Informacje

08.03.2015 18:02 nie wszyscy są zadowoleni ze zmian

Otworzyli metro, skrócili autobusy.
Gocław traci połączenie z centrum

SERWISY:

Nowe linie, zmiany tras i węzeł przesiadkowy przy Stadionie Narodowym - wraz z otwarciem centralnego odcinka II linii metra zmieniła się organizacja komunikacji miejskiej. Część pasażerów bardzo negatywnie ocenia te plany.

OTWARCIE II LINII METRA W NIEDZIELĘ - CZYTAJ WIĘCEJ.

Zmiany, które ZTM wprowadzi po zeszłorocznych konsultacjach społecznych, uwzględniają także zamknięcie mostu Łazienkowskiego.

Z Gocławia do metra

Linie, które obecnie kursują objazdami, ze względu na zamknięcie przeprawy, po otwarciu metra znowu zmienią swoje trasy.

Przy stacji Stadion Narodowy powstanie węzeł przesiadkowy i do niego będą dojeżdżać linie: 151, 411 i 502 ze Starej Miłosny oraz 514. Powstanie także nowa linia ekspresowa E-1, która Gocław połączy z metrem. To nie jedyne zmiany.

Linia 143 skończy bieg na rondzie Wiatraczna.

ZTM uruchomi też linie, które dotrą do stacji metra Politechnika z zachodu. Będą to:

- 382 z Dworca Zachodniego, przez Al. Jerozolimskie, Grzymały-Sokołowskiego, Kopińską, Wawelską, al. Armii Ludowej i Waryńskiego,

- 423 z Bemowa ulicami: Radiową, Powstańców Śląskich, Górczewską, al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskimi, Grzymały-Sokołowskiego, Kopińską, Wawelską, al. Armii Ludowej i Waryńskiego.

>> SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY <<

Nie chcą się przesiadać

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takich zmian. Mieszkańcy Gocławia denerwują się, że ZTM zabiera im bezpośredni dojazd do centrum i "każe się przesiadać". - Będzie makabra w dojeździe do centrum - napisali na jednym z portali społecznościowych. Chodzi między innymi o wymienioną linię 151, która obecnie kursuje mostem Poniatowskiego do centrum (trasa objazdowa na czas wyłączenia mostu Łazienkowskiego). Po otwarciu centralnego odcinka II linii metra dojedzie tylko do Stadionu Narodowego.

- To właśnie metro zapewni mieszkańcom Gocławia najszybszy dojazd do ścisłego centrum Warszawy - tłumaczy swoją decyzję ZTM.

Jak wyjaśnia Magdalena Potocka, z ZTM czasem przesiadka nie oznacza wydłużenia czasu przejazdu. - Zawsze jakaś grupa mieszkańców krytycznie podchodzi do zmian. Jednakże my nie chcemy utrudnić im życia, ale jeszcze bardziej usprawnić komunikację miejską - tłumaczy.

Dodaje, że mniej autobusów na moście Poniatowskiego to także płynniejszy ruch i mniej korków, w stoją także pojazdy komunikacji miejskiej.

Nie jedyne zmiany

Po otwarciu metra ZTM uruchomi także nową linię dowozową 202, która kursować będzie z Gocławka przez Szaserów, Mińską i Lubelską do stacji metra Stadion.

Powstanie także nowa linia E-5, która połączy Jelonki ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Kursować będzie ulicami: Górczewską, Lazurową, Wolską, Kasparzaka i Prostą co 8-10 minut w szczycie.

Linia 155 jeździć będzie z Koła na plac Zawiszy. "Głównym jej zadaniem będzie dowóz mieszkańców Koła do stacji podziemnej kolei. Ponadto zastąpi na Woli wycofaną stamtąd linię 159" – informuje ZTM.

Kolejna nowa linia to ekspresowa E-3, która zapewni połączenie osiedla Targówek z II linią metra. Linia kursować będzie jednokierunkowo, co 10 minut. Rano dowozić będzie tylko pasażerów do Dworca Wileńskiego a popołudniu tylko z Dworca Wileńskiego na Targówek. Na trasie będzie mieć tylko 6 przystanków: Pratulińska, Handlowa, DKS Targówek, Witebska, Myszkowska i Piotra Skargi.

Do Dworca Wileńskiego dojadą także autobusy oznaczone symbolem E-7, które wyruszą z ul. Zaułek na Białołęce, by pojechać ulicami Berensona, Skarbka z Gór, Magiczną, Głębocką, św. Wincentego, Kondratowicza, Młodzieńczą, Radzymińską i al. Solidarności.

Linia ta będzie jednokierunkowa. Rano pojedzie tylko w kierunku stacji metra, a po południu w kierunku osiedla. Zatrzymywać się będzie wyłącznie na przystankach: Kąty Grodziskie, Skarbka z Gór, Os. Derby VI, Os. Derby III, Os. Derby i Jesiennych Liści.

Skorygowane trasy

Kolejne zmiany czekają na pasażerów linii 512. To z niej "wydzielona" zostanie linia 412, której zadaniem jest wzmocnienie dojazdu z Zacisza do stacji metra Dworzec Wileński. Linia kursować będzie tylko w jednym kierunku – z Zacisza do Dworca Wileńskiego i tylko w godzinach porannego szczytu.

Linia 159 została wycofana z korkującego się odcinka ul. Towarowej i skierowana od strony Siekierek przez Dworzec Zachodni do pętli przy centrum handlowym Blue City.

Jak przekonuje ZTM, pozwoli to na uatrakcyjnienie komunikacji na ciągu ul. Koszykowej i połączenia z Dolnym Mokotowem poprzez zwiększenie częstotliwości kursowania linii.

Autobusy z numerem 512 zostaną skierowane ul. Targową i południowym odcinkiem ul. Jagiellońskiej do stacji metra przy Stadionie Narodowym. "To rozwiązanie, spełni także postulaty mieszkańców Starej Pragi o uruchomienie połączenia lokalnego" – przekonuje ZTM.

Skorygowana zostanie trasa linii 174 w Śródmieściu. Zostanie wycofana z okolic Zachęty i pojedzie al. Jana Pawła II, Świętokrzyską do E. Plater.

Linia 338 pojedzie przez ul. Dąbrowszczaków i będzie kursowała także przez cały dzień co pozwoli na zapewnienie połączenia Targówka Przemysłowego i Szmulowizny z II linią metra.

Pojazdy z tabliczką 527 dotrą do pętli Esperanto w związku z likwidacją pętli na pl. Bankowym.

Linie 718, 738 i 805 wrócą na swoją trasę sprzed rozpoczęcia budowy metra, czyli na al. Solidarności, Targową i Kijowską. Ponadto linie 105, 160 będą kursowały rzadziej niż dziś.

>> SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY <<

Jak zapewnia Potocka, po wprowadzeniu zmian, ZTM będzie obserwować, na ile nowa organizacja komunikacji się sprawdza. - Wtedy też ewentualnie będzie można myśleć o jakiś korektach - dodaje.

Tramwaje po otwarciu metra kursować będą bez zmian. Początkowo ZTM informowało, że one także pojadą inaczej. - W związku z zamknięciem mostu Łazienkowskiego planowe zmiany zostały wprowadzone wcześniej - tłumaczy Potocka.

b/su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2015 08:51 ~gra

  Ktoś kto wprowadził autobus E7 kursujący rano tylko w kierunku Dw.Wileńskiego a po południu w kierunku oś Derby nie pomyślał że w jedną stronę te autobusy jeżdżą na pusto jako przejazdy techniczne i to co 10 min.To jest chore .

 • ulinek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2015 09:07 ~ulinek

  Dwa jedyne autobusy ze starej miłosnej zostały skierowane do metra. Przejazd do centrum zajmuje dłużej o jakieś 20 minut niż poprzednio. Nadto metro nie jest rozwiazaniem dla wszystkich. Osoby starsze gubia się w nim. Tylko barbarzyńskie narody nie dbają o seniorów i izoklują ich. Miejscowość w której mieszka Pani Prezydent pozostawiła autobusy jak dawniej. 525 do centralnego, 521 do centrum. Możę to przypadek może nie. Wesoła jest dzielnica Warszawy. Mamy takie samo prawo do wyboru sposobu dojazdu jak pozostali mieszkańcy tego miasta. Chociażby 502 powinno jak dawniej jeżdzić do centrum.

 • Ziutam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 12:32 ~Ziutam

  Śmigam siekierkowską na mokotów od momentu jej powstania. Jeśli tylko powstanie jakaś szybka linia ze Starej Miłosnej choćby do Galerii Mokotów - zostawię auto. Byle nie jechała prędkością 119.
  Ciekawe też czy powstanie jakikolwiek transport miejski na budowanej obwodnicy południowej?

 • Lidia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 10:11 ~Lidia

  Jak narazie ze Starej Miłosnej jadę o 20 mionut dłużej na Mokotów. Autobus krąży w korku na zjeżdie z Saskiej a przecież można się jakoś przesiąć tam do tramwaju. Chociaz jeden autobus powinien kursować do centrum i jeżdzić narazie Mostem POniatowskiego a potem Łazienkowskim tak jak do tej pory. Poza tym na osób które jadą na Mokotów ze Starej Miłosnej mogłoby powstać połaczenie autobusowe do ul.Puławskiej przez Most Siekierkowski.

 • gronkowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 08:36 ~gronkowiec

  A co ma wspólnego likwidacja trasy 174 do Zachęty? Czy tam dojadę metrem? Wsiadałam właśnie na ONZ i jechałam do Zachęty. Jak to się ma do II linii metra???? Bo ja nie widzę związku.

 • ell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 18:40 ~ell

  Przegięcie... Mam nadzieję, że tym razem mieszkańcy Starej Miłosny, Wesołej i Rembertowa w najbliższych wyborach podziękują PO za izolowanie tych dzielnic od centrum Warszawy. Dojazd autobusami ztm do często spóźnionych i zapchanych kolejek w Rembertowie czasem jest wręcz niemożliwy w zwiazku z kilkunasto/kilkudziesięcio minutowymi korkami przed wiecznie zamkniętym przejazdem w Rembertowie :/ Nigdy nie wiesz, na którą dotrzesz do pracy. Parkingu spełniającego zapotrzebowanie również nie ma. Nie wyobrażam sobie, żeby 514 nie powróciło na swoją dotychczasową trasę (metro politechnika) po remoncie mostu a myślę, że taki jest zamysł cwanych włodarzy miasta. Sprzeczny oczywiście z potrzebami mieszkańców.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 18:33 ~qwerty

  nickynick~nickynick

  A w 738 jak ścisk był tak będzie. BŁAWO...BŁAWO!!!!!


  bo 738 powinna być dowozówką do PKP

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 18:32 ~qwerty

  nickynick~nickynick

  A w 738 jak ścisk był tak będzie. BŁAWO...BŁAWO!!!!!


  bo 738 powinna być dowozówką do PKP

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 18:32 ~qwerty

  Dlaczego Gocław który jest bliżej ma linie tylko do metra, a takie 521 czy 525 z dalekiego Wawra dojeżdżają bezpośrednio do centrum?
  Chyba powinno być odwrotnie.

 • nickynick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 17:20 ~nickynick

  A w 738 jak ścisk był tak będzie. BŁAWO...BŁAWO!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »