Informacje

13.01.2016 06:27 PROWIZORKI TRZYMAJĄ SIĘ NAJDŁUŻEJ

Oto wizytówka stolicy:
dwa plastikowe wychodki

SERWISY:


Nie tylko reklamy szpecą Dworzec Centralny. Wątpliwą wizytówką miasta są też dwie przenośne toalety, na które natkną się tuż po wyjściu z hali głównej ci, którzy będę chcieli wsiąść do autobusu. Nic nie wskazuje, by mogły zniknąć.

Przenośne toalety stoją "od zawsze" tuż obok kawałka trawnika, który kolejarze udostępniają ostatnio firmom oszpecającym miasto reklamami (po naszej ostatniej publikacji kwestię ich legalności sprawdzić miał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, ale szmata właśnie zniknęła).

Bezdyskusyjnie, toalety są przydatne. Nie dla kierowców autobusów, bo ci mają swoje WC w dyspozytorni na parterze Złotych Tarasów, lecz dla pasażerów. Szczególnie tych, którzy przesiadają się tu z jednej linii nocnej do drugiej i nie mają czasu, by biec do łazienki na dworcu. Mają też jeszcze jedną przewagę: są bezpłatne. Nie da się jednak ukryć, że dwie plastikowe kabiny to typowa prowizorka. A te, jak wiadomo, trzymają się najdłużej...

Urzędniczy ping-pong

O przyszłość toalet i szansę na trwalsze rozwiązanie problemu pytam kolejarzy. Ci od razu odsyłają jednak do... Zarządu Transportu Miejskiego (zajmuje się komunikacją, nie toaletami - przyp. red.).

Niestety, pudło. - Trudno powiedzieć, skąd pomysł, że toalety są nasze. Nadzór komunikacji miejskiej pojechał na miejsce i sprawdził. Na jednej z toalet jest naklejka ZOM, a do drugiej nikt się nie przyznaje - odpowiada Magdalena Potocka z ZTM.

Uderzam więc do Zarządu Oczyszczania Miasta. - W odpowiedzi na Pana mail informuję, że toalety przy Dworcu Centralnym ustawiono na zlecenie ZOM - potwierdza Zofia Kłyk. I dodaje: - Patrole ZOM i Straży Miejskiej stwierdziły poważny problem z utrzymaniem czystości wynikający z faktu, że potrzeby fizjologiczne nagminnie były oddawane bezpośrednio w sąsiedztwie Dworca.

Skoro udało się ustalić, do kogo należą, pytam przy okazji, czy mogłyby zostać zastąpione jakimś trwalszym rozwiązaniem. Rzeczniczka ZOM nie pozostawia jednak złudzeń: - Czystość i estetyka okolicy Dworca Centralnego znacznie się poprawiła po ustawieniu kabin. Widzimy, że toalety w tym miejscu są potrzebne, a mieszkańcy chętnie z nich korzystają, dlatego obecnie nie rozważamy ich usunięcia.

Kolejarze się nie wstydzą

Jak nie kijem go, to pałką - myślę. Skoro nie mogą zniknąć, to może mogłaby je zastąpić normalna toaleta. Akurat jest kawałek miejsca na estetyczny pawilon, jego budowa utrudniłaby w dodatku stawianie tam reklam.

Pytam więc ZOM czy istnieje projekt zrobienia w tym miejscu stałej, bezpłatnej toalety? Czuję jednak, że to byłoby zbyt proste! I rzeczywiście - pudło: - Za ustawianie toalet stacjonarnych odpowiadają zarządcy terenów. W tym konkretnym przypadku pytanie o takie plany należałoby skierować do PKP - odpowiada Kłyk.

Wracam więc do punktu wyjścia. Pytam kolejarzy, czy zamiast stawiać kolejną reklamę, nie mogliby pomyśleć o zbudowaniu porządnej toalety? Dodaję też pytanie, czy nie jest im wstyd, że jesteśmy skazani na dwa plastikowe wychodki w samym centrum miasta, w miejscu które dla wielu gości jest pierwszym widokiem po wyjściu z dworca?

- Na postawienie w tym miejscu małej architektury nie pozwala plan zagospodarowania przestrzennego - odpowiada Paulina Jankowska z biura prasowego PKP SA. I dodaje: - Wnioskowaliśmy o usunięcie tych toalet. Taką decyzję może jednak podjąć Miasto.

Miasto nie może jednak inwestować na terenie należącym do PKP, nawet jeśli aktualnie zarządza nim ZTM. Pętli przy Centralnym nie ma też na liście miejsc, w których mają stanąć nowe toalety. Pytanie o wstyd pozostaje bez odpowiedzi. Po trzech tygodniach urzędniczego ping-ponga wiem więc tylko jedno: plastikowe wychodki na nikim w PKP nie robią złego wrażenia.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 17:59 ~warszawiak

  Latem jest taki fetor,że ciężko przebiec do autobusu na petlę.

 • Zatroskany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 17:49 ~Zatroskany

  msg~msg

  Przez to obrzydzenie toaletami i zabiegi o ich likwidację nie ma gdzie załatwić nie raz swoich potrzeb. Czy naprawdę lepiej załatwić się w majtki czy w plastikowy nocnik?

  Po jednej stronie Dworzec Centralny, po drugiej stronie centrum handlowe, a ty masz problem ze znalezieniem otwartej toalety?
  Serio?

 • Seniorka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 17:31 ~Seniorka

  Toi Toie są potrzebne w miejscach, gdzie nie ma innych rozwiązań np. płatnych miejskich.Wiele ludzi ma problemy z "utrzymaniem/wytrzymaniem",a jak nie ma ich,to i tak często zdarzają się sytuacje wymagające szybkiego działania,więc nie ma co narzekac na przenośne kabiny,bo lepiej takie rozwiązanie niż obszczymurki...

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 15:33 ~Piotr

  Warszawskie WTC

 • konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 15:03 ~konrad


  warszawiak~warszawiak

  ale o co chodzi przecież stoją tam od lat!
  otcootco

  Ale żeby chociaż drewniane,z desek.  Drewniany to szybko by zgnił i byłby jeszcze większy syf

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 14:59 ~Konrad

  msg~msg

  Przez to obrzydzenie toaletami i zabiegi o ich likwidację nie ma gdzie załatwić nie raz swoich potrzeb. Czy naprawdę lepiej załatwić się w majtki czy w plastikowy nocnik?


  Dobry gospodarz zanosi do domu!!!hahaha

 • Boy_z_toi_toi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 14:58 ~Boy_z_toi_toi

  taki_tamtaki_tam

  A że będą plastikowe i niebieskie mnie to nie przeszkadza byleby by były czyste w środku.

  Wystarczy NIE włazić nogami i nie walić na deskę i ściany i JUŻ bedzie czysto.
  Ale dla niektórych to zbyt trudne....

 • kuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 14:21 ~kuku

  nie będę wywalał 2 zł na kibel na dworcu jak tam jest za friko, jak je zabiorą albo zrobią płatny bedę kręcił świdra na trawie

 • pifpaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 14:15 ~pifpaf

  No co ? Taryfiarze musza gdzieś walić, przecież nie opuszczą postoju....

 • taki_tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 12:55 taki_tam

  Pan redaktorek chyba nigdy w centrum nie musiał korzystać z wychodka więc go bulwersują DWA toi toie ;) Ale jak mu się pewnie zachce to zacznie pisać, że w centrum nie ma toalet i że trzeba się wypróżniać w krzakach. Trochę obiektywizmu, toalet jest za mało !!! a że będą plastikowe i niebieskie mnie to nie przeszkadza byleby by były czyste w środku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »