Informacje

26.04.2017 14:45 Robert N.

"Oszukał na ponad 9 milionów". Adwokat od reprywatyzacji z kolejnym zarzutem

SERWISY:

Adwokat Robert N. aresztowany w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji w Warszawie usłyszał kolejny, czwarty już zarzut. Chodzi o popełnienie oszustwa wielkiej wartości. Przestępstwo ma dotyczyć nieruchomości innej niż słynna działka na placu Defilad.

Jak poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg, w kwietniu 2017 roku wydano postanowienie o uzupełnieniu zarzutów Robertowi N., któremu zarzucono popełnienie kolejnego przestępstwa - oszustwa na mieniu wielkiej wartości. Chodzi o przeszło dziewięć milionów złotych na szkodę spadkobiercy dawnego właściciela nieruchomości położonej na terenie Warszawy.

Nie na placu Defilad

- Podejrzany był pełnomocnikiem spadkobiercy i wprowadził go w błąd, między innymi w kwestii zakresu działań prawnych, wartości mienia, możliwości uzyskania odszkodowania. W ten sposób oszukał go na ponad dziewięć milionów złotych. Nie podajemy adresu nieruchomości, ale nie chodzi o tę związaną z poprzednimi zarzutami dla Roberta N. - powiedziała prokurator Zimoląg.

Dodała, że obecnie Robert N. ma zarzuty popełnienia czterech przestępstw.

Wrocławska prokuratura regionalna przedstawiła w lutym 2017 roku dwa zarzuty związane z korupcją i oszustwem byłemu urzędnikowi stołecznego ratusza Jakubowi R. i trzy adwokatowi Robertowi N., któremu w sprawie "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości w Warszawie zarzucono korupcję, oszustwo i podrobienie pełnomocnictwa.

Zarzuty uczestnictwa w oszustwie usłyszały też trzy pozostałe zatrzymane pod koniec stycznia osoby. Prokuratura złożyła wnioski o tymczasowy trzymiesięczny areszt dla czterech z pięciu osób, które usłyszały zarzuty. Chodziło o byłego urzędnika ratusza Jakuba R., adwokata Roberta N. oraz rodziców urzędnika - Wojciecha R. i Alinę D.

Tymczasowy areszt

1 lutego Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zdecydował, że Jakub R., Robert N., Wojciech R. i Alina D. trafią do aresztu na trzy miesiące. We wtorek prokuratura poinformowała, że Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył tymczasowy areszt o kolejne trzy miesiące (czyli do końca lipca) wszystkim podejrzanym.

Wobec piątego z zatrzymanych - Mariusza L. - prokuratura zastosowała już w lutym wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie 500 tys. zł, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportu oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

- Złożył on obszerne i wyczerpujące wyjaśnienia. Natomiast wobec pozostałych czworga podejrzanych wyłoniła się uzasadniona obawa utrudniania postępowania - wyjaśniła wówczas uzasadniając wnioski o areszt rzeczniczka prokuratury Anna Zimoląg.

13 postępowań

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi 13 postępowań dotyczących zwrotu nieruchomości w Warszawie. Śledztwa prowadzone we Wrocławiu dotyczą przede wszystkim nieruchomości przy ulicach Nowogrodzkiej 18, Smolnej 17, Brackiej 23, Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70), Narbutta 60, Puławskiej 141, Schroegera 72 i 74 oraz przy  Kazimierzowskiej, Foksal i Książęcej.

Postępowania dotyczą między innymi usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. W postępowaniach tych badane są również działania funkcjonariuszy publicznych - między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy i Ministerstwa Finansów.

 

Jeszcze w maju ma zacząć działać komisja weryfikacyjna, która będzie badała kontrowersyjne przypadki reprywatyzacji w Warszawie:

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • buuuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2017 11:22 ~buuuu

  Nie mogę zrozumieć, za zajumane miliony kaucja 500 000, a za batonik 1 zł, kaucja wynosiła 100 zł, albo 5 dni aresztu!

 • jakubamajesiuk_majewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2017 15:56 jakubamaje…

  Jeśli jest winny powinien dostać 25 lat

 • mus tard

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 21:24 ~mus tard

  Afery są a pani HGW nie do ruszenia...Ciekawe dlaczego...

 • steve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 19:30 ~steve

  Wielomilionowe przekręty=wieloletni kryminał..

 • lampensztaft

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 19:15 ~lampensztaft

  Wszystko to za zgodą pani HGW z PO ???

 • chesterdb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 19:11 ~chesterdb

  Brawo. Ale zastanawiające jest, że prawo karne się ostatnio nie zmieniło, a dziwnym trafem te działania pana mecenasa, które jeszcze rok temu były podobno zgodne z prawe nagle okazały się przestępstwami.

 • skolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 17:49 ~skolik

  Co za kraj sam raj dla takich,27 lat temu tylko o to chodzilo nie o zwyklego obywatela a mialo byc tak ladnie i sprawiedliwie,przekrety w kazdej dziedzinie,brak slow.

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 16:48 ~qaz

  adwokaci i prawnicy .... szkoda sobie strzepic jezyk na te klike

 • Komis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 16:40 ~Komis


  mietek~mietek

  konfiskata mienia i dozywocie
  WojtekK~WojtekK

  Dożywocie z moich podatków + wyrobi sobie układy w więźniu? Zesłać na przymusowe roboty na północy Rosji i kromkę chleba ze szklanką wody dziennie!

  Putin nie jest taki głupi, żeby brać w komis polskich złodziei. Ma wystarczająco dużo własnych.

 • WojtekK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 15:53 ~WojtekK

  mietek~mietek

  konfiskata mienia i dozywocie

  Dożywocie z moich podatków + wyrobi sobie układy w więźniu? Zesłać na przymusowe roboty na północy Rosji i kromkę chleba ze szklanką wody dziennie!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »