Informacje

01.03.2019 15:03 sprawa śmierci nie została wyjaśniona

Osiem lat temu zginęła Jolanta Brzeska. "Mama musiała komuś podpaść"

SERWISY:


Działaczka lokatorska, współzałożycielka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów Jolanta Brzeska zginęła 8 lat temu. Przez lata walczyła z "handlarzami roszczeń" i "czyścicielami kamienic". Do dziś sprawa jej śmierci nie została wyjaśniona. W piątek warszawiacy zgromadzili się przy skwerze Brzeskiej, by uczcić pamięć działaczki.

W piątek mija 8 lat od tajemniczej śmierci działaczki lokatorskiej. Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 roku i nigdy do niego nie wróciła. Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. W marcu 2011 r. w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki, a w kwietniu sekcja potwierdziła, że spalona kobieta z Powsina to właśnie Jolanta Brzeska.

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów

Brzeska mieszkała wraz z rodziną przy ulicy Nabielaka 9. Zainteresowała się sprawami lokatorskimi, kiedy reprywatyzacja dotknęła jej osobiście - w 2006 roku decyzją ówczesnego sekretarza m.st. Warszawy Mirosława Kochalskiego kamienicę, w której mieszkała, przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "handlarzowi roszczeń" Markowi M.

W wyniku wielokrotnych podwyżek cen najmu lokali mieszkańcy Nabielaka popadali w spiralę zadłużenia. Ponadto, przedstawiciele nowych właścicieli żądali od nich pieniędzy za bezumowne korzystanie z lokali. Lokatorzy byli również nękani i grożono im eksmisją. W wyniku tych zdarzeń w 2007 r. Brzeska z innymi rodzinami, które były w podobnej sytuacji jak ona, powołała Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, które dziś nosi jej imię.

"Mama musiała komuś podpaść"

Córka Brzeskiej zeznawała w sprawie Nabielaka 9 przed komisją weryfikacyjną w październiku 2017 roku. Mówiła wówczas, że "mama nie czuła się bezpieczna w swoim własnym domu". Relacjonowała także, że była świadkiem, jak do mieszkania rodziców przyszło "kilka osób, twierdzących że są spadkobiercami i rozglądając się po mieszkaniu". "Oni weszli jak do siebie" - dodała kobieta, według której celem wizyty mogło być zastraszenie. Marek M. zameldował się w ich mieszkaniu i próbował dostać się do niego; w tym celu próbował nawet przecinać sztaby antywłamaniowe.

Zeznając przed komisją, Magdalena Brzeska mówiła też, że "mama musiała komuś podpaść, dlatego że człowiek tak nie ginie". Według niej, lokatorzy zostali przekazani przez miasto "jak żywy towar". Po śmierci kobiety odbywały się, organizowane między innymi przez Komitet Obrony Lokatorów, demonstracje przypominające o niewyjaśnionej sprawie. Jak podawały lokalne media, kobiecie groziła eksmisja, ponieważ była winna kilkadziesiąt tysięcy złotych nowemu, prywatnemu właścicielowi kamienicy, który przejął dawniej komunalny budynek przy ul. Nabielaka 9. Po reprywatyzacji niemal wszyscy lokatorzy kamienicy, poza Brzeską, opuścili swoje mieszkania.

"Jola była nieprawdopodobną osobowością"

Ewa Andruszkiewicz poznała Jolantę Brzeską w 2008 roku. W rozmowie z PAP mówi, że połączyły je osoby, które "czyściły kamienice", czyli - jak wymienia - Marek M. i jego grupa. - Jola była nieprawdopodobną osobowością. To była kobieta, która znakomicie rozumiała język prawa, chociaż nie była prawnikiem. Interesowała się wszystkim, co miało związek z reprywatyzacją - mówiła.

- Jola była dociekliwą osobą i ja mam wrażenie, że ta dociekliwość ją zgubiła. Mam taką własną teorię na temat jej morderstwa, to nie chodziło o mieszkanie, ona najprawdopodobniej coś odkryła, co było niebezpieczne dla całego procesu reprywatyzacji i komuś zaufała, ktoś ją bandytom wystawił, komu ona ufała, z kim współpracowała i z kim dzieliła się swoją wiedzą - mówiła Andruszkiewicz.

W piątek na skwerze im. Jolanty Brzeskiej u zbiegu Iwickiej i Zakrzewskiej na Mokotowie o godz. 17 zebrali się przyjaciele i działacze lokatorscy. Zapalili znicze, aby upamiętnić zmarłą działaczkę.

Film o śmierci Jolanty Brzeskiej

Piotr Gozdowski jest reżyserem filmu dokumentalnego "neoSzmalcownictwo", który opowiada o śmierci Brzeskiej i który będzie miał premierę w tym roku. - Brutalne morderstwo Joli Brzeskiej było i jest wielką niewyjaśnioną tragedią, ale równocześnie punktem zwrotnym, Rubikonem, po przekroczeniu którego skandal zwany warszawską reprywatyzacją nie mógł już ujść płazem nikomu - mówi.

- To, że przez osiem lat nie zbliżyliśmy się nawet na krok do poznania prawdy, wystawia fatalne świadectwo naszemu państwu, z organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości na czele. Mam nadzieję, że to ostatnia tak podwójnie smutna rocznica, a za rok świadomość: kto i dlaczego zabił Jolę Brzeską będzie ulgą dla bliskich i przyjaciół ikony walki z bandytyzmem, współczesnej wersji Dawida w spódnicy, toczącej nierówną walkę z Goliatem - stwierdza reżyser.

Śledztwo umorzone w 2013

Śledztwo ws. Brzeskiej w 2013 r. zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców. Jak informowała wówczas Prokuratura Okręgowa w Warszawie, przyczyną śmierci kobiety było podpalenie przy użyciu nafty skutkujące wstrząsem termicznym i rozległymi oparzeniami ciała oraz zatruciem tlenkiem węgla. Biegli nie znaleźli przesłanek, które wyraźnie przemawiałyby za tym, że Brzeska popełniła samobójstwo. Prokuratura stwierdziła, że wiele przesłanek wskazuje na to, że do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, lecz część ujawnionych okoliczności nie pozwala także kategorycznie odrzucić wersji o samobójstwie, choć wydaje się ono mało prawdopodobne. Śledczy zaznaczyli jednak, że więcej okoliczności wskazuje na zabójstwo.

W 2013 r. prokuratura informowała, że śledztwo zostaje umorzone w związku z wyczerpaniem się inicjatywy dowodowej i przeprowadzeniem wszelkich możliwych czynności, jednak "w przypadku pojawienia się nowych okoliczności w sprawie, postępowanie zostanie podjęte i będzie kontynuowane w celu ustalenia i zatrzymania sprawców przestępstwa".

Śledztwo wzmożone w 2016

W połowie sierpnia 2016 r. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, poinformował, że - na jego polecenie - śledztwo w sprawie śmierci Brzeskiej zostanie wznowione. Sprawa trafiła do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. W październiku 2016 r. Prokuratura Krajowa informowała, że Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy prowadzili umorzone w 2013 r. śledztwo ws. śmierci Brzeskiej.

Z kolei jak poinformowała w czwartek rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, śledczy w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zgromadzili szereg dowodów, powołali biegłych i przesłuchali wielu świadków. Biegłym specjalistom zlecono m.in. wykonanie ekspertyzy 3D z miejsca znalezienia ciała Jolanty Brzeskiej. Ekspertyzę, która trafiła już do akt sprawy, przygotowało Laboratorium Ekspertyz 3D Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W przypadku Jolanty Brzeskiej - jak informuje Prokuratura Krajowa - metoda ta pozwoliła na odtworzenie w technice 3D przebiegu zdarzenia na miejscu odnalezienia jej ciała. Zdaniem prokuratury opinia biegłych doprowadzi do wyciągnięcia kolejnych "istotnych wniosków" w tej sprawie.

PAP/ap/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miedź

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2019 19:40 ~miedź

  Anielka~Anielka

  A może trzeba szukać wcale nie w tym kierunku co dotychczas ? To mieszkanie i tak nie było jej i tak eksmisja była tylko kwestią czasu.

  Mieszkanie istotnie by jej odebrali, ale ona stała się działaczką już szerzej znaną i organizowała lokatorów reprywatyzowanych kamienic w samoobronie nie tylko w swoim domu. Można założyć że chodziło o zastraszenie - żeby nikt już nie śmiał opierać się kamienicznikom.

 • szukajcie a znajdziecie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 00:33 ~szukajcie…

  dolny_mokotów~dolny_mokotów

  Za udział w tej zbrodni w ujęciu art 18 kk oczywiście winna odpowiadać cała ekipa neoubecji neoszmalcowników z ratusza miasta i przybudówek administracji z Mokotowa, bo to "łune" uruchomiły i zrealizowały ten proces ciagłego okradania Polaków z majątku i praw. Na marginesie - Komisja Jakiego również przyłożyła rękę do złodziejstwa-czemu?- to proste-jeżeli przedmiot złodziejstwa pozostawia się w rekach paserów i kolejnych paserów tj tzw pseudonabywcow w dobrej wierze- to taka sytuacja jest przyklepaniem bandytyzmu pierwotnego- jest li tylko bandytyzmem wtórnym-Komisja Jakiego stworzyła zatem nowe nieistniejące papierowo prawo-uwłaszczając kolejnych bandytów na majątku gminy Mokotów oraz majątku Naszym tj skarbu państwa-nic się nie zmieniło-prócz powstania kolejnego tworu "do walki z.."


  A jeśli to wcale nie chodziło o to mieszkanie ? To może być dobry "parawan"
  do mordu o innych korzeniach. Kto korzysta ??? Blisko, blisko....

 • dolny_mokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2019 03:57 ~dolny_mokotów

  Za udział w tej zbrodni w ujęciu art 18 kk oczywiście winna odpowiadać cała ekipa neoubecji neoszmalcowników z ratusza miasta i przybudówek administracji z Mokotowa, bo to "łune" uruchomiły i zrealizowały ten proces ciagłego okradania Polaków z majątku i praw. Na marginesie - Komisja Jakiego również przyłożyła rękę do złodziejstwa-czemu?- to proste-jeżeli przedmiot złodziejstwa pozostawia się w rekach paserów i kolejnych paserów tj tzw pseudonabywcow w dobrej wierze- to taka sytuacja jest przyklepaniem bandytyzmu pierwotnego- jest li tylko bandytyzmem wtórnym-Komisja Jakiego stworzyła zatem nowe nieistniejące papierowo prawo-uwłaszczając kolejnych bandytów na majątku gminy Mokotów oraz majątku Naszym tj skarbu państwa-nic się nie zmieniło-prócz powstania kolejnego tworu "do walki z.."

 • dolny_mokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2019 03:45 ~dolny_mokotów

  Wanda~Wanda

  Taka tam "bohaterka" ?
  5o lat na cudzym , bo "z kwaterunku" !
  Lans na podburzanie opinii publicznej.


  Czytaj ze zrozumieniem- w tej konkretnej sprawie - bez znaczenia jest czy ofiara była na swoim czy na cudzym--tu chodzi o wykrycie i ukaranie sprawców zbrodni

 • zrozum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 19:00 ~zrozum

  wkurzony~wkurzony

  Sprawców nie ma...pani prezydent bezkarna...brak odwagi na stawienie się przed komisją...Tak wygląda cała PO !
  Dobrze że Jaki zrobił z tym porządek i poustawiał ich do kąta !


  Pan Jaki nie wygrał nic i nie posunał żadnej sprawy do przodu ! Jesli kamienica wraca do miasta to wraca pod zarząd Pana Trzaskowskiego !

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 18:09 ~wkurzony

  Sprawców nie ma...pani prezydent bezkarna...brak odwagi na stawienie się przed komisją...Tak wygląda cała PO !
  Dobrze że Jaki zrobił z tym porządek i poustawiał ich do kąta !

 • Prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 17:57 ~Prawnik


  marcinponiewierski~marcinponiewierski

  Oby udało się znaleźć winnych tej tragedii.
  pytam~pytam


  A co to teraz da ?


  Nikt nie szuka sprawców ! Poprostu chcą ukarać przykładowo właścicieli. Tu zaczyna się polityka i populizm - na Pani Brzeskiej niektórzy chcą wjechać do ratusza i wyżej albo zasiedzieć "się na kwaterunku".

 • pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 17:27 ~pytam

  marcinponiewierski~marcinponiewierski

  Oby udało się znaleźć winnych tej tragedii.


  A co to teraz da ?

 • Anielka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 17:26 ~Anielka

  A może trzeba szukać wcale nie w tym kierunku co dotychczas ? To mieszkanie i tak nie było jej i tak eksmisja była tylko kwestią czasu.

 • marcinponiewierski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 16:54 ~marcinponiewierski

  Oby udało się znaleźć winnych tej tragedii.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »