Informacje

22.10.2017 17:06 na Służewie

Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 roku

SERWISY:

 

W niedzielę na cmentarzu przy Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

Uroczystości upamiętniające żołnierzy polskich poległych w obronie Warszawy w 1939 r. oraz ofiary cywilne pochowane w kwaterze wojennej na Służewie rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Katarzyny, której przewodniczył metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz.

"Ginęli w wojnie po to, by bronić wartości"

- Chcemy podziękować Panu Bogu za tych wszystkich, którzy w roku 1939 i w roku 1944, a potem także po wojnie, oddawali swoje życie za ojczyznę. Ginęli w wojnie po to, by bronić wartości, by bronić wolności, by bronić niepodległości - powiedział podczas homilii kardynał Nycz.

- Potrafili swoje życie dawać - a my dzisiaj, prawie siedemdziesiąt lat po tych wydarzeniach, chcemy pamiętać i (...) otworzyć tę kwaterę, żebyśmy nie tylko w najbliższy dzień Wszystkich Świętych poszli i modlili się, ale abyśmy stale dziękowali Panu Bogu za nich, za ich życie - dodał metropolita warszawski.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz przy Wałbrzyskiej na warszawskim Służewie, gdzie kardynał Nycz poprowadził modlitwę, poświęcił i pobłogosławił nowy pomnik na kwaterze wojennej zaprojektowany przez architekt Magdalenę Trojanowską.

Następnie arcybiskup w towarzystwie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha oraz zebranych przeszli i modlili się przy innych mogiłach na służewskim cmentarzu - mogile poległych bohaterów z Pułku Baszta, cywilnych ofiar niemieckiej zbrodni w Parku Natolińskim, poległych uczestników Powstania Warszawskiego w 1944 r. oraz przy kwaterze wojennej żołnierzy WP i osób cywilnych poległych w czasie nalotów w 1939 r.

"Żyli, mieszkali razem, ponieśli śmierć razem"

Przy pomniku warszawskich Żydów, którzy zginęli w 1939 r. podczas bombardowania stolicy naczelny rabin Polski odmówił żydowską modlitwę dla zmarłych.  - Żyli, mieszkali razem, ponieśli śmierć razem, i niestety podczas wojny cierpieli razem - powiedział o polskich i żydowskich ofiarach hitlerowskiej okupacji Michael Schudrich. - Niech to będzie przykład dla nas na przyszłość - dodał.

W mszy i późniejszych uroczystościach na cmentarzu przy Wałbrzyskiej uczestniczyła delegacja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z wicewojewodą mazowieckim Arturem Standowiczem na czele.

Parafia pw. św. Katarzyny była uczestnikiem wielu tragicznych w skutkach działań podczas II wojny światowej. Świadectwem tych wydarzeń są kwatery wojenne oraz zbiorowe mogiły, które znajdują się na służewskim cmentarzu. W największej kwaterze wojennej spoczywa 1 717 osób - żołnierzy Wojska Polskiego oraz cywilnych ofiar wrześniowych bombardowań z 1939 r. z terenu całej Warszawy. Na terenie tej kwatery znajduje się również zbiorowa mogiła Żydów – mieszkańców Warszawy, cywilnych ofiar bombardowań w 1939 r.

Przez kilkadziesiąt lat ofiary nie miały wspólnej mogiły - spoczywali pod zmienionymi nazwiskami. W efekcie prac Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odtworzono i upamiętniono ich oryginalne nazwiska.

W innych mogiłach na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej spoczywają cywilne ofiary niemieckiej zbrodni dokonanej w Parku Natolińskim w 1939 r. oraz powstańcy warszawscy z walczącego na Górnym i Dolnym Mokotowie Pułku Baszta.

W 2017 r. renowacją objęto wszystkie wymienione groby.

Jak podała w przesłanym komunikacie rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz, "była to największa realizacja remontowa grobów i cmentarzy wojennych sfinansowana ze środków wojewody mazowieckiego w bieżącym roku", a "całość prac na Służewie zamknęła się w kwocie 730 tys. zł".

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »