Informacje

01.08.2013 06:52 tytuły nadano na zamku królewskim

Oto nowi honorowi obywatele:
Santor, Romaszewski, Janion

SERWISY:

Na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas uroczystej sesji rady miasta honorowe obywatelstwa odebrali historyk literatury prof. Maria Janion, piosenkarka Irena Santor i były senator Zbigniew Romaszewski.


Prof. Maria Janion, zgłoszona przez PO, to historyczka literatury i idei, badaczka polskiej kultury wieków XIX i XX, krytyczka literacka, znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu.

W Warszawie mieszka od 1949 r. Od 1948 r. aż do przejścia na emeryturę w roku 1996 pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 70. uczestniczyła w konspiracyjnej działalności Towarzystwa Kursów Naukowych. W sierpniu 1980 r. podpisała się pod apelem 64. intelektualistów popierających strajk robotników w stoczni. Rok później wzięła udział w Niezależnym Kongresie Kultury Polskiej.Jest autorką kilkuset prac naukowych i książek. W latach 2000-2004 przewodniczyła jury Nagrody Literackiej Nike.

Dama polskiej piosenki

Irenę Santor, przez wielu nazywaną pierwszą damą polskiej piosenki, zgłosił SLD.

Santor karierę zawodową zaczynała w 1951 r. w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze. W 1959 r. zadebiutowała jako solistka na estradzie. Udział w festiwalu sopockim w 1961 r. i zdobyte tam nagrody za wykonanie piosenek Embarras oraz Walczyk na cztery ręce rozpoczęły pasmo sukcesów.

Piosenkarka ma na swoim koncie ponad tysiąc piosenek. Wiele z nich stało się wizytówkami stolicy, np. Na prawo most, na lewo most, Kamienne schodki, Małe mieszkanko na Mariensztacie, Jak przygoda, to tylko w Warszawie, Maleńki znak, Na Francuskiej, Pójdę na Stare Miasto czy Warszawa, ja i ty.

W 1991 r. postanowiła zakończyć występy na estradzie i zająć się działalnością charytatywną oraz społeczną, sporadycznie tylko nagrywając dla radia i współpracując z telewizją. W roku 2009 wznowiła koncerty, występując od czasu do czasu w różnych miastach Polski.

Tytuł dla senatora

Zbigniewa Romaszewskiego do tytułu honorowego obywatela stolicy zgłosiło PiS. To polityk, działacz opozycji w okresie PRL, senator w latach 1989-2011, wicemarszałek Senatu VII kadencji, członek Trybunału Stanu.

W 1967 r. wraz z żoną Zofią zbierał podpisy pod petycją pracowników naukowych w obronie Adama Michnika. W czerwcu 1976 r., po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie, uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym. Od roku 1977 był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Wraz z żoną kierował Biurem Interwencyjnym KSS KOR, rejestrującym przypadki łamania praw człowieka i niosącym ofiarom pomoc prawną oraz materialną.

Na przełomie lat 1979/80 zakładał Komitet Helsiński. W stanie wojennym współorganizował podziemne Radio Solidarność. W sierpniu 1982 r. został aresztowany był sądzony w procesie twórców radia. Został skazany w lutym 1983 r. wyszedł na mocy amnestii w sierpniu 1984 r. uniewinniono go w 1991 r.

Pojeżdżą za darmo

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Wyróżniona w ten sposób osoba (dotąd było ich 68) otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację. 

Honorowy obywatel ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Może też uczestniczyć na prawach honorowego gościa w sesjach rady miasta czy organizowanych przez miasto imprezach kulturalnych i sportowych.

W 2010 r. powołano Radę Honorowych Obywateli Warszawy. Jest ona ciałem doradczym i wyraża opinie w sprawach ważnych dla miasta.

Tytuły honorowego obywatela stolicy nadawane są co roku w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 18:19 Gama

  Dobrze, że Romaszewski to wyróżnienie załapał po śmierci. To chyba za odwiedziny u kibola Starucha. Ten powinien teraz składać eks senatorowi kwiatki. Proszę nie zapomnieć o Klempie w razie czego

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 18:16 Gama

  Romaszewski nie był człowiekiem honoru i nie może być honorowym obywatelem stolicy. Chyba, że po śmierci otrzymał to wyróżnienie, a to co innego to za wizytę w kryminale i "prześladowanego" Starucha. Po śmierci whyróż nienie można wyb aczyć. Nie zasłużył na nie. Zawsze będę mu pomiętał te zaciśnięte usteczkai grymas wykrzywiający gębę.

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2014 17:50 ~ola

  dno i wodorosty

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2014 15:21 Gama

  Jest już w śpiączeczce może się nie obudzi ?

 • Zwykły obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 19:54 ~Zwykły obywatel

  Nie ma honoru albo nie umie czytać opinii na swój temat bo by tam nie polazł albo spalił się ze wstydu

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 19:51 ~Marek

  Widać jak traktują opinie obywateli Warszawy, tych zwykłych, którzy wypowiedzieli się jednoznacznie na temat romaszewskiego.

 • Niezasłużony Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 14:22 ~Niezasłu…

  Czy do człowieka który mając ciepłą i znakomicie płatną posadkę, bez NAJMNIEJSZEGO wstydu wyrwał szmal polskiego podatnika pasuje przydomek "HONOROWY" ?

 • logik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 13:48 ~logik

  Ktoś kto się domaga odszkodowania za swoją działalność opozycyjną z honorem ma niewiele wspólnego.

 • niezadowolona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 13:46 ~niezadowolona

  RYS~RYS

  A MOJĄ WYPOWIEDŻ OCENZUROWALI.ALE JAJA!!!!

  Moją też, bo napisałam, żę romaszewskiemu nie należy się obywatelstwo, bo wziął kasę od państwa za swoją jak sie teraz okazuje pseudodziałalność patriotyczną i hańbą jest, że dzisiaj przyznano mu to wyróżnienie, bo dzisiaj jest dniem hołdu dla tych, co zapłacili najwyższą ofiarę-życie i nikt nie domagał się od państwa rekompensaty, bo to byli patrioci a nie dorobkiewicze.

 • kola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 12:54 ~kola

  rozumiem , ze pan senator nie przyjął z uwagi na troskę o sytuacje budżetową

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »