Informacje

26.08.2012 11:13 OTWARCIE MOSTU ŚLĄSKO-DĄBROWSKIEGO

Otworzą trasę WZ,
zakorkują Powiśle

SERWISY:


Nie tylko w godzinach szczytu, lecz przez całą dobę samochody będą mogły znów jeździć mostem Śląsko-Dąbrowskim i trasą WZ. W szczycie będą jednak musiały zjechać prosto na... objazdy Wisłostrady.

Przypomnijmy: most Śląsko-Dąbrowski zamknięto dla samochodów osobowych w związku z budową stacji II linii metra przy dworcu Wileńskim. Z przeprawy korzystać mogła tylko komunikacja miejska - tramwaje i autobusy.

To jedna z najbardziej kontrowersyjnych decyzji stołecznych drogowców. Na naszym forum szczególne emocje wywoływały doniesienia o kolejnych mandatach wystawianych przez straż miejską, która niemal cały czas pilnowała, czy kierowcy stosują się do znaków. Wystawiła ich już ponad 20 tysięcy.

Pasażerowie komunikacji miejskiej przekonują jednak, że organizacja ruchu się sprawdziła - mimo potężnych utrudnień na Pradze, jej mieszkańcy wciąż mogą w miarę sprawnie dotrzeć do metra przy pl. Bankowym.

Kończą prace na Wileńskim

Sytuacja zmieniła się w lipcu - wykonawca II linii metra przekonał miasto, by na kilka tygodni kompletnie zamknąć przejazd al. Solidarności przez plac Wileński.

Już wtedy ratusz zapowiedział, że po ponownym otwarciu przejazdu, na most mogą wrócić samochody osobowe. Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, urzędnicy zdecydowali, że od najbliższego poniedziałku samochody wjadą na most, ale tylko poza godzinami szczytu. Rano i po południu most miał być nadal dostępny wyłącznie dla komunikacji miejskiej.

Samochody miały też dojeżdżać tylko do Wisłostrady - odcinek od niej aż do pl. Bankowego miał być dla nich niedostępny.

Z mostu prosto w korek

Teraz okazuje się, że ratusz ma zupełnie inny plan. Samochody po prostu wrócą na most i trasę WZ tak, jak gdyby na Pradze nie było żadnej budowy. Autobusom i tramwajom na moście pozostanie tylko wspólny trambuspas. Od Jagiellońskiej, przez pl. Wileński aż do Radzymińskiej będą po dwa pasy ruchu w każdą stronę - jeden dla samochodów, a drugi dla autobusów.

W godzinach szczytu czyli od 6 do 10 i od 15 do 19 będzie jednak inaczej. Dla samochodów osobowych zamknięty będzie wiadukt między Wisłostradą, a tunelem pod Starym Miastem. Chodzi o to, by pasażerowie komunikacji miejskiej nie musieli wysiadać wprost pod koła samochodów na przystanku "Stare Miasto", gdzie wciąż nie udało się zbudować wyspek ani nowoczesnych wiat.

Oznacza to, że w szczycie kierowcy jadący z Pragi zjadą na Wisłostradę i - jeśli jadą na południe - po kilkuset metrach trafią na objazd zamkniętego tunelu Wisłostrady. Kierowcy jadący od strony pl. Bankowego za tunelem będą musieli skierować się wprost na Mariensztat i dalej na ulice Powiśla, które już teraz nie są w stanie przyjąć ruchu z zamkniętej Wisłostrady.

Będzie chaos na Powiślu

Rzecznik miejskiego koordynatora remontów Tomasz Kunert utrzymuje, że od samego początku taki był plan. Tyle, że 14 sierpnia, gdy nasi czytelnicy zaapelowali by w związku z zamknięciem tunelu Wisłostrady i mostu Świętokrzyskiego wpuścić samochody na most Śląsko-Dąbrowski, Kunert twierdził, że to "niewiele by dało".

Dzień później wiceprezydent Jacek Wojciechowicz zapowiadał z kolei, że samochody wrócą na most pod koniec sierpnia, ale dodawał też, że "prawdopodobnie mostem będzie można przejechać, ale tylko poza godzinami szczytu".

Wygląda więc na to, że krytycy zamknięcia mostu dopięli wreszcie swego. Pytanie, czy naprawdę im się to opłaci? Wszystko wskazuje na to, że staną w korkach na Powiślu, a na trasie WZ przyblokują komunikację miejską. Odczują to z pewnością pasażerowie autobusów kursujących Radzymińską i al. Solidarności.

W dodatku organizacja ruchu w tym rejonie zmieniać się będzie 4 razy w ciągu doby, choć i bez tego kierowcy się gubią. A do jej wyegzekwowania nadal będą patrole straży miejskiej i wysokie mandaty.

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • reff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 17:44 ~reff

  aż chce się powiedzieć: a nie mówiłem! dziś do pracy przez powiśle jechałem 20-30min dłużej. mam tylko nadzieję, że kolejne zmiany będą szły ku lepszemu ;)

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 14:46 ~Adam

  do ~corvette
  A nie pomyślałeś, że GA KR KR.... są np. na wakacjach?

 • corvette

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 11:49 ~corvette

  Korki na Powiślu .... a na zdjęciu GA KR KR.... zabronić słoikom wjazdu do centrum a problem korków zniknie.

 • adik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 11:14 ~adik

  Postawić szlabany i budkę do poboru opłat i tyle , bo chyba tego tam tylko brakuje. Będzie to lepsze bo wiadomo ze płatny w godzinch szczytu i tyle.

 • Mesiasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 10:53 ~Mesiasz

  Zaprawde Powiadam Wam : Gdy Przeprawe wodna otworza , potoki przyjezdnych z polnocnych polesi miasta przyjezdzac beda , glod i bieda zapanuje a rodowici mieszkancy grodu wyprowadzic musiec sie beda. Trzeciego dnia , nastapi kulminacja i ludzie zjadac sie beda . I cieszyc sie bedzie przyjezdny ze cel jego osiagniety zostal .

 • daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 09:40 ~daro


  Warszawianka~Warszawianka

  MOST ŚLĄSKO DĄBROWSKI TYLKO DLA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ!!! To było fantastyczne rozwiązanie, do centrum samochodem się nie zapędzam a komunikacja miejska jeździła szybciej i częściej. Zaś moje autobusy 738,805 i 718 jeździły na bankowy co było o niebo lepszym rozwiązaniem niż ich przejazdy na wschodni. To bardzo bardzo zły pomysł, żeby otwierać znowu ten most dla wszystkich. Nikomu nie zrobi się lepiej, a niektórym znacznie się pogorszy. Tak - nikomu, jestem pewna, że będzie jak przed zamknięciem czyli permanentny korek.
  Gigaherc~Gigaherc
  Ha,ha, ale Warszawianka! A skąd dojeżdżasz?


  Łał, nauczyłeś się już jak oznaczane są linie podmiejskie? To super. Teraz idź z mamą po zeszyty - rok szkolny już blisko.

 • Felus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 08:29 ~Felus

  Ludzie nie dajcie sie zwiatiowac. Otworzyli mosy i wprowadzili 4 raxy zmiane ruchu w ciagu dnia tulko po to aby mogli znow karac kierowcow. Bo coraz mniej juz bylo mandatow za wjazd na zle oznakowany most. Teraz znow bedzie nowy zakaz i mowy powod do karania. Chyba juz czas abysmy sie zebrali i my ukarali tych zarzadzajacych zle idiotow.

 • PiotrAWF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 08:22 ~PiotrAWF

  to są rządy głąbów z PO

 • kartograf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 07:40 ~kartograf

  Czyżby ktośw urzędzie miasta pojął wreszcie, że mapy należy orientować północą do góry, tak jak to było przez ostatnie setki lat? Brawo! Brawo! Brawo!

 • TGG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2012 07:33 ~TGG

  A mi jest wszystko obojętne. Jestem z Warszawy i pracuje w Warszawie. Komunikacja miejska jest idealna. W korkach będą stać tylko nasi szanowni przyjezdni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »