Informacje

14.03.2011 06:08 szokujące wyniki kontroli

Oszustwa i wyłudzenia - kontrola w praskim sądzie

SERWISY:

 

Podejrzenie oszustw polegających na wyłudzaniu pożyczek od pracowników, fałszowanie list płac i zawyżanie pensji. Po kontroli zarządzonej przez ministra sprawiedliwości lecą głowy w sądzie okręgowym Warszawa - Praga. Pracę straciła dyrektor sądu i prezes a to nie koniec zwolnień - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

Wysoko postawiona urzędniczka wymusza na pracownikach aby brali kredyty i pożyczki od kilkunastu do nawet 150 tys. złotych. Pieniądze trafiają do jej portfela - długi spłaca poprzez podwyższanie, nawet o 100 procent pensji kredytobiorcom.

To nie fragment scenariusza filmowego, a wnioski z kontroli, którą na zlecenie ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego przeprowadzili rewidenci z sądu apelacyjnego. Po jej zakończeniu minister wysłał do prokuratury dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników sądu okręgowego Warszawa-Praga.

Kredyty dla szefa

"W toku kontroli pozyskano uzasadnione podejrzenie wyłudzania kredytów bankowych przez pracowników tego sądu na skutek namowy i w interesie osoby pełniącej w tym sądzie stanowisko kierownika oddziału kadr" - czytamy w zawiadomieniu Kwiatkowskiego do prokuratury.

Urzędnicy zwracają uwagę, że miesięczne raty niektórych kredytów były wyższe niż pensje osób, które brały pożyczki - to może dowodzić, że z pracownikami sądu współdziałała osoba z banku. "Co może uzasadniać podejrzenie fałszowania dokumentów, lub poświadczenie nieprawdy w dokumentacji księgowej oraz działania na szkodę interesu publicznego"- czytamy w piśmie do prokuratury.

Dodatkowo kontrolerzy stwierdzili wiele mniejszych uchybień polegających m.in. na ogromnych różnicach w pensjach osób na podobnych stanowiskach. Średnie wynagrodzenia w poszczególnych komórkach sądu bardzo się różnią - pensja w oddziale kadr to 6 tys. 400 zł a w pozostałych wydziałach 3 tys. 100 zł.

Zwolnienia w sądzie

Gdy wyniki kontroli trafiły na biurko ministra, pracę straciła dyrektorka sądu Krystyna Ejchler i prezes - Lidia Malik. Obowiązki prezesa sądu pełni od 12 marca sędzia Maria Józefa Sztekier – Łabuszewska, z zatrudnieniem w sądzie musi się pożegnać również szefowa kadr.

– Wyniki kontroli zadziwiły skalą tego procederu i liczbą nieprawidłowości jakie miały miejsce w praskim sądzie – mówi tvnwarszawa.pl Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Nie może być przyzwolenia na takie praktyki w żadnej instytucji, tym bardziej w sądzie – instytucji tak dużego zaufania obywateli. Mam nadzieję, że prokuratura możliwie szybko rozpocznie odpowiednie czynności – dodaje.

Ewelina Cyranowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tictak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 10:33 ~tictak

  Ewa łabędzka zmarła

 • Krystyna E

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2012 12:18 ~Krystyna E

  dorka~dorka

  No to widzę że sprawa ucichła - szkoda myślałam że coś się zmieni. A przy okazji czy to nie dziwne że w Administracji SR W-wa Żoliborz pracują 2 siostrzenice Pani Prezes?


  ani troszkę nie dziwne. Zazdrościsz im ?

 • Whata Fu.k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2011 18:07 ~Whata Fu.k

  Wesołych świąt

 • 1992,0502

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2011 17:56 ~1992,0502

  O co Chodzi

 • Lola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 20:32 ~Lola

  Kim jest Gucio z OMKW Siedlce???

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 03:27 ~Polak

  Po takich wspaniałych wynika widać co w Polsce się dzieje ,w miejscach gdzie powinien być porządek ,prawo i uczciwość.W związku że te instytucje są finansowane z moich podatków i społeczeństwa żądam przeprowadzenia dokładnych kontroli we wszystkich tego typu placówkach i wyjaśnienie do jakich niecnych celów miały w dalszym etapie służyć zaciągane pożyczki.Podejrzewam że do dalszych przekrętów w grupie.

 • OI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 23:24 ~OI

  NIC się nie zmienia jeśli chodzi o zwyczaje. Przychodzi nowy szef, załatwia robotę dla swoich krewnych i znajomych. I w okręgu warszawskim, i warszawsko-praskim.

 • dorka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 14:29 ~dorka

  No to widzę że sprawa ucichła - szkoda myślałam że coś się zmieni. A przy okazji czy to nie dziwne że w Administracji SR W-wa Żoliborz pracują 2 siostrzenice Pani Prezes?

 • joola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 09:40 ~joola

  Teraz wszędzie jest pełno oszustw i wyłudzeń. nie ma dziedziny której by to nie dotyczyło. na stronie http://www.info.sadowe.pl warto by zamieścić informację o sprawach dotyczących właśnie przebiegu podobnych postępowań

 • elka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 20:04 ~elka

  wszędzie czai się teraz plaga oszustwa. nie ma dziedziny której by to nie dotyczyło. na stronie http://www.info.sadowe.pl warto by zamieścić informację o sprawach dotyczących właśnie przebiegu podobnych postępowań

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »