Informacje

31.05.2018 11:38 głosowanie na najbliższej sesji

Oto nowi kandydaci na Honorowych Obywateli Warszawy

SERWISY:

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, uczestniczka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska ps. "Paulinka", tłumaczka Anna Przedpełska-Trzeciakowska i ekonomista Wojciech Roszkowski zostali zgłoszeni do tytułu Honorowego Obywatela Warszawy.

Głosowanie w sprawie przyznania Honorowego Obywatelstwa odbędzie się na najbliższej sesji Rady Warszawy, w czwartek 7 czerwca. Jak czytamy uzasadnieniu do projektu uchwały, do rady wpłynęły cztery prawidłowe wnioski w tej sprawie.

Anna Jakubowska, pseudonim Paulinka

Pierwszą zgłoszoną osobą jest Anna Jakubowska, pseudonim "Paulinka" - warszawski powstaniec, działaczka kombatancka i społecznościowa, "całym swoim życiem nierozerwalnie związana z Warszawą". Podczas II wojny światowej działała w konspiracji. Walczyła m.in. na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Za swoje dokonania otrzymała Krzyż Walecznych.

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale została aresztowana za działalność w Armii Krajowej i skazana w tzw. "procesie kiblowym" na osiem lat więzienia. Nie zaprzestała jednak aktywności. W latach ’80 działała w podziemiu solidarnościowym. Zainicjowała też Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad 20 filmów pokazujących działalność AK.

Anna Jakubowska często jest gościem "Tak Jest" w TVN24:

Janina Ochojska

Drugą kandydatką zgłoszoną na Honorową Obywatelkę jest Janina Ochojska, działaczka humanitarna i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Ochojska - jak wskazują w uzasadnieniu radni - działała społecznie od lat 70., kiedy związana była z opozycją demokratyczną i współpracowała z niezależną Biblioteką Społeczną Antoniego Stawikowskiego. Przystąpiła też do Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu oraz działalność lokalnego komitetu zajmującego się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom.

W 1992 roku Ochojska ruszyła z pierwszym transportem leków do Sarajewa. Po powrocie wystosowała apel do Polaków o pomoc ludności cywilnej Sarajewa, dzięki czemu niebawem wyruszył pierwszy transport z pomocą tamtejszym mieszkańcom.

W 1994 roku formalnie powstała Polska Akcja Humanitarna, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. I tak udzieliła pomocy w 44 krajach, obecnie prowadzi stałe misje m.in. w Sudanie Południowym, Somalii czy wschodniej Ukrainie.

Ochojska ostatnio aktywnie wspierała protestujących w Sejmie niepełnosprawnych:

Anna Przedpełska-Trzeciakowska, ps. Grodzka

Kolejna kandydatka to Anna Przedpełska-Trzeciakowska - tłumaczka literatury amerykańskiej i angielskiej, znana najbardziej z przekładów powieści Jane Austen. Dorastała w Warszawie i - podobnie jak "Paulinka" - brała udział w Powstaniu Warszawskim. Była sanitariuszką i działała pod pseudonimem "Grodzka". Po wojnie dalej działała społecznie, w tym m.in. na rzecz internowanych i więźniów politycznych w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

W latach 70. była też zaangażowana w społeczną szkołę dla młodych tłumaczy, która przygotowywała młodych adeptów filologii. "Dzisiejsi najbardziej zasłużeni tłumacze wywodzą się z prowadzonych wówczas przez nią i innych zaangażowanych tłumaczy zajęć" - podkreślają radni w uzasadnieniu.
Jest odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska wspierała protestujących rezydentów:

Wojciech Roszkowski

I ostatnim zgłoszonym do tytułu Honorowego Obywatela jest Wojciech Roszkowski - ekonomista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki związany z Polską Akademią Nauk i Szkołą Główną Handlową, a także poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2009.

Niemal wszystkie szczeble swojej naukowej i akademickiej kariery zdobywał w Warszawie. Był kierownikiem Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN, później prorektorem w SGH, gdzie zdobył też tytuł profesora. Pod koniec lat 80. został stypendystą w Wilson Center Fellow w Waszyngtonie, a w latach 2000-2002 pełnił funkcję kierownika katedry polskich studiów na University of Virginia.

Roszkowski jest autorem licznym publikacji poświęconych historii Polski XX wieku. Był także członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury (w latach 1997-1998) czy też członkiem Rady Instytutu dziedzictwa Narodowego. W 2004 roku dostał się do europarlamentu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Nie ubiegał się o reelekcję. Wszedł za to w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.

Tytuł Honorowego Obywatela Warszawy jest wręczany przez przewodniczącą rady miasta i prezydent Warszawy na uroczystej sesji z okazji Dnia Pamięci Warszawy lub podczas innej doniosłej uroczystości. Ostatnie obywatelstwa wręczono w kwietniu, przy okazji rocznicy wybuchu powstania w gettcie. Otrzymali je: polsko-izraelska pisarka ocalona z Holokaustu Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu oraz historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, więzień Auschwitz Marian Turski.

kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 11:13 ~Nick

  andrzej~andrzej

  ile osób z tego grona ma niepolskie pochodzenie ? pytam z ciekawości

  Tylko po co się pytasz?

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 10:16 ~Xavery

  Zbigniew~Zbigniew

  KOD to zło największe!!! Ta pani powinna się kilka razy zastanowić, z kim się brata.

  Tak samo dla wielu złem największym w 1981r. była Solidarność. Nawet komunistyczny kaganiec był lepszy.
  Czasy się zmieniają, cechy ludzkie, zwłaszcza te najgorsze, trwają niezmiennie.

 • z Mokotowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 09:48 ~z Mokotowa

  Z prof. Roszkowskim miałam historię GOSPODARCZĄ /o ile dobrze pamiętam/ na SGPiS /dziś SGH/ - serce na dłoni i też mi się wydaje, że z PO Mu nie po drodze :-)

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 07:47 ~andrzej

  ile osób z tego grona ma niepolskie pochodzenie ? pytam z ciekawości

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 07:35 ~hehe

  Zbigniew~Zbigniew

  KOD to zło największe!!! Ta pani powinna się kilka razy zastanowić, z kim się brata.

  Mylisz organizacje, ten KOD, to Komitet Obrony Dyktatury im. Jarosława.

 • spes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 07:20 ~spes

  głos rozsądku~głos rozsądku

  Prof. Roszkowski to jednak historyk a nie ekonomista, pamiętam jak uczyłem się historii z jego książek w liceum. A politycznie to chyba mu z PO nie po drodze, więc jeśli to inicjatywa Pani Prezydent, to miły gest.

  Owszem, jest autorem publikacji z zakresu historii Polski XX w., ale z zawodu jest ekonomistą.

 • Zbigniew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 06:29 ~Zbigniew

  KOD to zło największe!!! Ta pani powinna się kilka razy zastanowić, z kim się brata.

 • głos rozsądku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 01:19 ~głos rozsądku

  Prof. Roszkowski to jednak historyk a nie ekonomista, pamiętam jak uczyłem się historii z jego książek w liceum. A politycznie to chyba mu z PO nie po drodze, więc jeśli to inicjatywa Pani Prezydent, to miły gest.

 • czyściciele mają szansę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2018 21:17 ~czyścicie…

  alex~alex

  Jeden jest mianownik tych nominacji - honorowy obywatel Warszawy za rządów HGW musi być zasłużonym w walce z pisowskim reżimem

  ... i mieszkańcami.

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2018 21:16 ~rowerzysta

  A gdzie Puchalski?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »