Informacje

20.07.2018 19:48 wydali oświadczenie

Oskarża kontrolera o agresję,
ZTM odpowiada na zarzuty

SERWISY:

Pani Alla zarzuciła kontrolerowi biletów agresywne, niezgodne z prawem zachowanie. Zarząd Transportu Miejskiego w piątek wydał oświadczenie, w którym broni pracownika. Urzędnicy informują, że pasażerka odmówiła okazania dokumentów. Zapowiadają też złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia wykroczenia.

Sprawę pani Alli pokazał kilka dni temu program "Uwaga!" TVN. Dziewczyna jechała autobusem bez biletu, podszedł do niej kontroler. Oboje wysiedli na przystanku, gdzie - według relacji pasażerki - kontroler miał ją szarpać i popychać. Dziewczyna przekonuje, że skręcił jej nadgarstek, który ma w gipsie.

Dwa miesiące nieważnej karty

W piątek Zarząd Transportu Miejskiego odniósł się do sprawy. W oświadczeniu urzędnicy podają, że ostatni ważny bilet na karcie miejskiej pani Alli obowiązywał do 30 marca tego roku. "Od tamtej pory na karcie miejskiej nie odnotowaliśmy zakupu biletów" - czytamy w piśmie.

Z oświadczenia wynika też, że na początku czerwca (czyli przed incydentem na przystanku) dziewczyna była kontrolowana i już wtedy "posłużyła się w czasie kartą miejską, na której nie było zakodowanego ważnego biletu". "W wyniku tej kontroli pasażerka uiściła na miejscu u kontrolera opłatę dodatkową za przejazd bez ważnego biletu" - piszą urzędnicy.

Przedmiotowa kontrola, która skończyła się awanturą na przystanku, miała miejsce 28 czerwca. Pracownik ZTM miał wejść do autobusu i chwilę potem zauważyć pasażerkę, która "na jego widok wstała z miejsca, podeszła do automatu biletowego i chciała kupić w nim bilet".

"Kontroler wyjaśnił pasażerce, że bilety kasuje się niezwłocznie po wejściu do pojazdu. Pasażerka odmówiła uiszczenia opłaty dodatkowej, a także okazania dokumentów. W tej sytuacji kontroler poinformował pasażerkę o konieczności wezwania policji. Pasażerka i kontroler wysiedli z autobusu na przystanku wskazanym przez pasażerkę" - relacjonują urzędnicy.

Awantura na przystanku

Po wyjściu z autobusu kobieta nadal miała odmawiać okazania dokumentów i - według informacji ZTM - chciała się oddalić. "Kontroler (…) uniemożliwił oddalenie się z przystanku. W tym momencie kobieta zaczęła go bić, kopać, drapać oraz obrzucać wyzwiskami i wulgaryzmami" - czytamy w oświadczeniu.
ZTM nadmienia też, że kiedy na miejsce dotarła policja, pani Alla "nie chciała odpowiadać na pytania funkcjonariuszy, okazać dokumentów, krytykowała wygląd jednego z funkcjonariuszy, oskarżała o działania o podłożu rasistowskim".

W materiale "Uwagi!" TVN dziewczyna przekonywała, że policjant zwrócił się do niej słowami: "Jesteś w Polsce, mów po polsku”, choć - jak zapewniała - rozmawiała z funkcjonariuszami właśnie w języku polskim.

Na miejsce wezwano pogotowie. "Ratownicy medyczni, po przybyciu na miejsce zdarzenia, w pierwszej kolejności opatrzyli podrapane przedramię kontrolera. Pasażerka, nie wyrażała  zgody, aby funkcjonariusze policji na miejscu przekazali jej dane kontrolerowi" - podaje ZTM.

ZTM: złożymy zawiadomienie o popełnienie wykroczenia

Urzędnicy informują też, że zapis z kamer autobusu przejeżdżającego obok przystanku, na którym doszło do awantury, "potwierdza wersję zdarzeń przedstawioną przez kontrolera biletów". Na koniec zapowiadają także złożenie zawiadomienia na policję o możliwości popełnienia wykroczenia polegającego na odmowie zapłacenia należności i okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości.

Jak informowali dziennikarze "Uwagi!" TVN, pani Alla pochodzi z Ukrainy (choć ma rumuński paszport). Pracuje w Warszawie w wypożyczalni sprzętu medycznego. Do Polski przyjechała siedem lat temu na studia na Politechnice Warszawskiej. Skończyła zarządzanie, ze specjalizacją: gospodarka cyfrowa w zintegrowanej Europie.

>>> Zobacz cały materiał na stronie "Uwagi!" TVN <<<

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miczel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 15:36 ~miczel

  alla ma kota...wyjazd na Ukrainę jak się nie podoba

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 13:07 ~waw

  Stop cwaniakom, jeśli Pani siedziała w autobusie, a dopiero potem wstała by kupić bilet, bo zobaczyła kontrolera, to było to świadome działanie, a ja jako pasażer nie chce sponsorować takim cwaniarom przejazdów. Znam takie osoby - są bardzo roszczeniowe i wszystko im się w Polsce należy. Ciekawe czy z policjantem też by się szarpała.

 • takiklimat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 09:47 ~takiklimat

  Dlatego każdy kto ma taką możliwość wyjeżdża na zachód.

 • nikiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 02:14 ~nikiel

  Ja prawo znam ponieważ nie ma nigdzie zastrzeżenia iż jest ono tylko dla prawników. Zwykły człowiek również powinien prawo znać aby wiedzieć co, kiedy i jak może zrobić aby nie narobić sobie kłopotów.

 • nikiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 02:09 ~nikiel

  Napaść z rabunkiem tu jak ktoś napisał kradzież portfela nie jest wykroczeniem a przestępstwem i każdy może zatrzymać takiego delikwenta oraz użyć środków przymusu bezpośredniego czyli : wykręcić rękę itd.

 • nikiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 01:59 ~nikiel

  W tym przepisie ani innych jego fragmentach nie ma nic o tym aby kontroler biletów w trakcie ujęcia mógł użyć siły jako środka przymusu bezpośredniego. Co jest najśmieszniejsze w późniejszych przepisach ustawodawca (Art. 243. § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości)dał prawo zwykłemu człowiekowi tylko do zatrzymania wel ujęcia obywatelskiego i tylko w przypadku popełnienia przestępstwa.
  Z resztą to sąd jest od tego by ocenić wszystkie kwestie prawne czynu tej kobiety i kontrolera. Kobiecie pewnikiem wymierzą karę grzywny za przejazd bez hmmm "biletu" a kontrolerowi za użycie środka przymusu bezpośredniego oraz naruszenie nietykalności cielesnej kilka lat w zawiasach co z automatu uniemożliwi mu dalszą pracę w zawodzie. Ale to od sądu zależy a nie od naszego postrzegania prawa.

 • papuga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 18:08 ~papuga


  Majkello~Majkello

  Jazda bez ważnego biletu to okradanie wszystkich płacących za przejazd
  gość~gość


  ciekawa jestem czy nie zdarzyło Ci się nigdy jechać bez biletu. Jedni mają farta inni nie.  Jeżeli świadomie jedziesz bez biletu chociaż mam pieniądze to jesteś złodziejem. Jeżeli nie masz za co żyć to nawet zły kontroler to przeważnie uszanuje. Nie ma bezpłatnych przejazdów to należny kupować bilety.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 16:10 ~Andrzej


  Majkello~Majkello

  Jazda bez ważnego biletu to okradanie wszystkich płacących za przejazd
  gość~gość


  ciekawa jestem czy nie zdarzyło Ci się nigdy jechać bez biletu. Jedni mają farta inni nie.


  Okraść kogoś też się mi nie zdarzyło.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 14:24 ~gość

  Majkello~Majkello

  Jazda bez ważnego biletu to okradanie wszystkich płacących za przejazd


  ciekawa jestem czy nie zdarzyło Ci się nigdy jechać bez biletu. Jedni mają farta inni nie.

 • wowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 13:42 ~wowa

  może na Ukrainie mozna jeździć bez biletu? w Polsce trzeba płacić, bo inaczej będziemy jeździli bryczkami. Alla, jeśli sie nie podoba wyp...j do swoich. Nikt tu cie na siłe nie trzyma

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »