Informacje

02.03.2018 11:34 pożar warsztatu

Oto codzienność strażaków:
przesuwają auto zamiast gasić ogień

SERWISY:

Rozległy pożar warsztatu samochodowego na Służewiu. Straż z podnośnikiem próbuje dostać się na miejsce, ale przejazd utrudniają zaparkowane wzdłuż wąskiej ulicy auta. Zamiast gasić ogień, strażacy musieli je poprzesuwać. Reporter tvnwarszawa.pl nagrał ten moment.

Podbipięty, gdzie doszło do pożaru, to wąska ulica przy Wałbrzyskiej.

- Teoretycznie jest dwukierunkowa, ale samochody osobowe stoją zaparkowane gęsto, po obu stronach, tak, że dwa nie mogą się swobodnie minąć - mówi Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

Problem z dojazdem do płonącego warsztatu miała też straż pożarna. - Chcieli podjechać od strony gimnazjum. Próbowali wjechać na jego dziedziniec - opisuje nasz reporter. I dodaje, że nie mogli, bo nieopodal bramy wjazdowej zaparkowane były samochody osobowe.

Musieli je przesunąć, co zajęło im kilka minut. Na nagraniu widać, jak kilku strażaków chwyta osobową toyotę kombi od strony drzwi, a potem również z przodu i z tyłu. Siłą przepychają pojazd kilka metrów dalej.

- Akcja była o tyle dramatyczna, że ogień na warsztacie był coraz większy, zajął się dach. Naprawdę liczyła się każda minuta - mówi Węgrzynowicz.

Ostatecznie udało się przesunąć toyotę oraz zaparkowany przed nią inny samochód, a strażacki podnośnik wjechał na dziedziniec.

Formalnego zakazu nie ma

Nasz reporter pojechał w to samo miejsce w piątek rano. Na ulicy parkowanie jest dozwolone. Zakaz wisi tylko na szkolnej bramie, ale nie jest to oficjalne oznakowanie.

Toyota stała rano tak, jak zostawili ją strażacy, na rogu, przy samym wjeździe. Przed całą akcją była za pewne zaparkowana równolegle do jezdni. Można się spierać o to, czy kierowca złamał przepisy, z pewnością jednak ograniczył możliwość wjazdu na teren szkoły.

"To norma"

To oczywiście nie pierwsza sytuacja, gdzie strażacy przebijają się przez gęsto zaparkowane samochody. I na pewno nie ostatnia. Podobne incydenty często opisujemy na tvnwarszawa.pl. Wystarczy przypomnieć zdarzenie z sierpnia ubiegłego roku - strażacy z Chotomowa otrzymali sygnał o pożarze lasu. Chcieli szybko wyjechać do akcji, ale nie mogli, bo stojące BMW blokowało... wyjazd z jednostki.


"Takie zdarzenia to u nas norma, klienci Poczty Polskiej, która znajduje się obok, czy sklepu naprzeciwko często stawiają swoje samochody, uniemożliwiając lub utrudniając nam wyjazd, mimo że do obu tych punktów wydzielone są odpowiednie parkingi" - komentowali.

Spłonął warsztat i budynek mieszkalny

Przy czwartkowym pożarze działało 18 zastępów straży. Spalił się cały budynek warsztatu oraz sąsiedni - mieszkalny - z którego ewakuowano kilka osób. Nikomu nic się nie stało, choć część mieszkańców straciła dorobek życia.

- Zostałem bezdomny. Całe mieszkanie się spaliło. Wyszedłem od razu, zdążyłem tylko kurtkę na siebie założyć i uciekliśmy. Straciliśmy wszystko - mówił w rozmowie z reporterką TVN24 jeden z poszkodowanych.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 08:27 ~Maria

  A parkingów jak nie była tak ich nie ma dalej, nikt nie chce ich budować na nowych osiedlach bo każdy skarwek jest cenny i przerobiony na dom, natomiast miasto rozdaje w centrach za to niekiedy po 17 abonamentów za bezcen na jedno mieszkanie

 • ffeb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 12:17 ~ffeb

  STRAZ~STRAZ

  ALE 15 LAT I EMERYTURKA JEST CO........


  15 lat i... "osiągnął wiek emerytalny wynoszący:
  a) 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn"

  chyba ktoś tu nie jest na bieżąco.. ;)

 • STRAZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 20:44 ~STRAZ

  ALE 15 LAT I EMERYTURKA JEST CO........

 • olaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2018 10:19 ~olaf

  bajzel się spalił coś co musiało nastąpić.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 14:44 ~vtr

  Przepisy mówią, że parkowanie nie może utrudniać przejazdu. Czyli na dwukierunkowej muszą się swobodnie mijać dwa pojazdy dwuśladowe o rozmiarach ciężarówki lub autobusu.
  Do tego przepisy mówią że na chodniku należy zostawić 1,5 metra dla pieszych.

  Wniosek jest jeden: ODHOLOWAĆ I OBARCZYĆ KARĄ ZA UTRUDNIANIE AKCJI RATOWNICZO-GAŚNICZEJ !!!

 • Majkel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2018 14:37 ~Majkel

  Scotttt o czym ty bredzisz?!
  Co do miejsc parkingowych prywatnych to nawet jak ludzie chcą (kupując mieszkanie) zainwestować ogromne pieniądze w te 12 m2 (średnio 35 tyś. zł w Warszawie) to i tak spotykają się z samymi urzędniczymi i prawnymi przeszkodami, które ich od tego pomysłu odwodzą.
  Otóż:
  1) większość urzędów wyraża zgody projektowe i budowlane dla osiedli mieszkaniowych bez wymagania budowania w ramach działki minimalnej ilości miejsc parkingowych zarówno podziemnych jak i naziemnych

  2) Jak już nawet ktoś kupi za kupę pieniądze własnościowe miejsce garażowe/parkingowe to nie chronią go żadne przepisy własnościowe/prawne i jeśli ktoś nieuprawniony zaparkuje sobie na naszym miejscu to ani policja ani straż miejska nic nie zrobią, a ty właścicielu miejsca radź sobie sam

  3) jak już uda się kupić własnościowe miejsce parkingowe/garażowe to od razu obciąża się właściciela licznymi opłatami i podatkami czyli płacisz średnio w Warszawie 30 000 zł za miejsce parkingowe (wartość dobrego używanego auta) i do tego jeszcze:
  comiesięczny czynsz, podatek od nieruchomości, podatek od działki na której się znajduje lub podatek od dzierżawy wieczystej za teren na którym znajduje się miejsce garażowe/parkingowe.

  Warto dodać że aby "zachęcić" kierowców do kupowania własnościowych miejsc odciążyć zastawione samochodami gdzie popadnie dzielnice w wielu miastach od 2017 ceny opłat za dzierżawy wieczyste działek na których znajdują się miejsca garażowe wzrosły o 300%!!!

  Zatem oprócz tego że rocznie płaci się od 1000-1500 zł podatków za to że ma się dane miejsce parkingowe to jeszcze około 1000-1800 zł za jego "utrzymanie roczne" (czynsz).

  I teraz odpowiedź sobie na pytanie dlaczego ludzie nie chcą kupować miejsc parkingowych ?

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2018 10:38 ~Jan

  Więcej samochodów niech kupują. Parkować nie ma gdzie ale fura musi być, bo sąsiad ma.

 • Scotttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2018 06:18 ~Scotttt

  A nie łaska było wybudować, lub zamieszkać w domu który spełnia przepisy w zakresie zapewnienia miejsc postojowych na terenie własnym posesji.
  Nie ... bo to za drogie, lepiej zwalać wszystko na urzędników, którzy nie zapewnili bezpłatnych miejsc na ulicy posiadaczom autek.
  Ja jak kupuję lodówkę to stawiam ja na klatce schodowej bo niby czemu miałbym zagracać swoje mieszkanie. To samo z pralką.

 • keneb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 21:56 ~keneb

  benek~benek

  Chyba żaden osobówkarz nie potrafi parkować. W ogóle to oni niewiele potrafią, ale chcieliby jeszcze więcej przywilejów.

  No zaraz, pod innym artykułem napisałeś, że 10% osobówkarzy jest ok. To w końcu jak jest, profesorze osobówkologii!? :D

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 20:19 ~benek

  Chyba żaden osobówkarz nie potrafi parkować. W ogóle to oni niewiele potrafią, ale chcieliby jeszcze więcej przywilejów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »