Informacje

30.11.2011 06:16 TPW: dość burzenia zabytków!

Otoczenie Łazienek
do rejestru zabytków

SERWISY:

Zburzenie zabytkowych koszar przelało czarę goryczy. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy chce chronić najbliższe otoczenie Łazienek, dlatego złożyło wniosek o wpis do rejestru zabytków terenów wokół parku aż po ulicę Czerniakowską i Aleje Ujazdowskie.

Dokument wpłynął do biura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we wtorek rano. Czytamy w nim: W Warszawie oraz jej okolicach dochodzi coraz częściej do bezprawnego i celowego niszczenia substancji zabytkowej. Nieuczciwi inwestorzy, wykorzystując kruczki prawne (patrz casus rozbiórki Domu Pułku Huzarów przy ulicy 29 Listopada), czują się bezkarni. Ta sytuacja powoduje, że zespół architektoniczno-urbanistyczny Łazienek Królewskich, jeden z nielicznych w stolicy posiadający walor autentyczności, jest zagrożony.

Buforem w dewelopera

Według towarzystwa konieczne jest stworzenie wokół parku strefy buforowej, która ograniczy zakusy deweloperów. Społecznicy przestrzegają przed wieżowcami i apartamentowcami, którą mogą zniszczyć zabytkową historyczną tkankę okalającą Łazienki.

Chodzi o teren wyznaczony ulicami Szwoleżerów, Czerniakowską, Gagarina, Belwederską i Alejami Ujazdowskimi. W wielu obiektach zbudowanych dla carskich żołnierzy urzęduje do dziś Wojsko Polskie. Jak długo? Nie wiadomo. - Prędzej czy później wojsko zniknie z okolic Łazienek. Jego miejsce zajmą deweloperzy. Trzeba się liczyć z każdą formą ich zachowania – przekonywał prof. Lech Królikowski, prezes TPW.

Nowe wejście z zapleczem

Tereny objęte konserwatorską ochroną i szczegółowym planem miejscowym mają zostać przeznaczone na funkcję towarzyszącą. Według prof. Królikowskiego konieczne jest stworzenie "wejścia do Łazienek z prawdziwego zdarzenia", gdzie znajdzie się miejsce na parking, toalety i małą architekturę. Dotychczas autokary parkują przy ulicy Myśliwieckiej, często nie mieszcząc się na kilku wyznaczonych miejscach. Brakuje tam jakiegokolwiek zaplecze. Próżno szukać pamiątek. W okolicznym kiosku można jedynie kupić widokówki.

W wizji społeczników okoliczne tereny stałyby się reprezentacyjną dzielnicą, której zalążek tworzą okoliczne ambasady: Japonii, Królestwa Niderlandów, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, w przyszłości także Indii.

Czekają na odpowiedź

- Zabytek nie jest wyizolowanym bytem. Niezbędne jest stworzenie strefy ochronnej – zauważył prof. Waldemar Braniewski z Instytutu Historii Sztuki UW - Nie chcemy powstrzymywać rozwoju miasta. Park Łazienkowski musi mieć infrastrukturę obsługującą ruch turystyczny. Wprowadzenie nowoczesnej i nieinwazyjnej architektury jest znakomitym pomysłem – podsumował.

Odpowiednie jednostki konserwatora mają 30 dni na ustosunkowanie się do wniosku. Na razie mazowiecki konserwator Rafał Nadolny nie zapoznał się z dokumentem. Jest na urlopie.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • goni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2015 12:24 ~goni

  POwinny być znacznie wyższe kary dla tych, Którzy zniweczyli dawne budynki, koszary w Łazienkach to skandaliczny i kompromitujący przykład również tych co wydawali decyzję, poprzedniej naczelnej konserwator, która uniknęła kar.

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 02:44 ~Waw

  @~WARQ
  Wpisanie obiektu do rejestru zabytków wcale nie oznacza, że nie można go remontować, tylko trzeba to robić z głową!

 • akuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 00:32 ~akuku

  Pomysl jest dobry ale wiem ze nie przejdzie.Tam na tylach bestialsko zburzonych carskich koszarow znajduje sie teren wojskowy.Tam to dopiero sa zabytkowe cacka z czerwonej cegly, brukowane uliczki, stare stajnie.W latach 50-tych mieszkalam obok bedac dzieckiem.Wszystkie dzieciaki przechodzily na teren wojskowy przez dziury w kolczastym plocie i bawilismi sie tam w ruinach.Potem wszystko odbudowano i dziury zalatano, postawiono straznikow.

 • LegiaFan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 19:53 ~LegiaFan

  a co wy wiecie o warsawie paździochy zapyziałe! tylko Legia!!!!

 • luka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 18:50 ~luka

  Nie smuć się deweloperze. Sprawni umysłowo inaczej urzędnicy tak wpiszą to do rejestru, że będą uchylenia dopóki wszystkiego nie zburzycie i nie zabudujecie. Nawet nie warto im łapy smarować.

 • WARQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 18:08 ~WARQ

  NAJLEPIEJ ZAZNACZCIE CALA WARSZAWE NA ROZOWO JAKO ZABYTEK - NIC NIE REMONTUJCIE, NIE BUDUJCIE, SIEDZCIE BEZCZYNNIE NA STOLKACH, ZBIERAJCIE SZMAL OD LUDZI I PATRZCIE JAK NIEDLUGO CALA W-WA BEDZIE JAK STALOWA,TARGOWA,ZABKOWSKA , BRZESKA CZY ROBOTNICZA WOLA!.

 • CopyCAT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 18:04 ~CopyCAT

  Ha Ha już wszystko wyburzone, Konserwator Zabytków co mu zabytki wyburzają, Opieka Społeczna co jej dzieci w beczkach mordują, Więziennictwo co im więźniowie się wieszają, Drogowcy co im autostrad nie budują etc Dajcie spokój :)

 • Przemeku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 15:48 ~Przemeku

  Ja mam pomysł. Dotąd developer niszczący jakiś zabytek płacił groszowe kary, które wpisywał w koszty i na tym się kończyło. Ja proponuję konfiskatę działki jako zadośćuczynienie. Może to powstrzyma falę niszczenia naszej historii. I zastanowiłbym się nad tym, które budynki z lat 60 i 70 objąć ochroną, zostało już ich niewiele, a przecież polska urbanistyka i architektura święciła wówczas niebywałe sukcesy (nie mówię tu o budownictwie masowym, żeby nie było śmichów).

 • Emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 14:11 ~Emerytka

  Tak, wpisać do rejestru zabytków takze tych bezzębnych alkoholików, meneli zamieszkujących okolice Łazienek - ulice Nowosielecką i 29 Listopada. Folklor zupełny.

 • maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 14:05 ~maja

  @Konrad chyba radni

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »