Informacje

05.06.2017 15:50 Prawnik, uczestniczka Powstania, aktor

Oto kandydaci na Honorowych Obywateli Warszawy. W czwartek głosowanie

SERWISY:

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, prawnik i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wiesław Johann oraz aktor Daniel Olbrychski zostali w tym roku wytypowani do tytułu Honorowego Obywatela Warszawy.

Głosowanie nad kandydaturami odbędzie się w czwartek, na najbliższym posiedzeniu rady miasta. Wręczenie tytułu - w lipcu, podczas uroczystej sesji z okazji Dnia Pamięci Warszawy.

Łączniczka, działaczka podziemia

Tytuł Honorowego Obywatela przyznawany jest co roku. W tym kandydatów jest troje.

Pierwsza to zgłoszona przez prezydent Warszawy - Wanda Traczyk-Stawska. Działaczka podziemia niepodległościowego i członkini Szarych Szeregów.

Walczyła w Powstaniu Warszawskim jako strzelec i łączniczka. Działała pod pseudonimem "Pączek" w Oddziałach Osłonowych Wojskowych Zakładów Wydawniczych. 6 września została ciężko ranna w walkach na Smolnej.

Po kapitulacji powstania trafiła do niewoli niemieckiej, ale po zakończeniu wojny wróciła do Polski. W Warszawie ukończyła studia pedagogiczne i pracowała z upośledzonymi dziećmi. Była aktywna również w czasie stanu wojennego, podczas którego m.in. udzielała schronienia działaczom Solidarności i przechowywała dokumenty.

Jak przypomina w uzasadnieniu swojej decyzji Hanna Gronkiewicz-Waltz, Wanda Traczyk-Stawska zajmowała się też odszukiwaniem powstańczych mogił. Najpierw po kryjomu, a później już jawnie zbierała nazwiska kolegów i pochowanych na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Powołała nawet specjalny Komitet do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. "Dzięki jej staraniom miejsce to stało się ważnym miejscem na mapie historii miasta" - przekonuje prezydent stolicy.

Dziennikarz, prawnik, sędzia TK

Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało kandydaturę Wiesława Johanna. To prawnik, były dziennikarz, nauczyciel akademicki i wieloletni sędzia Trybunału Konstytucyjnego. A prywatnie - mąż zmarłej kilka tygodni temu radnej Olgi Johann.

W latach 70. Johann pracował w Polskim Radiu, gdzie - jak przypominają radni PiS - redagował i przygotowywał głównie programy związane z Warszawą. Po wydarzeniach sierpnia 1980 roku został wybrany na szefa warszawskiej redakcji "Na Warszawskiej Fali". Jednak nie został nim długo. Po ogłoszeniu stanu wojennego zrezygnował bowiem z pracy dziennikarza i wrócił do zawodu prawnika. Społecznie udzielał porad prawnych w Prymasowskim Komitecie Pomocy i jako obrońca uczestniczył w licznych procesach politycznych. Bronił m.in. liderów Solidarności i działaczy opozycyjnych z całego kraju.

Po przemianach roku 1989 roku Johann nadal pozostał aktywny zawodowo. Był m.in. pełnomocnikiem rządu Tadeusza Mazowieckiego do sprawy likwidacji Urzędu Cenzury. Natomiast od 1997 do 2009 roku pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Za swoją działalność został odznaczony Orderem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Aktor teatralny i filmowy

Ostatnim kandydatem na Honorowego Obywatela jest - zgłoszonym przez przewodniczącą Rady Warszawy aktor filmowy i teatralny Daniel Olbrychski. Znany m.in. z ról w "Panu Wołodyjowskim", "Weselu", "Cyruliku Syberyjskim" czy roli popularnego Kmicica z "Potopu".

"Bywalcy warszawskich teatrów podziwiają Olbrychskiego już od 48 lat. Aktor występował na większości stołecznych scen. Od 1969 roku grał w Teatrze Powszechnym, a później w Teatrze Narodowym, gdzie występował ponad 450 razy" - przekonuje w swoim uzasadnieniu przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska.

"Olbrychski to nie tylko wielki artysta, ale także dobry obywatel, którego głos był i jest ważny w przełomowych dla naszej narodowej historii momentach. W wyjątkowy sposób potrafi łączyć obowiązki aktorskie z obywatelskimi i patriotycznymi" - argumentuje dalej przewodnicząca.

Przypomina też o jego licznych odznaczeniach i nagrodach, w tym m.in.: Złotym Krzyżu Zasługi w 1974 roku czy Złotym Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", jaką otrzymał w 2006 roku.

Pierwszy był Piłsudski

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 roku. Jako pierwszy uhonorowany tym tytułem został Józef Piłsudski. Rada miasta nadawała go w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Honorowe obywatelstwo stolicy przyznano m.in.: Ignacemu Paderewskiemu, Marii Curie-Skłodowskiej, Stefanowi Starzyńskiemu, Markowi Edelmanowi, Irenie Sendlerowej, Jerzemu Buzkowi, Witoldowi Kieżunowi, Irenie Santor czy Janowi Olszewskiemu.

W ubiegłym roku otrzymał profesor Adam Strzembosz. Był też drugi kandydat – zgłoszony prze radnych Pragi Północ Krzysztof Tyszkiewicz – architekt i deweloper. Kandydatura ta przepadła jednak w głosowaniu Rady Warszawy.

Zobacz jak wyglądała ubiegłoroczna uroczystość:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nie chcę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 17:12 ~Nie chcę

  szczwany lis3k~szczwany lis3k

  Jeżeli już to Pani Wanda.A tamci dwaj to niech zamilkną.Zwłaszcza Olbrychski stary komuch łażący na marsze Kodeinistów.Pff.

  Nie znam pani Wandy i nie chcę znać, Kiedy wreszcie skończymy z zachwycaniem się powstańcami?

 • Honorowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 17:10 ~Honorowy

  Dodo~Dodo

  Przecież Olbrychski nie urodził się w Warszawie!!!! nawet w niej nie mieszka!!!

  Przecież to HONOROWE obywatelstwo naszego miasta. Nie trzeba być rodowitym warszawiakiem.

 • Talent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 17:06 ~Talent


  fun~fun

  Emilian Kazimierz Kamiński (ur. 10 lipca 1952 w Warszawie) – aktor i reżyser teatralny, filmowy i musicalowy, wokalista i pisarz, twórca TEATRU KAMIENICA - to jest dobry kandydat, a nie wypalony i zblazowany Olbrychski
  Marek80~Marek80


  Racja, jestem na tak! :-)

  I nie poddał się gdy chcieli go oskubać na teatr!!!

  Pan Emilian K. nie jest dobrym kandydatem, bo jest kiepskim aktorem. Jednym bozia daje talent, innym nie.

 • szczwany lis3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 15:51 ~szczwany lis3k

  Jeżeli już to Pani Wanda.A tamci dwaj to niech zamilkną.Zwłaszcza Olbrychski stary komuch łażący na marsze Kodeinistów.Pff.

 • ivo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 14:50 ~ivo

  Głosuję na Panią Traczyk,dwaj pozostali powinni jej nogi myć.

 • gniot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 13:50 ~gniot

  czytelniczka~czytelniczka

  Olbrychski ? wielki skandal ! za co ! za jazdę po pijanemu ? a kto to takich ludzi promuje, żenada.

  Proponuję jeszcze obok Olbrychskiego, Rynkowskiego celującego z broni do swojej psychicznie chorej baby wystawić jako kandydata.

 • marlon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 12:17 ~marlon

  aramis~aramis

  Daniel Olbrychski - chory, diagnoza uzależnienie od alkoholu. Konieczna terapia a nie tytuł honorowego obywatela Warszawy. Może PETRA albo spotkania AA w Komorowie  diagnoza jest taka, "pieniactwo", sorry jestes imbecylem i nie jestes w stanie osiagnac nic wiecej jak praca w sklepie.

 • Marek80

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 12:07 ~Marek80

  fun~fun

  Emilian Kazimierz Kamiński (ur. 10 lipca 1952 w Warszawie) – aktor i reżyser teatralny, filmowy i musicalowy, wokalista i pisarz, twórca TEATRU KAMIENICA - to jest dobry kandydat, a nie wypalony i zblazowany Olbrychski


  Racja, jestem na tak! :-)

  I nie poddał się gdy chcieli go oskubać na teatr!!!

 • aramis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 10:37 ~aramis

  Daniel Olbrychski - chory, diagnoza uzależnienie od alkoholu. Konieczna terapia a nie tytuł honorowego obywatela Warszawy. Może PETRA albo spotkania AA w Komorowie

 • czytelniczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 09:51 ~czytelniczka

  Olbrychski ? wielki skandal ! za co ! za jazdę po pijanemu ? a kto to takich ludzi promuje, żenada.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »