Informacje

08.05.2016 07:00 RAPORT WIOŚ

Ostrzegają przed
zanieczyszczonym powietrzem

SERWISY:

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował roczną ocenę jakości powietrza. W Warszawie pozostawia ono wiele do życzenia. Stolica została zakwalifikowana do klasy C. Oznacza to, że stężenia zanieczyszczeń przekraczają dopuszczalne poziomy.

Inspektorzy zwracają uwagę m.in. na wysoki poziom stężenia dwutlenku azotu. "Na stacji pomiarowej zlokalizowanej w Alejach Niepodległości jest wyższy niż w poprzednim roku. Na sąsiedniej stacji zlokalizowanej przy ul. Marszałkowskiej nieznacznie spadł, ale ciągle jest przekraczany. Zarówno pomiary jak i modelowanie potwierdzają, że problem dotyczy głównych warszawskich ulic" – czytamy w raporcie.

Przekroczone stężenia pyłów

Analizy WIOŚ pokazują, że 12 proc. mieszkańców stolicy zamieszkuje obszary o wyjątkowo dużym stężeniu dwutlenku azotu. Podkreślają jednak, że problem może dotyczyć większej liczby warszawiaków, bo normy są przekroczone głównie na drogach w centrum, po których porusza się wielu pieszych, kierowców i rowerzystów. "Niezbędne jest zatem zaplanowanie i wdrożenie działań, mających na celu obniżenie stężeń tego zanieczyszczenia" – zalecają inspektorzy.

Przekroczone są także stężenia pyłów PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenu. WIOŚ podkreśla, że spowodowane jest to głównie wysoką emisją związaną z ruchem pojazdów i spalaniem paliw.

Inspektorzy przekonują, że aby zmniejszyć stężenia szkodliwych substancji, należy upoważnić Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów do obowiązkowego kontrolowania emisji spalin z samochodów wyposażonych w silnik diesla. Kontrolerzy zastrzegają też, że pojazdy przekraczające dopuszczalną ilość produkowanych spalin nie powinny być dopuszczane do ruchu.

Jak ratusz walczy ze smogiem?

Ratusz od początku twierdzi, że nie bagatelizuje problemu czystości powietrza. Urzędnicy zapewniają, że ciągłość działań podejmowanych przez miasto przynosi pozytywne efekty i liczba czystych dni, w których dochodzi do przekroczenia stężeń jest coraz mniejsza. "Na przykład stacja kontrolna w al. Niepodległości wskazuje, że liczba dni w roku, w których występuje przekroczenie stężeń spadła o 70, ze 151 dni w 2010 roku do 80 w 2015 roku" – zauważają.

Ponadto w piątek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zarządzenie, w którym zdecydowała o przekazaniu 16 mld zł na finansowanie planu gospodarki niskoemisyjnej. Jest to dokument, który opisuje jak poprawić jakość powietrza w stolicy. Radni przyjęli go na sesji w grudniu 2015 roku.

Dzięki tym 16 mld zł warszawiacy zyskają np. nowe parkingi "Parkuj i Jedź" czy dodatkowe trasy rowerowe (ich koszt to 151 mln zł). W ramach tych funduszy planowana jest też rozbudowa II linii metra (za 6,5 mld), rozbudowa sieci tramwajowej i zakup nowego taboru (za blisko 2 mld), przebudowa oświetlenia ulicznego z zastosowaniem energooszczędnych technologii (np. na ul. Marymonckiej) czy doprowadzenie ciepła sieciowego w budynkach komunalnych na Pradze Południe, Pradze Północ i Targówku, o wartości 84 mln zł.

Wszystko po to, aby – jak zapowiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz – poprawić jakość powietrza na terenie stolicy.

Normy przekroczone w całym województwie

Roczna ocena jakości powietrza przygotowana przez WIOŚ dotyczyła nie tylko Warszawy, lecz całego Mazowsza. Wynika z niego, że z zanieczyszczonym powietrzem boryka się nie tylko stolica.

- Badanie stanu powietrza zostało wykonane w czterech strefach: aglomeracji warszawskiej, miasta Radomia, Płocka oraz pozostałej części województwa. We wszystkich strefach doszło do przekroczenia norm dla pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Dodatkowo w strefie aglomeracji warszawskiej stwierdzono przekroczenie norm dla dwutlenku azotu. Nie stwierdzono przekroczeń norm dla takich zanieczyszczeń jak dwutlenek siarki czy tlenek węgla – poinformował Adam Ludwikowski, mazowiecki inspektor ochrony środowiska

Z danych przedstawionych przez inspektorat wynika, że do największych stężeń pyłów PM10 i PM2,5 a także benzo(a)pirenu dochodziło w Otwocku, Warszawie, Żyrardowie, Radomiu, Legionowie i Piastowie.

Krzysztof Skotak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zwrócił uwagę, ze skutkiem złej jakości powietrza są problemy zdrowotne ludzi, które w konsekwencji przyczyniają się do wcześniejszych zgonów.

Skotak podkreślił, że najbardziej toksyczne są pyły zawieszone. Szczególnie niebezpieczny jest PM2,5, ponieważ dostaje się do krwioobiegu. Ekspert dodał, że każdy wzrost zanieczyszczenia pyłami PM2,5 o 10 mikrogramów na m. sześc. (norma roczna to 40 mikrogramów) powoduje wzrost liczby zgonów o 6 proc. W Polsce z powodu złej jakości powietrza - według Światowej Organizacji Zdrowia - umiera rocznie 40 tys. osób.

ZOBACZ TAKŻE: Jak walczyć ze smogiem? Mieszkańcy podpowiadają urzędnikom:

kw/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 17:07 ~Wek

  sami sobie wybieraliście urzędników miejskich ... słoiki to teraz ponosicie konsekwencję, w poprzedniej kadencji klika z HGW też nie zrobiła nic konkretnego ale ilość urzędników zwiększyła się 2-krotnie ... przy obecnej dobie informatyzacji ?!?!

 • Zamarczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 11:34 ~Zamarczanin

  ”Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zarządzenie, w którym zdecydowała o przekazaniu 16 mld zł na finansowanie planu gospodarki niskoemisyjnej. Jest to dokument, który opisuje jak poprawić jakość powietrza w stolicy. Dzięki tym 16 mld zł warszawiacy zyskają np. nowe parkingi ‘Parkuj i Jedź’ czy dodatkowe trasy rowerowe (ich koszt to 151 mln zł).”
  Taaa, akurat.
  Conajmniej od 2010 roku od wschodnimi estakadami Ronda Starzyńskiego był nieformalny parking P&R na ok. 40 samochodów, parkowali tam kierowcy z okolic Legionowa, Jabłonny, Marek lub Wołomina i przesiadali się do tramwaju. Parkowanie samochodów w tej przestrzeni nie kolidowało w żaden sposób z ruchem kołowym ani pieszym, nie naruszało żadnych zakazów, a pomagało rozładować ruch pojazdów w kierunku centrum miasta. Piszę w czasie przeszłym, bo w trakcie długiego majowego weekendu parking został zagrodzony barierkami — pewnie na te barierki poszła część z tych 16 mld zł…

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 09:43 ~Max

  Powietrze w Płocku czystsze niż w Warszawie?
  Czy te pomiary są do końca wiarygodne?

  Przecież smród w Płocku z kombinatu petrochemicznego jest tak uciążliwy i nieznośny, że po prostu ... nozdrza zatyka.

 • mkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 09:41 ~mkk


  żenada~żenada

  Jak warszawski Ratusz walczy ze smogiem?
  To dziecinnie proste - warszawski Ratusz nie walczy ze smogiem. Warszawski Ratusz wciąż udaje, że problem nie istnieje.
  Obecna ekipa jest tyle lat przy władzy, a nie robiła nic - realnie nic - aby przynajmniej spróbować rozwiązać ten problem. Nie potraficie sobie poradzić? Zobaczcie, jak radzi sobie Kraków. Wysyłacie urzędników do europejskich i światowych stolic, żeby podglądali rozwiązania w rozwiniętych miastach, a nie potraficie skutecznie skontaktować się z odpowiednimi urzędami/instytucjami w polskim mieście oddalonym od stolicy raptem o kilkaset kilometrów?
  A może po prostu jesteście zgrają ignorantów, która uznaje, że skoro problemu nie widać, to problem nie istnieje? Ode mnie dostajecie czerwoną kartkę. Nieudolni pozoranci!
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Jak to NIC nie robi? Ależ ratusz zrobił wiele w tym celu, przecież coraz mocniejsze zabudowywanie Warszawy (w tym likwidacja kanałów powietrznych) to klasyczna walka ze smogiem itp.
  Hania może być dumna, bo jeszcze ŻADEN prezydent tak koncertowo nie ulepszył miasta.

  Ratusz nie chce wpisać do planów, jako zieleń miejską, ogródków działkowych leżących w kanałach napowietrzających Warszawę.

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 09:36 ~ala

  Dlaczego na stacjach benzynowych nie ma w Warszawie i całej Polsce biopaliwa. Mam samochód Renault na biopaliwo i nie mogę zatankować. To tak walczy się o czystość powietrza! Biopaliwo jest tańsze i państwo mniej na tym zarabia i nic więcej się nie liczy, tylko pieniądz. Ogródki działkowe też chcą zamienić w beton.

 • RaS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 22:19 ~RaS

  To tylko opinia WIOŚ

 • taxi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 21:30 ~taxi

  Jak tam rowerzyści ?? :D
  :D

 • Jancio Wodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 21:29 ~Jancio Wodnik

  ludzie tu trzeba walczyć nie ze smokiem tylko z głupotą i pazernością naszych kochanych decydentów, jak tu k.wawa zarobić jak najwięcej na następnym przetargu jak tu k.wawa naczepiać jak najwięcej durnych znaków jak tu k.wawa jak najbardziej skomplikować system gównego inż od korków, jak tu k.wawa zarobić na następnym przetargu na elektryczne samochody dla miasta, jak tu k.wawa wybetonować następnych parę kilometrów z metra k.wawa

 • Jerzy pogromca Smkoów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 21:17 ~Jerzy…

  o widzę dobry temat do wałkowania w mediomydle nic tak nie jednoczy polaków jak wspólny wróg kto wygra ze smogkiem :) czy to ten sam smok co zaatakował Kraków

 • MarekzMarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 20:28 ~MarekzMarek

  Gość z Budapesztu~Gość z Budapesztu

  Dzisiaj jechałem przez Marki. Mam taką uwagę.
  Do czasu otwarcia obwodnicy władze miasta powinny zadbać o zmniejszenie zanieczyszczenia srodowiska i upłynnić ruch tranzytowy. Np ograniczyć lewoskrety a uaktywnić ruch poprzeczny. Ustawić czas po naciśnięciu guzika na 3 min aby jedna osoba nie zatrzymywała całego ruchu (stojące samochody trują okolicznych mieszkańców).Itp


  Mieszkam w Markach, tutaj największym problemem jest palenie śmieciami w piecach. Czuć to doskonale wieczorami w chłodne dni.

  Ludzie nawet specjalnie kupują odpady (drewno rozbiórkowe, stare meble, tekstylia) aby nimi palić w piecu! To podobno tańsze od drewna czy węgla...

  Urzędnicy udają że problemu nie ma... Mieszkam w Markach ponad 20 lat i ani razu nikt nie przyszedł skontrolować czym się w piecu palli, a brak kontroli powoduje że ludzie czując się bezkarnie palą wszystkim czym się da!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »