Informacje

06.08.2018 18:21 Jest wyrok

Osiem lat batalii. "Mamy nadzieję,
że Czarny Kot przestanie straszyć"

SERWISY:

Dzielnica Wola wygrała spór sądowy z właścicielem hotelu Czarny Kot. - Na szczęście ta trwająca prawie osiem lat batalia jest już zakończona i pozostaje nam jedynie czekać na egzekucję wyroku sądu – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy, który liczy, że samowola budowlana wreszcie zniknie.

Hotel znajdujący się u zbiegu Okopowej i Powązkowskiej to przykład wieloletniej walki pomiędzy urzędnikami a właścicielem budynku. Pierwsza strona dąży do rozbiórki samowoli, druga - do jej legalizacji.

W poniedziałek wolscy urzędnicy poinformowali, że wygrali sprawę w sądzie. Właśnie zapadł prawomocny wyrok. Na jego mocy właściciel musi zwrócić miastu grunt, na którym stoi hotel Czarny Kot.

"W końcu przestanie straszyć"

Wolski ratusz w komunikacie prasowym przytoczył uzasadnienie wyroku, w którym czytamy, że sąd zwrócił uwagę na fakt, że działka należy do miasta, a właściciel korzysta z niej, łamiąc prawo, ponieważ umowa dzierżawy zawarta z dnia 10 maja 1994 r. wygasła 14 maja 2009 roku.

Ponadto właściciel - pomimo wezwań do zapłaty oraz do opuszczenia i wydania gruntu - w dalszym ciągu prowadził tam działalność - czytamy w komunikacie.

- Bardzo się cieszymy, że sąd przyznał rację miastu w tej sprawie - mówi Krzysztof Strzałkowski. - Mamy nadzieję, że to miejsce w końcu przestanie straszyć i zostanie zagospodarowane zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - dodaje.

Pierwotnie mały hotel

Czarny Kot pierwotnie był jednopiętrowym hotelem, który jednak z biegiem lat bardzo szybko się rozrastał. Właściciel dobudowywał nowe piętra i kondygnacje, tworząc tuż przy Rondzie Zgrupowania "AK" Radosław architektonicznego potworka.

- Warto zaznaczyć, że kolejne dobudówki wzwyż i wszerz były efektem rażącej samowoli budowlanej - mówi Adam Hać, zastępca burmistrza dzielnicy Wola, który nadzoruje pracę Wydziału Prawnego. - Co więcej, umowa dzierżawy gruntu, na której stoi Czarny Kot skończyła się dawno temu. Budynek rozrósł się od tego czasu tak, że zajmuje już nie tylko teren, który kiedyś był przedmiotem umowy, ale także grunt, należący do innego dzierżawcy - twierdzi.

Uniknął egzekucji

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl – Czarny Kot już raz uniknął egzekucji. Powiatowy nadzór wydał nakaz rozbiórki w 2015 r., jednak właściciel się odwołał, a sprawa ciągnęła się kolejne dwa lata. Z kolei, kiedy wreszcie ogłoszono przetarg na dokonanie rozbiórki, trzeba było go unieważnić. Powód? Błędy proceduralne.

W sierpniu 2017 roku PINB ogłosił, że nowy przetarg na rozbiórkę zostanie zakończony po zakończeniu wszystkich sporów sądowych.

kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • decio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 10:26 ~decio

  W swoim szaleństwie ma swój styl :) Mi się podoba, a jeśli byście poznali właścicielki to sami stwierdzilibyście że wszystko pasuje do siebie :) No ale prawo jest prawem. Dzierżawa skończona, samowola to samowola - trza burzyć :(

 • Obserwatorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 09:44 ~Obserwatorek


  Kolo~Kolo

  A to co tam postawią nie będzie straszyć? Mam wątpliwości widząc co stawiają w Warszawie, a choćby w Mordorze. Jedyna zaleta tych straszydeł to chyba to, że łatwo je będzie zburzyć.
  Marek~Marek

  Gdzie w Warszawie jest Mordor? Przyjezdnych proszę nie zaśmiecać mojego miasta nazwami, których nie chcielibyście mieć u siebie. Dziękuję.

  Co by nie postawili, to będzie lepsze od tego maszkarona. Widzę klienci tamtejszego "domu uciech" są niezadowoleni z takie obrotu sytuacji.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 08:27 ~Marek

  Kolo~Kolo

  A to co tam postawią nie będzie straszyć? Mam wątpliwości widząc co stawiają w Warszawie, a choćby w Mordorze. Jedyna zaleta tych straszydeł to chyba to, że łatwo je będzie zburzyć.

  Gdzie w Warszawie jest Mordor? Przyjezdnych proszę nie zaśmiecać mojego miasta nazwami, których nie chcielibyście mieć u siebie. Dziękuję.

 • Kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 18:14 ~Kolo

  A to co tam postawią nie będzie straszyć? Mam wątpliwości widząc co stawiają w Warszawie, a choćby w Mordorze. Jedyna zaleta tych straszydeł to chyba to, że łatwo je będzie zburzyć.

 • Kork

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 18:08 ~Kork
  Rycho~Rycho

  A mnie się ten budynek bardziej podoba od tych ponurych, szklanych pudeł. I mam gdzieś, że mnie jacyś esteci określą wielbicielem kiczu.
  Lipek~Lipek

  Nie martw się, kiczem powoli stają się te szklane pudła i styl przemysłowo-rusztowaniowy.
  Kiczowaty~Kiczowaty

  Ja bym pod to zaszczytne miano podciągnął słynny " Żagiel " na Złotej, a ohydnemu " Akwarium ", postawionemu ni przypiął, ni przyłatał, w okolicach Teatru Wielkiego i psującemu klasycystyczną panoramę, też nic nie brakuje.
  eebee1~eebee1  Za ten badziew na tyłach Teatru Wielkiego ktoś powinien wylądować w celi. Pamiętam, jak HGW krzyczała, że w tych okolicach nie można stawiać żadnych pomników, bo architektura zabytkowa itp. trzeba zachować styl, a tu taki barak wystawili. W tych oknach widać szmaty, papiery biurowe i to jest ten styl.

 • Kolorysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 17:19 ~Kolorysta


  Asik~Asik

  Szkoda, bardzo ciekawa i radosna architektura na tle szaroburych blokowisk. Tylko pewnie jakiś znany architekt nie dostała w łapę.
  dacko~dacko


  O czym ty mówisz??? Widziałaś w Warszawie jakiś szary blok???

  Owszem, jest ich pełno, sam nawet w jednym mieszkam, tyle, że w okolicach Powązek akurat takich nie ma. Ogromny supermarket po drugiej stronie ronda jest bardzo kolorowy.

 • Pałac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 17:09 ~Pałac  szwejk~szwejk

  A niby dlaczego "straszyć", przecież to architektura bawarska. Moim zdaniem bardzo ładna. W Monachium pełno takich mieszczańskich willi-kamienic pamiętających jeszcze czasy bawarskiego królestwa.
  Neueschwannstein~Neueschwannstein

  Jest dokładnie w stylu ulubionym przez króla Bawarii Ludwika II-go. Nie zapominajmy tylko, że ów król był szalony.
  Tekla~Tekla

  ..Ale wybudował cuda,do których dziś ciągną miliony,jak do Mekki!Czyli-lepszy szaleniec niż dyplomowany architekt bez pojęcia!


  Król Ludwig II Bawarski miał obsesję budowania bajkowych zamków. Dla ich budowy zapożyczył swoje państwo, oddał je pod władzę Prus, i zbankrutował, a zamki nie służyły w zasadzie do niczego. Dlaczego ciągną do nich tłumy ? Są tak niezwykłe, że aż kłócą się ze zdrowym rozsądkiem, co też monarcha dobitnie udowodnił. Stawianie czegoś w tym stylu na środku Warszawy też chyba o czyś świadczy ?

 • Spotkania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 17:02 ~Spotkania

  Lakosz~Lakosz

  A kto by się tam przejmował wyrokami sądu. To przecież tylko jakieś gadanie.

  No pewnie. Jak twierdzi PiS, to nie żadne wyroki, tylko towarzyskie spotkania sędziów przy kawie i ciasteczkach.

 • qqryq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 15:56 ~qqryq

  qperNIK~qperNIK

  Sukces prawa nad zdrowym rozsądkiem. Urzędnicy udowodnili, że postawią na swoim - choćby było to zupełnie bezsensowne.
  Do Kota powinien wejść nadzór budowlany i jeżeli budynek jest bezpieczny to powinien dostać legalizację.
  Urzędników którzy odmówili zgody (chyba tylko dlatego, że nie dostali w łapę) powinno się wywalić z roboty. Powstrzymują rozwój.

  Samowola budowlana to tylko część problemu. Budynek stoi na zajmowanym bezumownie gruncie. Umowa najmu działki, na której stał pierwotny budynek wygasła wiele lat temu, a obecny wykracza poza granicę tej działki. Zalegalizowanie budynku tylko dlatego, że spełnia wymogi konstrukcyjne (o ile je spełnia), mimo iż nie jest zgodny z planem zagospodarowania oraz mimo tego, że stoi na terenie do którego właściciel nie ma żadnego tytułu - nazywasz zdrowym rozsądkiem?

 • Lakosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 15:06 ~Lakosz

  A kto by się tam przejmował wyrokami sądu. To przecież tylko jakieś gadanie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »