Informacje

15.03.2011 07:53 Debata o przyszłości dzielnicy

Osiedla czy biznes?
Ursus spyta mieszkańców

SERWISY:

 

200 hektarów do zagospodarowania i dwóch inwestorów. Czy na ruinach dawnej fabryki traktorów powstanie Miasteczko Ursus czy biznes park - zadecydują radni miasta. Wcześniej projekt zaopinuje dzielnica. Burmistrz chce zapytać mieszkańców w referendum.

Najpierw na ten temat będą debatować radni i zarząd Ursusa wraz z właścicielami terenów. Niewykluczone, że głos zabiorą także mieszkańcy.

- Referendum byłoby pomocnicze. Ważne jest też, co mieszkańcy chcieliby na tym terenie. To jest ponad 200 hektarów, czyli znaczna część Ursusa - mówi Wiesław Krzemień, burmistrz dzielnicy.

Sam nie chce się na razie wypowiadać, która inwestycja byłaby dla Ursusa korzystniejsza. - Chcę najpierw wysłuchać właścicieli. Mam nadzieję, że znajdziemy kompromis - tłumaczy.

Już w czwartek radni i zarząd dzielnicy spotkają się z nimi na posiedzeniu komisji gospodarki przestrzennej i komunalnej.

Przedstawią swoje racje

Każdy z potencjalnych inwestorów przekonuje, że racja jest po jego stronie.

- W galerii przemysłowej znalazłoby miejsce pracy dla około tysiąca osób. Czemu mamy pozwolić na to, żeby wyjeżdżali za pracą na Śląsk czy za granicę? - opowiada Hubert Michalak z AIG Lincoln. I kusi korzyściami dla miasta: - Roczny przychód z podatku od nieruchomości z tej inwestycji wyniósłby około miliona złotych, a to tylko 1/20 tego terenu - dodaje.

- Projekt planu miejscowego przewiduje teren pod funkcje usługowe i park technologiczny. W krótkim czasie można stworzyć tu 20 tys. miejsc pracy - mówi z kolei Waldemar Majewski z Celtic Property Development. - Przeznaczymy miejsce na szkoły, przedszkola, ochronę zdrowia, a także usługi sakralne - zachęca. Na potrzebną infrastrukturę Warszawa musiałaby wydać 350 mln zł.

Kiedy plan dla tego rejonu zostanie przygotowany, zadecyduje biuro architektury w Ratuszu.

mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • koza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 11:17 ~koza

  lubię swójURSUS przerażają mnie jednak dojazdy ktoś wspomniał o metrze to byłaby rewelacja kino kino kino kiedy wychodzę na spacer z dorasyającymi dziećmi nje ma gdzi e usiąść zjeść coś szybko wypić przy plotach kawę kawiarenki kawiarenki i tak fajnie jest w naszym URSUSIEpamiętam jak wprowadzałam się do niego 20 lat temu płakałam że to wieś w porównaniu z Mokotowem gdzie mieszkałam

 • ursusianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 08:20 ~ursusianka

  Zdecydowanie brakuje na Ursusie multipleksu z kinem, knajpkami, sklepami. Na pewno powstanie takiego centrum ucieszyłoby również mieszkańców pobliskich miejscowości.

 • Ursusianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2011 12:06 ~Ursusianin

  Nie mam nic przeciwko tej inwestycji tylko zastanawiam mnie jak Ci ludzie dojadą np do centrum. Przez Włochy, albo w zatloczonej juz SKM-ce czy pociągach KM? A może pomyśleć nad przedłużeniem II lini metra do Ursusa? W sumie konczyć ma się na Morach dobudowanie dodatkowych 3 stacji (np. Szamoty, PKP Ursus i Skorosze) jest łatwiejsze w realizacji niż budowa od początku całej linii.

 • emanamajku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2011 14:39 ~emanamajku

  Zgadzam się z "lokalny", Ursus potrzebuje multipleksów, przestrzeni kulturalnej, może nawet hali widowiskowej, pożądnego ośrodka sportowego, właśnie przy takich obiektach również funkcjonują parki industrialne, pow. biurowe, etc. Jednym słowem potrzbny jest w Ursusie biznes a nie tylko bloki. Nie dajmy się zwieść fontannie na planach dewelopera, oni i tak zrobią z tego blokowy cmentaż, budynek za budynkiem, pójdą w ilość (mieszkań). Sprawa kina, popatrzcie na Arsus i rozejrzyjcie się cały Ursus, ba Piastów, Włochy i część Jelonek z chęcią by tutaj przyjeżdżały i korzystały z dobvrodziejstw rozrywki, ale nie będzie tak. Wygrają pieniądze, czyje? Dewelopera bo sobie kupi tych wszystkich łatwowiernyk kolesi z rady itd. A miasto? zmanipulują media, najprostsze co może być. Kto niby z tych lekarzy i nauczycieli coś wymyśli? Nie ma na to szans. Żeby przynajmniej to metro dociągnęli na Zakłady, ale o to też nie było jak zabiegać. Żena będzie, nie wierze Gronkiewicz, ta wszystko niszczy, więc i za jej wstawiennictwem zniszczą i to, tzn. sprzedadzą i będzie kolejne betonowe getto, które ciężko obejść. Pozdrowienia z zza parkana!

 • lokalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 22:01 ~lokalny

  Ursus jest specyficzną, odrębną społecznością Warszawy. Zawsze z boku - na marginesie stolicy.
  Jest tu spory deficyt kapitału społecznego. Mam na myśli średnie pokolenie. Znam to z działalności w radzie rodziców SP 14 , gdzie byłem przewodniczacym przez 2 lata. Ludzie w siebie nie wierzą. Nie wierzą,że coś od nich zależy.
  Te Plany to wielka okazja dla społecznośći Ursusa. Na razie jest to okazja marnowana. Rada dzielnicy powinna zapraszać do dyskusji wszystkich chętnych i dać możliwość wypowiedzi, a nawet twórczego wkładu w plan miejscowy.
  Plan wykonywany nawet przez najlepsze zespoły specjalistów - Urbanistów, architektów, socjologów, geografów, ekologów, prawników itd nie będzie działał dobrze bez przedyskutowania go w społeczności lokalnej której będzie dotyczył.
  To nie jest tak,że użytkownikami będą wyłącznie "napływowi". Nie, to będzie część z nas, może nasze dzieci. Już teraz widać jak bardzo ta sprawa obchodzi działających tam przedsiębiorców.
  Na razie w dyskusji prowadzonej przy biernej postawie rady dzielnicy słychać 2 głosy:
  "Stowarzyszenia na Rzecz rozwoju Ursusa" i Celtic ze spółkami córkami.
  Nikt nie pyta o zdanie mieszkańców. Nie chodzi o bezwarunkową aprobatę lub negację, ale o wkład własny.
  Mówiłem o dyskusji. Ale to, co słyszałem na posiedzeniu komisji gospodarki przestrzennej było tylko przedstawieniem stanowisk. Stanowiska były poparte mniej lub bardziej rzeczowymi, a często manipulacyjnymi argumentami. Nie było próby zdefiniowania interesów obu stron. Co za tym idzie nie było szansy na znalezienie wspólnych interesów i doprowadzenia do sytuacji "wygrana+wygrana".
  Do zdefiniowania wspólnych interesów brakowało jeszcze partnera reprezentującego interesy i potrzeby społeczeństwa naszej dzielnicy. Nie wydaje mi się, żeby radni próbowali choćby te interesy zasygnalizować. Miałem wrażenie, że grupa nauczycieli i lekarzy stanowiących większość naszej obecnej Rady nie czuło się zbyt kompetentnymi, aby się wypowiadać w tej sp

 • JNN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 15:21 ~JNN

  Kolejne blokowisko to chyba dla naszej małej dzielnicy trochę zawiele. A co z infrastrukturą drogową? W tej chwili już ciężko wyjechać. Zamin wybudują Nowolazurową to się zejdzie. Z wynajmu powierzchni biurowych przyjanmniej są pieniądze a z podatkiami od ludzi różnie nie wszyscy się tu rozliczają.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 14:05 ~mieszkaniec

  Badania gruntu jakie przeprowadzono to wielka ściema, syndyki zamykając poszczególne hale nie wywoziły chłodził oleju i innych odczynników chemicznych tylko wylewały je gdzie popadło, więc ja osobiście na tym terenie nie zamieszkałbym. TVN i inwestor mogą sprawdzić w wydziale ochrony środowiska dzielnicy ile było przypadków łamania prawa i zanieczyszczania środowiska przez, podmioty działające na tym terenie. Jak też po prostu udać się do przychodni i zapytać chociażby o przypadki zatrucia rtęcią do jakich doszło na terenie po ZPC.

 • ursusiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 14:02 ~ursusiak

  Jeżdżąc codziennie ul. Posagu 7 Panien przeraża mnie ogrom gruzowisk po ZPC. Ciekawe czy ktoś bierze pod uwagę w przypadku powstania przemysłu tysiące tirów które dopiero zakorkują naszą Dzielnicę ! Ludzi można rozładować na pociągi i pozostałą komunikację, spedycji niezbędnej w przemyśle niestety nie. Myślę że ten projekt jest szansą na stworzenie klimatycznej i niepowtarzalnej części dzielnicy!

 • Giga, Ursus górą !

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 10:48 ~Giga,…

  Nic nie przeszkadza w posiadaniu dwóch dystryktów, mieszkalnego i biurowego. W lokalnych biurach pracowaliby mieszkańcy lokalnego miasteczka.

 • stolica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 22:18 ~stolica

  ~GrzegorzK
  osiedle, jeżeli w ogóle powstanie to w ciągu najbliższych 30lat, myślę, że do tego czasu Nowolazurowa jak i pozostałe inwestycje do tego czasu powstaną, to bardzo odległy termin.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »