Informacje

30.11.2018 19:25 Po wyroku

Owsiak: dostałem karę za przekroczenie prędkości w stojącym samochodzie

Jako kuriozalny określił w piątek Jerzy Owsiak czwartkowy wyrok warszawskiego sądu, nakazujący mu przeprosiny za naruszenie dóbr osobistych posłanki PiS Krystyny Pawłowicz.

Jak poinformował Jerzy Owsiak, o ewentualnej apelacji od nieprawomocnego na razie wyroku zdecydują jego prawnicy po tym, jak zapoznają się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia.

- Teraz prawnicy będą nad tym siedzieli. Ja się nie garnę do żadnego boksowania w sądzie, bym to odpuścił. Ale zobaczę, co jeszcze powiedzą prawnicy - mówił w piątek dziennikarzom podczas spotkania w Tychach, gdzie oficjalnie rozpoczęto produkcję puszek na 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wszystko przez konkurs

Proces, w którym sąd wydał w czwartek wyrok, dotyczy ogłoszonego w maju 2014 r. w internecie konkursu na rozszyfrowanie skrótu "RWKPWK".

Strona pozwana tłumaczyła, że w ogłoszonym kilka tygodni później rozwiązaniu chodziło o "Ruch Wysłania Krystyny Pawłowicz w Kosmos".

Autorzy pozwu wskazywali, że już wcześniej istniał profil na jednym z portali o identycznym skrócie, gdzie jedno ze słów było niecenzuralne - "Ruch Wypie... Krystyny Pawłowicz w Kosmos".

Owsiak podkreśla, że nie ma nic wspólnego z profilem w internecie, przyznając, że "konkursem" nagłośnił jego istnienie.

- Miałem nadzieję, że decyzja sądu będzie inna, bo ja nie mam nic wspólnego z tą stroną. Zostałem ukarany za propagowanie strony, która dalej istnieje. Proszę wejść na internet i ona nadal tam jest. Mało tego: jak mi doniesiono, autorzy tej strony też potwierdzają, że ja z tym nie mam nic wspólnego. Ja tylko się dowiedziałem od kogoś, że taka strona była - tłumaczył Owsiak.

Pytany, czy przeprosi Krystynę Pawłowicz, szef Fundacji WOŚP, powiedział, że nie będzie miał z tym kłopotu, jeżeli uzna, że nie ma czasu dalej zajmować się tą sprawą.

- My się zajmujemy naprawdę ratowaniem zdrowia i życia ludzi, nie mamy po co tracić czasu, który jest ważny dla kogoś innego. Jeżeli uznam, że nie mam już czasu się tym zajmować, to przeprosiny będą. Mogę je zapętlić na 48 godzin, to będą jedne z ciekawszych przeprosin, jakie będą w internecie, 48 godzin non stop - zapowiedział Owsiak.

"Kara za przekroczenie prędkości w stojącym samochodzie"

- Mnie to nie boli, ja nie jestem człowiekiem skonstruowanym, żeby się tylko boksować, jak próbuje to unieść druga strona. Nie, wcale nie. Mnie nic nie kosztuje powiedzenie "przepraszam". Mogę to powiedzieć milion razy. Tylko zwracam uwagę, że dostałem wyrok za przekroczenie prędkości w stojącym samochodzie. Ta strona istnieje nadal, a ja dostałem karę za jej propagowanie, więc jest tu jakiś brak logiki - ocenił pozwany, podkreślając, że dziś "naprawdę żyje czym innym".

- Zostałem skazany za propagowanie strony, która w internecie wisi cały czas, w związku z czym autorzy tej strony powinni być w pierwszej kolejności ukarani, jeżeli tak sąd uważa, czy jakiekolwiek czynności powinny być podjęte wobec nich - powiedział Owsiak.

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał Owsiaka do opublikowania oświadczenia na stronie internetowej Kreciola.tv, w którym przeprasza Krystynę Pawłowicz za "bezpodstawne sformułowania dotyczące stosowania zasad praktykowanych w PRL, także za zorganizowanie konkursu polegającego na rozszyfrowaniu skrótu 'RWKPWK', co naruszało jej dobra osobiste w postaci czci i godności w filmie z dnia 12 maja". Oświadczenie ma być zawieszone na stronie przez dwa tygodnie.

Szef WOŚP na tej samej stronie musi także opublikować oświadczenie, w którym przeprasza Krystynę Pawłowicz "za bezpodstawną sugestię dotyczącą stanu normalności naruszającej jej dobra osobiste w postaci czci i godności w filmie z dnia 2 czerwca 2014 roku". Oświadczenie ma zostać opublikowane na stronie Kreciola.tv na 48 godzin. Oba oświadczenia powinny zostać opublikowane w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się orzeczenia.

Sąd odrzucił pozew w części dotyczącej zadośćuczynienia finansowego. Ustalił, że posłanka Pawłowicz poniesie koszty w zakresie roszczenia niemajątkowego w 35 proc., a pozwany Jerzy Owsiak w 65 proc. W zakresie roszczenia majątkowego koszty postępowania w całości poniesie Pawłowicz.

Sąd uzasadnia

Sędzia Krzysztof Świderski zaznaczył w czwartek, że tylko część wypowiedzi przedstawionych w filmach naruszała dobra osobiste powódki. Chodzi m.in. o wypowiedź dotyczącą wysłania Krystyny Pawłowicz w kosmos i organizacji konkursu mającego na celu rozszyfrowanie skrótu "RWKPWK".

- W ocenie sądu samo zorganizowanie takiego konkursu i używanie sformułowania dotyczącego wysłania powódki w kosmos narusza godność powódki, sugeruje, że powódka jest osobą o absurdalnych poglądach i powinna zostać odosobniona i wysłana w kosmos - uzasadniał sędzia Świderski.

Dodał, że w ocenie sądu również za naruszające dobra osobiste powódki należy uznać porównania dotyczące zasad, jakimi kieruje się Pawłowicz i porównywanie ich do zasad stosowanych w czasach PRL-u.

Posłanka Pawłowicz, odnosząc się do wyroku, napisała w czwartek po południu na Twitterze: "Wygrałam drugi proces cywilny z J. Owsiakiem. Musi przeprosić. Teraz procesy karne".

 

 

Kilka godzin później dodała: "Po przegranym procesie J.Owsiak uruchomił na swym FB kolejną falę nienawiści wobec mnie. Do PRYWATNYCH spraw i do atakowania mnie i sędziego wykorzystuje WOŚP i jego struktury oraz szczuje na mnie młodzieżowych fanów. Na TO dzieci zbierają pieniądze...".

Domagała się przeprosin i zadośćuczynienia

Proces miał związek z filmami opublikowanymi w maju i czerwcu 2014 r. na stronie Kreciola.tv. W pierwszym z nich ogłoszono konkurs na rozszyfrowanie skrótu "RWKPWK". Posłanka PiS w pozwie domagała się od Owsiaka przeprosin na profilach Owsiaka w portalach społecznościowych i na stronie Kreciola.tv, a także 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Wcześniej, pod koniec października, Pawłowicz nieprawomocnie wygrała inny proces cywilny z Owsiakiem. Na mocy tamtego wyroku Owsiak ma przeprosić posłankę i zapłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia. W tamtej sprawie chodziło o słowa wypowiedziane przez Owsiaka pod adresem Pawłowicz podczas Przystanku Woodstock. "Niech pani spróbuje seksu. Poczuje pani motyle w brzuchu, poczuje pani rozluźnione plecy. Poczuje pani kwiat we włosach, a przez to w głowie też się może poukładać" - brzmiała wypowiedź będąca przedmiotem tamtej sprawy.

PAP/kr/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2019 12:34 ~kris

  Owsiak ma na koncie pięć wyroków za „mowę nienawiści” z trzech kodeksów. Prawomocny wyrok karny za zniesławienie Piotra Wielguckiego. Prawomocny wyrok za używanie wulgaryzmów w miejscu publicznym.
  Trzy wyroki cywilne za naruszenie dóbr osobistych, dwa po przegranych procesach z Krystyną Pawłowicz i jeden z Piotrem Wielguckim. Do tego należy dołożyć 14 wyroków wydanych przez WSA Warszawa i Naczelny Sąd Administracyjny, w których stwierdzono, że prezes zarządu WOŚP łamie ustawę o dostępie do informacji publicznej. Za łamanie ustawy WOŚP została dwukrotnie ukarana przez NSA.

 • erem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 09:08 ~erem

  wkurzony~wkurzony

  Jak widać pan Owsiak to człowiek ani bez honoru ani bez kultury !
  Ode mnie złotówki nie dostanie !

  Daj tę złotówkę na żwirek dla kota.

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2018 16:31 ~Obywatel

  Powinien osobiście powiedzieć to, co mówią jego wyznawcy.

 • Redakcja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2018 14:16 ~Redakcja

  WOŚP jak sekta, Owsiak jak guru?

 • Bohater

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2018 13:10 ~Bohater

  Trzy dni po jednym wyroku za hejt, miesiąc po drugim i na parę miesięcy przed kolejnymi wyrokami.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2018 11:39 ~Jan

  Wykorzystując struktury organizacyjne i medialne WOŚP prowadzi prywatną wojnę.

 • wawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2018 06:45 ~wawat

  Filip~Filip

  Zalosny czlowiek !!! Po tym co bredzil podczas swojego festiwalu propagandy ze sceny powinien sie mu przyjrzec jakis dobry psycholog. Pani profesor jestesmy z pania prosze sie ta kreatura nie przejmowac

  Tak, tak, ... jesteście razem !! Ale dlaczego kaftany macie osobne????

 • issa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2018 01:01 ~issa

  Filip~Filip

  Zalosny czlowiek !!! Po tym co bredzil podczas swojego festiwalu propagandy ze sceny powinien sie mu przyjrzec jakis dobry psycholog. Pani profesor jestesmy z pania prosze sie ta kreatura nie przejmowac


  bądż uprzejmy wypowiadać się w swoim imieniu.
  ja nie jestem z "pania profesor" (i jaka ona profesor? jesli juz to dr)
  Osobiscie uważam, że przekupa powinna wyjechac do swojego Przekupowa i tam sączyc swój jad.
  Zanim zacznie ciągać po sądach innych to najpierw niech sama przeprosi, za notoryczne obrażanie innych. Np nazywanie dziennikarek "idiotkami" i „niekompetentnymi oszustkami", posłów "chamami", albo proponowanie posłom żeby "zamkneli ryj", "stulili pysk" czy "spierda*lali".
  Obraziła także mnie, jako kobietę, bo o kobietach, protestujacych przeciwko gwałtom, wypowiadała się per "dewiantki".
  Przypominam też, że ta przekupa była karana przez komisje etyki A na FB pojawił sie apel o usuniecie jej konta,podpisany przez 10 tys. uzytkownikow.
  Na koniec zacytuję samą przekupę
  "Parę lat temu chwaliła się, że pan prezes powiedział jej, że koniec z poprawnością polityczną. - Niech żyje wolność słowa! Nie ukarze mnie żadna komisja sejmowa, bo w każdej mamy większość. Marszałek też nie, bo się boi prezesa. A pan prezes mi pozwolił"
  Czyli,NIECH ŻYJE WOLNOSC SŁOWA - DLA WSZYSTKICH, nie tylko dla przekup konusa.

 • Temat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2018 20:28 ~Temat

  Rozumiem lepiej atmosferę gęstej nienawiści wytworzoną przez „apostoła pokoju i miłości”.

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2018 18:52 ~Krzysztof

  Zdrowie niezależnego i niezawisłego sędziego, który miał odwagę uziemić hejtera celebrytę Jerzego O.!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »