Informacje

13.09.2017 18:35 176 obiektów

Otwockie świdermajery
w ewidencji zabytków

SERWISY:

176 obiektów z terenu Otwocka, głównie wille typu świdermajer, zostało włączonych do wojewódzkiej ewidencji zabytków - poinformowała w środę wiceminister kultury Magdalena Gawin. Włączenie ma na celu ochronę poprzez uniemożliwienie rozbiórki i niewłaściwej rozbudowy budynków.

Obiekty włączone do wojewódzkiej ewidencji do głównie drewniane wille typu świdermajer, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, charakteryzujące się ażurowymi zdobieniami werand i ganków, szpiczastymi zwieńczeniami dachów i bogatą dekoracją. Ponadto w zbiorze znalazły się pensjonaty, murowane kamieniczki oraz modernistyczne wille.

"Wspólne zadanie"

- Uważam, że te obiekty powinny być chronione. Będę podejmował bardzo intensywne działania, żeby je chronić, będę przeciwstawiał się rozbiórkom, a także będę starał się nie tylko dofinansowywać prace prowadzone w tych obiektach, ale też popierać dofinansowanie prac konserwatorskich w obiektach drewnianych - zadeklarował podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceminister kultury mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powiedział, że współpracuje z wiceminister Gawin, ponieważ stara się  żeby "zabytki, miejsca, które są historią Polski, były w odpowiedni, godny sposób zabezpieczone, utrzymywane i żebyśmy mogli mówić, że to jest wspólne zadanie".

Jak dodał, wraz z mazowieckim konserwatorem zabytków jest "w objeździe całego Mazowsza".

- Złożyłem deklarację, że odwiedzę każdą diecezję, dlatego że tam bardzo dużo jest tych zabytków i to lepiej się odbywa na miejscu, kiedy się widzi, rozmawia, a nie tylko i wyłącznie przegląda periodyki czy książki, nawet najbardziej dobrych autorów - zaznaczył Sipiera.

"Lepszy rok dla zabytków"

- Bardzo liczę na to, że rok 2018 nie tylko będzie fantastycznym rokiem 100-lecia niepodległości, ale również dla Mazowsza będzie to lepszy rok dla zabytków, z czego się osobiście będę cieszył - podkreślił wojewoda.

Wiceminister kultury zwróciła uwagę, że Otwock jest miastem szczególnym. Słynęło z pensjonatów, które były budowane w swoim niepowtarzalnym stylu.

- Wydaje mi się, że w całej Polsce bardzo wzrasta turystyka, coraz częściej przyjeżdżają do nas goście z zagranicy, ale także Polacy po prostu podróżują po Polsce, dobrze byłoby, gdyby Otwock przynajmniej w swojej jakiejś części odzyskał ten przedwojenny charakter, żeby był znowu letniskiem, miejscem wypadowym dla mieszkańców Warszawy i sądzę, że tutaj możemy pogodzić zarówno ochronę zabytków, jak i też pewne funkcje, które przyniosą nam fundusze na utrzymanie tych obiektów - podkreśliła Gawin.

Poinformowała, że 176 obiektów z terenu Otwocka, głównie wille typu świdermajer, zostało włączonych do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co ma na celu ich ochronę poprzez uniemożliwienie rozbiórki czy niewłaściwej rozbudowy budynków.

Tylko za zgodą konserwatora

O drewnianych budynkach w stylu świdermajer piszemy na tvnwarszawa.pl od lat. Niestety, obiekty często płoną. Drewniana konstrukcja, nierzadko ocieplana kolkami, zajmuje się błyskawicznie. Jeśli budynku nie uda się ugasić w kilka minut, jego los jest przesądzony.

Umieszczenie obiektów w wojewódzkiej ewidencji zabytków zobowiązuje samorząd do jednoczesnego włączenia obiektów do gminnej ewidencji. Zgodnie z Ustawą prawo budowlane oznacza to, że pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkaniec błOtwocka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 09:28 ~mieszkanie…

  Teraz to dopiero zaczną płonąć bo nie będzie się opłacać ich remontować ...

  Większość z tych budynków (w takim mieszka moja rodzina) to nie zabytki a drewniane ruiny - powinni nakazać je rozebrać i odbudować w tym samym stylu. Zachowano by klimat i byłoby to estetyczne.

  Cześć z nich to mieszkania komunalne, o które nikt nie dba a miasto czeka aż to się rozpadnie i pozbędą się problemu.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 08:54 ~Boom

  alla~alla

  Dlaczego dopiero teraz? przeciez to wszystko juz zrujnowane...


  A co wpisanie do rejestru zabytków ma wspólnego ze stanem technicznym budynku? Teraz to dopiero będą stały straszaki, bo nikt nie będzie ich chciał remontować. Każdy remont obiektu zabytkowego to droga przez mękę.

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 08:09 ~andrzej


  Tom~Tom

  Ewidencja niestety przed ogniem nie chroni :(

  Olek~Olek

  Ale jeśli prawo by stanowiło, że w miejscu spalonego zabytku nie wolno nic budować przez 200 lat to by pożarów zabytków nie było.

  to byś do tej pory mieszkał w szałasie. często kilka kamieni sklejonych zaprawą wapienną nazywa się zabytkiem, bezsens i wstecznictwo, moherowe myślenie. najlepiej wrócić do średniowiecza i wylewania pomyj do rynsztoka.

 • alla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 07:19 ~alla

  Dlaczego dopiero teraz? przeciez to wszystko juz zrujnowane...

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 21:32 ~Olek

  Tom~Tom

  Ewidencja niestety przed ogniem nie chroni :(


  Ale jeśli prawo by stanowiło, że w miejscu spalonego zabytku nie wolno nic budować przez 200 lat to by pożarów zabytków nie było.

 • mic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 21:19 ~mic

  dopiero teraz? dlaczego nie zrobiono tego wcześniej?

 • otwocczanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 21:04 ~otwocczanka

  popieram Tom... oby wpisanie do rejestru pociągnęło za sobą również wzmożenie zainteresowania organów ścigania w ustaleniu przyczyn (a przede wszystkim - sprawców) wzniecanych pożarów. Nie trzeba być znawcą procedury by wiedzieć, że w żadnym z przypadków zainteresowanie w/w, jak i władz miasta, jest ... żadne. Świdermajery płoną jeden za drugim, a na ich miejscu bezzwłocznie powstają kompleksy mieszkaniowo - usługowo - handlowe. Żal patrzeć jak Ci, którzy winni być najbardziej zainteresowani zachowaniem historii regionu - mają to w głębokim poważaniu... zapewne z odzwierciedleniem tego poważania na rachunku bankowym...

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 20:44 ~ech

  Te są w administracji komunalnej. Tak jak przez 70 lat, tak obecnie i w przyszłości: niszczały, niszczeją aż znikną bo (co jest od zawsze normą) nie ma pieniędzy na jakiekolwiek remonty tych domów. Bądźmy poważni, to w 95% są kompletnie zniszczone, zużyte domy które na dobrą sprawę powinny być rozebrane bo w większości zagrażają zdrowiu i życiu mieszkających tam ludzi. Używanie słowa remont w przypadku tych resztek jest nadużyciem. To musiałoby być całkowite ODTWORZENIE żeby móc cokolwiek zostawić dla potomności. Czy w budżecie gminnym są TAKIE pieniądze? oczywiście, że nie , więc sprawa jest dęta, medialnie nagłośniona ALE NIC Z NIEJ NIE WYNIKA.Takie mielenie dla mielenia. Od lat, codziennie widzę jak się walą podobne w klimacie, piękne domy w Konstancinie ....

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 19:56 SEBBAX

  hahaha - śmiech na sali. wiele z tych ruder trzyma się jedynie siłą woli ich mieszkańców.
  uważam, ze to głupota wpisywać wszystkie na listę zabytków - wystarczy wybrać kilka w lepszym stanie i o nie zadbać, aby nie niszczyły się.
  dziś wpisano 176 budynków i... tylko je wpisano... a jak płonęły - tak będą płonąć, bo to najprostszy sposób pozbycia się ich...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 19:56 SEBBAX

  hahaha - śmiech na sali. wiele z tych ruder trzyma się jedynie siłą woli ich mieszkańców.
  uważam, ze to głupota wpisywać wszystkie na listę zabytków - wystarczy wybrać kilka w lepszym stanie i o nie zadbać, aby nie niszczyły się.
  dziś wpisano 176 budynków i... tylko je wpisano... a jak płonęły - tak będą płonąć, bo to najprostszy sposób pozbycia się ich...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »