Informacje

09.07.2019 14:55 kradzież zauważyli w niedzielę wieczorem

OSP Białołęka znowu okradziona.
"Auto zostało unieruchomione"

SERWISY:

Ukradli paliwo i zniszczyli akumulator. OSP Warszawa-Białołęka nie po raz pierwszy padła ofiarą złodziei.

O zdarzeniu strażacy poinformowali w niedzielę na Facebooku. "Z przykrością informujemy, że po raz kolejny zostaliśmy okradzeni. Tym razem ktoś pokusił się na paliwo. Została również uszkodzona klapa od akumulatorów" – pisali w krótkim komunikacie.

"Samochód stał cały weekend"

Zniszczenia zostały zauważone w niedzielę wieczorem. - Przez cały weekend samochód stal na miejscu, ostatni wyjazd odbył się w piątek – mówi przedstawiciel strażaków Krzysztof Budek.

Jak podaje, z wozu zniknęło ponad 100 litrów paliwa. - Ktoś próbował ukraść też akumulatory, ale nie był w stanie się do nich dostać, dlatego została zniszczona ich osłona – dodaje.

Strażacy dysponują obecnie dwoma wozami: ciężkim gaśniczym i lekkim operacyjnym. Trzeci trafił do muzeum.

Utrzymanie jednostki obowiązkiem gminy

"Może koszt paliwa nie jest duży, ale auto zostało unieruchomione, a ciężko zbierane przez nas fundusze na utrzymanie jednostki znów okazały się bezwartościowe" – kontynuują ochotnicy na Facebooku.

Strażacy nie są finansowani przez miasto, chociaż - jak przyznaje Budek w rozmowie z naszą redakcją - ustawa o ochronie przeciwpożarowej informuje, że utrzymanie jednostki jest obowiązkiem samorządowców. "Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina" – czytamy w Art. 32 pkt 2 wspomnianej ustawy.

- To, że nie jesteśmy finansowani, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Ewa Gawor argumentuje brakiem wpisu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówi Budek, jednak zaznacza, że ustawa o ochronie przeciwpożarowej ani słowem nie wspomina o takim warunku.

Wątpliwości rozwiewa jednak Magdalena Łań z urzędu miasta.

- Zapis, że gminy wpierają lokalne jednostki dotyczy całego kraju, ale sytuacja wygląda nieco inaczej w Warszawie – wyjaśnia. Stolicę zabezpiecza Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej i z jej rekomendacji wybrane zostały trzy jednostki OSP jako siły wspomagające. Te znajdują się w Wesołej, Starej Miłosnej i Ursusie, bo – jak informuje urzędniczka – są najlepiej wyszkolone i spełniają standardy wyznaczone przez komendę miejską. Dostają rocznie milion złotych do podziału.

- Ani Białołęka, ani żadna inna straż (poza wspomnianymi trzema - red.) nie będzie wspomagana finansowo – kończy Łań i potwierdza, że ustawa nie zobowiązuje miasta do dofinansowywania ochotniczych straży pożarnych.

Zgłosili czy nie zgłosili?

Jak podsumowuje przedstawiciel straży, służby zgłosiły fakt kradzieży do Komendy Rejonowej na Białołęce "w poniedziałek albo wtorek". - Na pewno dwóch strażaków miało jechać na komisariat, bo zabierali dokumenty – mówi. O zdarzeniu jako pierwszy miał dowiedzieć się znajomy oficer operacyjny.

Tymczasem Paulina Onyszko z KRP VI dla Białołęki, Pragi Północ i Targówka przyznaje, że policjanci nie otrzymali zgłoszenia, a o kradzieży dowiedzieli się z… przekazów medialnych. - To my skontaktowaliśmy z jednostką i strażacy na naszą prośbę złożą zawiadomienie – oznajmia.

Policja po raz kolejny będzie działać w sprawie OSP Białołęka. Jak podaje portal remiza.pl, jednostka okradziona została po raz pierwszy w maju 2018 roku. Zabrano wtedy "dwie prądownice, węże W52 i 75, kombinezon chroniący przed ukąszeniami owadów błonkoskrzydłych i narzędzie holligan", a straty wycenione zostały na około pięć tysięcy złotych. Jak informuje Budek, sprawa do tej pory nie została wyjaśniona.

ab/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 22:15 ~Kierowca

  Nie mozna zainwestowac w jakas kamere? 100 litrow paliwa na plecy raczej sie nie wezmie...

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 19:07 ~nik

  Na stronie warszawskiej Komendy Miejskiej PSP nie ma informacji o jakiejś OSP Białołęka. Jest OSP Ursus, OSP Stara Miłosna, OSP Wesoła, OSP Radość. Białołęki nie ma, czyli to chyba jakaś samozwańcza, niezarejestrowana organizacja. Dziennikarz powinien zapytać Komendanta Miejskiego PSP co to za twór.

 • TMZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 18:54 ~TMZ

  Jakoś tak dziwnie zawsze w okolicach wakacji. Brakuje na wyjazdy i wakacyjne piwo ?

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 16:39 ~mieszkaniec

  Jakakolwiek kradzież jest godna potępienia, i ta też. Ale patrząc wyżej na ten problem to PO CO JEST POTRZEBA OSP BIAŁOŁĘKA? Co ona ma robić? W rejonie Białołęki w ciągu kilku minut są zastępy z trzech świetnie wyposażonych Jednostek Państwowej Straży Pożarnej - JRG 10, JRG 15 i JRG 1?
  Ukradli paliwo z samochodu? Do czego ten samochód ma służyć? Ile razy w tym roku wyjechał ratować ludzi? Dlaczego z naszych podatków mają być utrzymywane inicjatywy które są kompletnie niepotrzebne... Współczuje strażakom ale spójrzcie prawdzie w oczy...

 • larry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 15:53 ~larry

  Złodzieje, który okradają służby nie są przystosowani do życia w społeczeństwie.

 • sikawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 15:35 ~sikawka

  żeby złodziejom zajarały się chatki i by dzwonili po pomoc na Białołękę........taka skromna modlitwa......

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »