Informacje

30.07.2016 12:56 "to dobry dzień i miejsce"

Ostre słowa Powstańców do prezydenta. "Będziemy umierać pod płotem"

SERWISY:

 

W Muzeum Powstania Warszawskiego kombatanci spotkali się z prezydentem Polski i prezydent Warszawy. W przemówieniach kombatantów nie zabrakło gorzkich słów i odniesień do wydarzeń ostatnich dni: apelu pamięci i procesu lustracyjnego gen. Ścibor-Rylskiego.

Spotkanie to tradycja zapoczątkowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kontynuowana przez Andrzeja Dudę. Tegoroczne zaczęło się w sobotę o godzinie 11. Po wręczeniu odznaczeń przemawiał najpierw prezydent RP, a po nim – prezydent Warszawy.

Galperyn: zarzucano nam bierność

Ale to przemówienie wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Galperyna okazało się najważniejszym momentem uroczystości. - To jest nietypowe wystąpienie, ale też otaczająca nas rzeczywistość skłoniła mnie do poruszenia spraw tak innych, ale również ważnych dla powstańców, ich rodzin i wszystkich, dla których etos powstania warszawskiego jest tak bliski sercu - powiedział.

Galperyn zaczął od przypomnienia, że w tym roku w uroczystościach nie bierze udziały prezes związku, 99-letni generał Zbigniew Ścibor-Rylski. - Rany odniesione w partyzantce oraz w Powstaniu i podeszły wiek nie pozwoliły mu na stawienie się. Z roku na rok nas Powstańców, weteranów drugiej wojny światowej ubywa - podkreślił Galperyn.

I dodał: - Są sytuacje, w których należy się spieszyć. Z roku na rok nas - weteranów II wojny światowej szybko ubywa. Jesteśmy kombatancką rodziną i chcielibyśmy, aby istotne dla nas sprawy nie dzieliły nas.

Jako przykład podał tekst apelu. - Na początku był to apel poległych w Powstaniu, ale na skutek zadań środowisk Powstańczych, a także indywidualnych osób, o poszerzenie jego treści o jednostki i dowódców biorących udział w Powstaniu, ulegał zmianom. Tak że z czasem stał się nie apelem poległych, ale apelem pamięci - przypomniał.

Na końcu odniósł się do kwestii procesu lustracyjnego generała. – Sprawa bulwersuje nas. My Powstańcy sądzimy, że to dobry dzień i miejsce na poruszenie tego tematu. Zdecydowaliśmy się, bo zarzucano nam bierność w sprawie obrony dobrego imienia generała. Byliśmy przez niego zobligowani, by nie dawać upustu emocjom, nie prostować – tłumaczył.

I dodał ostro: - Podtrzymywanie kontaktów (przez Ścibor-Rylskiego - red.), jako oficera wywiadu AK, z UB, odbywało się na rozkaz przełożonych. Celem było pozyskanie informacji dla AK. Niestety nie żyje już nikt, kto by poświadczył że generał otrzymał takie polecenie. Wielu kolegów dzięki niemu uniknęło aresztowania! – nie krył emocji Galperyn.

Lustracja 99-letniego generała

Proces lustracyjny 99-letniego generała  toczy się przed sądem okręgowym Warszawa – Praga. Ścibor-Rylski podlega lustracji jako członek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Pion lustracyjny IPN zarzucił mu, że w oświadczeniu z 2007 r. zataił związki ze służbami PRL.

Biegli zbadają, czy zdrowie generała pozwala na udział w procesie.

Żukowski: Historia lubi się powtarzać

Po Galperynie przemawiał z kolei Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Przypomniał, że lokalizacja Muzeum Powstania Warszawskiego została zatwierdzona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Prezydent wprowadził też zasadę spotykania się Powstańcami właśnie tutaj. Dziękuje prezydentowi obecnie nam panującemu za podtrzymanie tej tradycji. Za słowa które dzisiaj usłyszeliśmy. Dziękuję prezydent Warszawy za organizację uroczystości. Dyrektorowi Janowi Ołdakowskiemu, pracownikom i wolontariuszom za ich pracę, upowszechnianie wiedzy o okupacji niemieckiej i życzliwość z jaką się do nas odnoszą - powiedział.

I dodał: - Atmosfera w muzeum sprawia, że czujemy się młodsi, sprawniejsi, bardziej sobie przyjaźni i gotowi do czynu. Wprawdzie nasz wiek powoduje pewne ograniczenia, ale mimo wszystko jesteśmy świadkami historii i możemy przekazywać młodszym pokoleniom nie tylko wspomnienia z powstania, ale dzielić się doświadczeniem życiowym.

Przestrzegał też, że historia lubi się powtarzać. - Nasi sąsiedzi już czterokrotnie dokonywali rozbioru Polski. Umiłowanie ojczyzny i wolności powodowało ze mimo klęsk, strat i cierpień mamy w historii powstania. Czy nie daje to nic do myślenia? – pytał.

W jego przemówieniu też nie zabrakło gorzkich słów. - Z tą naszą sprawnością to oczywiście propaganda. Jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte jakieś kroki w formie ustawy zapewniające powstańcom bezpieczna starość, to może dojść do tego, ze bohaterowie będą umierali w zapomnieniu, mówiąc w przenośni - gdzieś pod płotem – stwierdził Żukowski.

Piątka zbojkotowała spotkanie

Z tych samych powodów sobotnie spotkanie zbojkotowali niektórzy Powstańcy. Pięcioro z nich napisało list otwarty.

- Pan Prezydent i minister obrony Antoni Macierewicz dopuścili do jawnego lekceważenia woli powstańców – napisali.

Duda: Powstanie jest pomnikiem pamięci

Pierwszy na sobotnim spotkaniu przemawiał Andrzej Duda: - Powstanie warszawskie jest pomnikiem naszej pamięci, a powstańcy naszym największym skarbem - powiedział prezydent. Podkreślał, że ma do Powstania osobisty stosunek, a wspomnienia jego uczestników były dla niego "jak Biblia".

Prezydent przypominał, że Muzeum Powstania Warszawskiego powstało z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.  - To muzeum jest piękne, jest wasze - tak, jak wasz jest 1 sierpnia - podkreślił Duda.

- Powstańcy są naszym największym skarbem, powstanie jest pomnikiem naszej pamięci. I muszę państwu powiedzieć, że nie mówię tego wyłącznie jako prezydent RP. Mówię to także po prostu jako Andrzej Duda, który ma osobiście do powstania warszawskiego i powstańców szacunek niezwykle szczególny. Bo ja się wychowałem na tej tradycji, chociaż mieszkałem w Krakowie, chociaż tam chodziłem do szkoły - mówił prezydent.

Podkreślił, że gdy po raz pierwszy przyjechał do Warszawy, jeszcze jako dziecko, to szedł "od kamienicy, do kamienicy, od miejsca do miejsca, od tablicy do tablicy, wspominając heroizm, czyn bojowy, bohaterstwo moich bohaterów".

"Sprawa jest w sądzie"

Pytany - już po uroczystości - o komentarz  do słów wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich Andrzej Duda powiedział:

- Sprawa jest w sądzie i sąd będzie podejmował odpowiednie decyzje. Apel powstańców należy uszanować.

Gronkiewicz-Waltz: Dzisiaj patriotyzm wygląda inaczej

Po Andrzeju Dudzie przemawiała prezydent Warszawy: - Tożsamość współczesnej Warszawy zawsze będzie wyrastać z historii, z gruzów zburzonego miasta i postawy mieszkańców.

- Mieliście wtedy między 13 a 18 lat. Pomyślmy sobie, że dzisiaj nasze dzieci, wnuki w wieku między 13 a 18 lat miałyby podjąć decyzję o pójściu do Powstania. Straszne. Dzisiaj na szczęście patriotyzm wygląda inaczej. Dziś patriotyzm to służba dla kraju, praca - taka zwykła, codzienna praca na każdym stanowisku. Wtedy patriotyzm oznaczał ofiarę krwi - powiedziała.

I dodała: - Nie ulega wątpliwości, że udowodniliście, że Warszawa jest miastem nieujarzmionym. Ale dzisiaj to już wnuki pokolenia, nazwanego pokoleniem Kolumbów, to młodzi ludzie budują Warszawę. Warszawa rozwija się, odzyskuje swój wdzięk, ożywa i łączy tradycję z nowoczesnością. Jest stolicą Europy Środkowej. Mam nadzieję, że patrząc na dzisiejszą Warszawę jesteśmy z niej dumni.

 

 

PAP/skz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2016 10:22 ~Polak

  ryś~ryś

  Pan Dalperyn przez wiele wiele lat nic nie mówił o zdychaniu pod płotem.Nagle teraz tak mu się zrobiło źle .Kim wy jesteście.Jak walczyłes tak w powstaniu jak teraz kłamiesz to wiem juz dlaczego powstanie upadło.Wstyd

  Za Ciebie też walczyli, choć nie zasługujesz, abyś mógł żyć w wolnej Polsce! A Ty teraz psie kąsasz dobre imię powstańców!

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2016 10:13 ~Polak

  do ryś.
  Zamilcz PSIE! Masz czelność bezcześcić tych, którzy walczyli i dzięki którym Ty masz dzisiaj wolny kraj. Nie srali w gacie ze strachu jak Ty tylko szli czasami na pewną śmierć. Nie poddawali się, niezależnie od tego co mieli "za uszami" - szli i walczyli w imię wspólnego dobra. A Ty teraz masz czelność głupio komentować? Powinieneś na rękach nosić tego powstańca! Marna przyszłość narodu, który składa się z obywateli takich jak ty....

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 19:11 Gama

  Sikorskiego ruskie zabiły tak jak malego prazydenta. Wiem to na pewno s na to dowody. Ino, że Anglicy nie chća wydać,Ja wójt wam to mówię.

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 19:11 Gama

  Sikorskiego ruskie zabiły tak jak malego prazydenta. Wiem to na pewno s na to dowody. Ino, że Anglicy nie chća wydać,Ja wójt wam to mówię.

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 19:10 Gama

  Sikorskiego ruskie zabiły tak jak malego prazydenta. Wiem to na pewno s na to dowody. Ino, że Anglicy nie chća wydać,Ja wójt wam to mówię.

 • ryś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 18:50 ~ryś

  Pan Dalperyn przez wiele wiele lat nic nie mówił o zdychaniu pod płotem.Nagle teraz tak mu się zrobiło źle .Kim wy jesteście.Jak walczyłes tak w powstaniu jak teraz kłamiesz to wiem juz dlaczego powstanie upadło.Wstyd

 • este

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2016 21:41 ~este

  Zlustrować Mieszka I,podobno Jarko I był pierwszy

 • este

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2016 21:40 ~este

  Zlustrować Mieszka I.Podobno Jarko I był pierwszy......

 • Spoko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2016 18:54 ~Spoko

  Wy specjaliści od wydawania wyroków na ludzi którzy zrobili w życiu tyle rzeczy , zastanówcie się o nich będą pamiętały pokolenia a o was których osiągnięciem jest wystukanie kilku zdań ociekających nienawiścią wspomną jedynie wnuki,nie zawsze pochlebnie . Więc zamiast pisać o rzeczach o których nie macie pojęcia zróbcie coś z waszym życiem

 • Masada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2016 16:18 ~Masada
  nick~nick

  Cieszcie się, że to idiotyczne powstanie przeżyliście bo przez was setki tysięcy cywilów zginęły a Warszawę Niemcy zrównali z ziemią. To nie było bohaterstwo tylko jeden z największych przykładów bezmyślności w historii. Do końca świata Polacy będą tragedie świętować zamiast wygrane jak inne narody.
  yogi47yogi47

  Nareszcie głos rozsądku. Szkoda, że tylko jeden, Twoją wypowiedź większość uzna za brak patriotyzmu, odwagi, szacunku i czort wie czego i kogo jeszcze... a wystarczy spojrzeć na przykład Finlandii i jej wojen z sąsiadami - powstań nie robili, ludzi i krwi daremnie nie marnowali, a społecznie i ekonomicznie stoją dziś wyżej od nas-bohaterów i męczenników...
  Masada~Masada


  Jak już wszystko ci zabiorą, zgnoją to zostanie ci tylko godność albo ją sprzedasz żeby żyć nie mogąc spojrzeć sobie w oczy albo zginiesz z podniesioną głową. Patrz na powstańców może chociaż trochę ich historia nauczy cię czym jest godność i może kiedyś będziesz potrafił wcielić ją w swoje życie.
  nick~nick

  Nie chrzań. Dowódcy powstania skazali Warszawę i setki tysięcy cywilów na zagładę. A nie osiągnęli niczego.


  Niczego, to nie osiągnął rząd w Anglii a nie powstańcy. Poza tym może gdybyśmy poznali prawdę o śmierci Sikorskiego łatwiej było by nam oceniać dlaczego rząd RP w Anglii nie miał wsparcia politycznego Anglików i dlaczego tak łatwo oddano polaków w ręce Armii Czerwonej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »