Informacje

19.10.2018 13:05 przedłużenie s8

Ostatni odcinek trasy ekspresowej na Białystok otwarty

SERWISY:

Ogromne problemy kierowców poruszających się między Warszawą a Białymstokiem dobiegły końca. W piątek otwarto ostatni odcinek trasy S8 - między Wyszkowem a Porębą. Tym samym do stolicy Podlasia można dojechać w około dwie godziny.

Na udostępnionym kierowcom ostatnim brakującym odcinku ekspresówki od Wyszkowa do węzła Poręba, powstały trzy węzły drogowe: Trzcianka, Knurowiec, Poręba. Powstało osiem różnych obiektów inżynierskich, 50 kilometrów barier dźwiękochłonnych i ponad 800 metrów ekranów chroniących przed hałasem.

"Udostępnienie kierowcom ostatniego, 13-kilometrowego odcinka od Wyszkowa do węzła Poręba, domyka całą wybudowaną drogę ekspresową pomiędzy stolicą Polski, a stolicą województwa podlaskiego. To zaś pozwala połączyć Białystok z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce i Europie" - podał jeszcze w piątek białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w informacji prasowej.

Rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski podał, że najprawdopodobniej do końca listopada będzie jeszcze obowiązywać ograniczenie prędkości do 100 kilometrów na godzinę. Jest to związane z tym, że wykonawca inwestycji kończy prace na drogach dojazdowych.

Walka o obwodnicę

To pierwsza trasa szybkiego ruchu w kierunku wschodnim, łącząca Warszawę z miastem wojewódzkim. Jej budowa ciągnęła się przez dwie dekady. Zaczęła od budowy i otwarcia obwodnicy Radzymina. Potem do użytku oddawano podlaskie części trasy: 23-km odcinek Białystok-Jeżewo, 11-km obwodnicę Zambrowa oraz 15-km odcinek od tej obwodnicy do Mężenina.

Wieloletnią batalię o obwodnicę stoczyły także Marki. Podwarszawska miejscowość stała w korku niemal bez przerwy - w obu kierunkach. Mieszkańcy próbowali zwrócić uwagę na ten problem, w 2009 roku rozpoczęli akcję "Tak dla obwodnicy Marek", a w ramach protestu - zamiast blokować trasę (która i tak stała) - rozdawali kierowcom w alei Piłsudskiego… cukierki.

Ostatecznie w 2012 roku rząd podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań do budowy obwodnicy. Trasę ostatecznie otwarto dopiero w 2017 roku, dzień przed wigilią Bożego Narodzenia.

 

Brakujący element

Budowa S8 trwała jednak dalej na innych odcinkach: między Wyszkowem a Porębą i między Porębą a obwodnicą Ostrowi Mazowieckiej. Ten drugi fragment został otwarty przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w połowie września.

- Odcinek między Wyszkowem a Ostrowią Mazowiecką był dotychczas nazywany odcinkiem śmierci. Wypadkowość i śmiertelność na tej trasie była ogromna. Teraz będzie tu bezpieczniej - mówił podczas oddania drogi do użytku minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Aby jednak rzeczywiście "było lepiej", brakowało ostatniego 13-kilometrowego odcinka między Wyszkowem a Porębą.

W ostatnich latach jego pokonanie stanowiło dla kierowców nie lada wyzwanie. Wąskie pasy, wysokie natężenie ruchu i bardzo duża liczba samochodów ciężarowych sprawiała, że na trasie często dochodziło do kolizji i wypadków. Nieraz drobna stłuczka lub awaria ciężarówki potrafiła skutecznie zablokować przejazd na kilkadziesiąt minut.

O problemach tych mówił na krótkiej konferencji prasowej sam premier Mateusz Morawiecki. - To jest taki odcinek drogi, gdzie czasami się stoi, sam tutaj stałem, 20 minut, pół godziny, a nawet do godziny w tych najgorszych częściach dnia. To wszystko zostanie wyeliminowane, te korki znikną - mówił. - Za moment, za parę dni przejedziemy tędy bez przeszkód - zapowiadał w środę.

Do Białegostoku w dwie godziny

Po otwarciu ostatniego odcinka, kierowcy mają do dyspozycji dwujezdniową trasę ekspresową od Białegostoku do węzła Poręba - przez obwodnicę Ostrowi Mazowieckiej. Potem od Poręby do Wyszkowa i od Wyszkowa - przez obwodnicę Marek i Radzymina - do Warszawy.

Cały odcinek od stolicy Polski do stolicy Podlasia liczy blisko 180 kilometrów i da się go pokonać w około dwie godziny.

Odcinek Wyszków-Poręba był dofinansowany z Unii Europejskiej, z programu Infrastruktura i Środowisko, razem z innymi mazowieckimi odcinkami tej trasy (od Wyszkowa do granicy z województwem podlaskim) o łącznej długości 38,5 kilometrów. Dotacja unijna wyniosła 662,8 miliona złotych - podała GDDKiA.

kw/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2018 13:32 ~rety

  drogę otwarto w zeszły piątek a niemiaszki z tvnu piszą o tym dopiero teraz? Pewnie żeby czasem na PIS za dużo osób nie zagłosowało.

 • Mak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:50 ~Mak

  jakie weekendy? teraz jak można machnąć w 1,5-2h to będą sobie codziennie jeżdzić ;)

 • kocjo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:46 ~kocjo

  @waldek
  I co w związku z tym? Zabiorą Ci robotę w MPO?

 • abc123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:44 ~abc123

  "na Białystok"... jechać można na wieś, na wakacje, na narty, ale olaboga! Do Białegostoku!

 • lombol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:43 ~lombol

  Otwarcie trasy zwiększy atrakcyjność trasy S 8 i podaż aut w Warszawie. Korek na moście Grota będzie przez 24H.

 • RPe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:38 ~RPe

  Oczywiście wszystkie węzły nie są czynne, Marki, Kobyłka, Wołomin, Zielonka czynna ale nie zakończona- co to za droga bez węzłów?

 • CZYTELNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:35 ~CZYTELNIK

  waldek~waldek

  uuu...no śledziki będą masową przyjeżdżać do stolycy za pracą a w weekendy siu do domu..  ZAWSZE POWTARZAM TAKIM MĄDRYM ŻEBY POJECHALI W ŚWIAT I ZOBACZYLI JAK SIĘ ŻYJE W DUŻYCH MIASTACH :)W KAŻDYM MIEŚCIE PRACUJĄ LUDZIE DOJEŻDŻAJĄCY TAKŻE NIE WIEM W CZY PROBLEM :D

 • Ursus Major

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:33 ~Ursus Major

  - Śledzi są?
  - Byli, ale wyszli.

  (wyjechali :-) )

 • biebrznięty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:30 ~biebrznięty

  No to nad Biebrzę potnę teraz jak pszczółka. :)

 • waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:19 ~waldek

  uuu...no śledziki będą masową przyjeżdżać do stolycy za pracą a w weekendy siu do domu..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »