Informacje

19.09.2018 18:29 w ostatni weekend września

Osiem tysięcy biegaczy na ulicach.
Jubileuszowa edycja maratonu

SERWISY:


Około ośmiu tysięcy osób zgłosiło się do udziału w 40. PZU Maratonie Warszawskim, który odbędzie się 30 września. Na jubileuszową edycję organizatorzy zaprosili ludzi związanych z tym biegiem, w tym jego zwycięzców.

- Maraton warszawski przez te wszystkie lata elektryzował. Różna była liczba uczestników, ale misja się nie zmienia - jest to wydarzenie, które sprawia, że wiele osób o nim usłyszy i pomyśli, że może kiedyś pokona ten królewski dystans. Zaczną trenować i staną się przez to zdrowsi. To tak naprawdę wielkie społeczne wydarzenie - powiedział dyrektor Maratonu Warszawskiego Marek Tronina.

Bohaterowie ubiegłych lat

Jak dodał, w tym roku organizatorzy zrezygnowali z kontraktowania zawodników, nie będzie też narzucających tempo pacemakerów. - Będzie tak, jak w pierwszych maratonach - bez startowego, zwrotu kosztów podróży i "zajęcy". Zaprosiliśmy za to bohaterów ubiegłych lat i wielu z nich pojawi się tego dnia w Warszawie - tłumaczył.

Na liście zwycięzców (kobiet i mężczyzn), którzy potwierdzili obecność, jest 36 nazwisk.

Podczas zapowiadającej bieg konferencji prasowej Tronina zwrócił uwagę na wspomnieniowy charakter tegorocznego biegu. Znany fotograf Leszek Fidusiewicz opowiadał o problemach z przesyłaniem zdjęć na międzynarodowy konkurs w czasie stanu wojennego, a uczestnik pierwszej edycji Janusz Wąsowski porównywał ówczesne warunki z dzisiejszymi.


>>ZOBACZ MAPĘ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI<<

Obraz zamiast medalu

- Swój pierwszy maraton przebiegłem w butach zamszowych kupionych w zwykłym sklepie. Później z obuwia lekkoatletycznego odcinało się kolce i podklejało podeszwę grubą gumą - wspomniał Wąsowicz, który za wysokie miejsce w inauguracyjnym maratonie w Warszawie (wówczas pod nazwą Maraton Pokoju) otrzymał... obraz.

- Wybrałem takie dzieło, na którym było cokolwiek widać, a nie tylko przypadkowe kreski i kropki. To obraz "Zmierzch" cenionego obecnie malarza Jana Chrzana, który od 40 lat wisi na ścianie mojego pokoju - wspominał Wąsowski, trener czołowego polskiego długodystansowa, pochodzącego z Etiopii Yareda Shegumo.

Przy okazji poinformował, że jego podopieczny, który z powodu bólu zszedł z trasy maratonu w mistrzostwach Europy w Berlinie, doznał poważnej kontuzji. Okazało się, że ma szczelinowe pęknięcie kręgosłupa i co najmniej do grudnia będzie chodził o kulach.

Osiem tysięcy biegaczy

Organizatorzy spodziewają się, że w 40. PZU Maratonie Warszawskim wystartuje około ośmiu tysięcy osób, a dodatkowe cztery tysiące weźmie udział w biegach towarzyszących. Start zlokalizowano na ulicy Konwiktorskiej, a metę na Wybrzeżu Gdańskim, w okolicy Parku Fontann. Po raz pierwszy trasa będzie przebiegać m.in. przez Ogród Zoologiczny. Główną nagrodą jest Fiat 500X Mirror.

Pierwszy warszawski maraton, do którego doprowadziła "wielka trójka": Józef Węgrzyn oraz nieżyjący już Tomasz Hopfer i Zbigniew Zaremba, odbył się 30 września 1979 roku. Sprzed Stadionu X-lecia (dziś Narodowy) wystartowało ponad dwa tysiące osób, a metę na ceglanej bieżni osiągnęło 1861.

22 września będzie można uczcić pamięć współtwórcy maratonu poprzez udział w Biegu im. Tomasza Hopfera w Konstancinie-Jeziornie, z którą to miejscowością był związany. Pięciokilometrowa trasa prowadzić będzie leśnymi ścieżkami.

Tak wyglądała ubiegłoroczna edycja PZU Maratonu Warszawskiego:

PAP/kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »