jedynie Maciej Maciejowski (dawniej w PiS i Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej, dziś niezrzeszony). Wyjaśnił, że wszystkie kandydatury znalazły się w jednym projekcie uchwały, więc głos przeciwko kandydaturze Owsiaka, którego określił mianem "znanego deprawatora polskiej młodzieży", byłby równoznaczny z głosowaniem przeciwko dwóm pozostałym osobom.

Tytuły honorowego obywatela stolicy są co roku uroczyście nadawane 31 lipca na Zamku Królewskim, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy. Przyznanie tego tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Jan Olszewski

Urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie, w związanej z PPS rodzinie kolejarskiej. W czasie okupacji działał w Szarych Szeregach, był łącznikiem w powstaniu warszawskim. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1980 r. doradzał "Solidarności" i Lechowi Wałęsie.

Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB. W stanie wojennym współpracował z Episkopatem i podziemną Solidarnością. Bronił w sądach m.in. Lecha Wałęsę, Zbigniewa Romaszewskiego i Zbigniewa Bujaka.

Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu.

Premierem był od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. Jego rząd upadł po ujawnieniu przez szefa MSW Antoniego Macierewicza archiwaliów SB - listy polityków figurujących w archiwach MSW jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znajdował się m.in. Wałęsa, który 4 czerwca 1992 r. wnioskował o odwołanie premiera.

Był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który odznaczył go Orderem Orła Białego.

Jerzy Owsiak

Twórca i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - urodził się w 1953 r. w Gdańsku. Założona przez niego fundacja od ponad 20 lat organizuje zbiórki na konkretny, wcześniej wytyczony medyczny cel. Podczas 22 finałów zebrano ponad 581 mln zł. Środki te wykorzystano na zakup sprzętu dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

Owsiak został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej.

Prof. Mieczysław Szostek

To związany od lat z Warszawą jeden z najwybitniejszych polskich chirurgów naczyniowych. W latach 90. był prezydentem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych, którego członkiem zarządu nadal pozostaje. Jest też prezesem Fundacji Rozwoju Chirurgii Naczyniowej.

Szostek przez wiele lat zasiadał w stołecznej Radzie Narodowej; w latach 1981–1990 był jej przewodniczącym. W latach 1985-1989 był posłem na Sejm. Był zaangażowany w prace komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw zmieniających przepisy dotyczące rad narodowych i samorządu terytorialnego, która stworzyła podstawy do zmian systemu samorządowego po 1989 r.

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba (dotychczas było ich 68) otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • morgana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 16:20 ~morgana

  B\Gratuluję panu Owsiakowi!

 • załamany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 07:52 ~załamany

  Widać kto jest za Jaruzelem

  TomekAU~TomekAU

  Olszewski?... czy to jego minister fałszywie oskarżył tysiące ludzi o współpracę z SB?
  Olszewski był jak do tej pory jednym z najgorszych premierów IIIRP obok Pawlaka.

 • jw53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 22:58 ~jw53

  Beciorek~Beciorek

  Owsiak nie zasługuje na ten tytuł to zwykłe resortowe dziecko którego tatus służył w Sb i katował ludzi wolnosci a sam Owsiak to menda która deprawuje młodzież wmawiając im żeby robili co chcą

 • Wielkie0

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 22:42 ~Wielkie0

  " ~Andrzej

  Jakaś kpina z tym Owsiakiem, jakoś mnie nie dziwi, że został nominowany przez czytelników GW i TVNu.... "

  A najśmieszniejsze jest to, że Ty, biorąc udział w dyskusji na tym portalu, stałeś sie jednym z czytelników (a właściwie widzów) TVNu.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 18:41 ~Paweł

  Jan Olewszski Wielki Człowiek,ale co w tym towarzystwie robi mocno kontrowersyjna postać Owsiaka?

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 18:38 ~Andrzej

  Jakaś kpina z tym Owsiakiem, jakoś mnie nie dziwi, że został nominowany przez czytelników GW i TVNu....

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 17:34 ~leming

  zdzichkom1zdzichkom1

  JEDYNIE OWSIAK ZASŁUGUJE NA TEN TYTUŁ


  wraż zoną, złotym melonem i mrówką całą.

 • Luke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 17:28 ~Luke

  Wszyscy trzej zasługują na ten tytuł, a Pan Olszewski jest jednym z najbardziej uczciwych polityków jacy kiedykolwiek w Polsce rządzili. Mam nadzieję, że niebawem wróci do polityki.

 • TomekAU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 16:42 ~TomekAU

  Olszewski?... czy to jego minister fałszywie oskarżył tysiące ludzi o współpracę z SB?
  Olszewski był jak do tej pory jednym z najgorszych premierów IIIRP obok Pawlaka.

 • aaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 16:30 ~aaaaa

  .."dzięki" czemu pewni ludzie będą wyzywali innych od zdrajców, bo "obalili" rząd Olszewskiego

  "brawo" dla radnych!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »