Informacje

06.07.2016 06:55 pomysły studentów

Oś Saska XXI wieku: z tunelem
i miejscem na łuk triumfalny

SERWISY:

Ulica Marszałkowska schowana w tunelu, odtworzenie Pałacu Saskiego czy stworzenie wyspy na Wiśle - studenci architektury zaproponowali swoje wizje Osi Saskiej. Teraz władze Śródmieścia chcą wspólnie z mieszkańcami omawiać przyszłość tego rejonu.

Oś Saska to jedno z najważniejszych założeń architektonicznych Warszawy. Powstała w XVIII wieku, w związku z budową rezydencji królewskiej dla króla Augusta II Sasa i ciągnie się od Krakowskiego Przedmieścia do pl. Za Żelazną Bramą.

Oś zmieniona

Głównym jej punktem był Pałac Saski, wraz z dużym ogrodem, a także pl. Żelaznej Bramy oraz Koszary Mirowskie. Z upływem lat oś się jednak zmieniała. Dziś nie ma już chociażby pałacu Saskiego. Z kolei pałac Lubomirskich został przesunięty, a ulica Marszałkowska przebita przez zachodnią część ogrodu, do placu Bankowego.

Teraz urzędnicy pracują nad planem zagospodarowania dla Osi Saskiej. A władze Śródmieścia postanowiły poprosić studentów o przygotowanie koncepcji pokazujących, w jakim kierunku mogą iść zmiany.

- Chodziło to, żeby rozpocząć dyskusję, jak może wyglądać ten obszar, ale także spojrzeć na teren odbiegający od granic osi. Podczas dyskusji w Domu Spotkań z Historią zastanawialiśmy się, czy może on być ciągiem pieszo-rowerowym. Pojawił się też temat odbudowy Pałacu Saskiego. Były też pytania o przejście przez ulicę Marszałkowską – relacjonuje Paweł Suliga, wiceburmistrz Śródmieścia.

Omawiany były tam właśnie prace studentów, przygotowane w ramach warsztatów "Oś Saska XXI wieku". Co dokładnie zaproponowali?

"Na wielką skalę"

Projekt "Na wielką skalę" stworzyły Katarzyna Anwajler, Małgorzata Pietras i Anna Tucholska. Proponują ogrodzenie Ogrodu Saskiego, wprowadzenie szerokiej alei podkreślającej przebieg Osi Saskiej i uzupełnienie placu Piłsudskiego pawilonami. A także rewitalizację samego ogrodu - widziałby w nim między innymi pawilon i kawiarnię.

Ich zdaniem, zachodnia jezdnia ulicy Marszałkowskiej powinna zostać przesunięta w stronę torowiska tramwajowego. Powinno też powstać przejście dla pieszych w tym rejonie. A przez Wisłę kładka pieszo-rowerowa, która będzie uzupełnieniem osi w kierunku Pragi.

>>>ZOBACZ PROJEKT W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI<<<

"Oś Życia Warszawy"

Pod tym tytułem kryje się projekt autorstwa Anny Dudek, Anny Kowalczyk i Magdaleny Subocz. Zaproponowały place, parki i hale, w których mogłyby być organizowane festiwali i wydarzenia masowe.

Studentki proponują miedzy innymi kładkę nad Marszałkowską, targi spożywcze przy al. Jana Pawła II, ogród zapachowy czy sensoryczny w Ogrodzie Saskim i most pieszo-rowerowy przez Wisłę. W ogrodzie oś podkreślona byłaby szpalerami drzew, a w parku Mirowskim powstałyby mostki umożliwiające spacery na różnych wysokościach.

>>>ZOBACZ PROJEKT W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI<<<


"Pod poziomem miasta"

Marcin Jaworski, Zofia Mikołajewska i Ewelina Robakowska zaproponowali projekt "Pod poziomem miasta". Chodzi w nim między innymi o udostępnienie podziemi dawnego Pałacu Saskiego, wprowadzenie skateparku czy kącika seniora, a także scalenie dwóch jezdni ulicy Marszałkowskiej i przesunięcie torowiska. Pod ulicą znalazłoby się przejście.

Ich zdaniem na Wiśle powinna również powstać dostępna dla mieszkańców wyspa z punktem widokowym.

Projektantki przewidziała również likwidację parkingów wzdłuż osi i zastąpienie ich przestrzenią publiczną lub zielenią. Pojawiłby się również ciąg rowerowy.

>>>ZOBACZ PROJEKT W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI<<<

"Zielona Oś Saska"

To z kolei pomysł Moniki Głowackiej, Konrada Jaroszewicza i Agaty Wrzesińskiej. W swojej wizji zaproponowali nowy plac z zielonymi labiryntami przed Halą Gwardii, która zamieniłaby się w oranżerię. Kolejna byłaby w Ogrodzie Saskim. Chcą również przybliżyć wschodnią jezdnię ul. Marszałkowskiej i torowisko do zachodniej. A także stworzyć przejście naziemne przez ulicę. Przez

oś poprowadzony byłby też ciąg pieszo-rowerowy. Nad Wisłą widzą również kładkę pieszo-rowerową.

>>>ZOBACZ PROJEKT W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI<<<

Marszałkowska w tunelu

Osobno pracę magisterką o rejonie Osi Saskiej przygotował również student architektury Krzysztof Moskała.

Zaproponował między, przy al. Jana Pawła II, odsłonięcie osi widokowej na Kościół św. Karola Boromeusza, likwidację wygrodzeń przy Hali Mirowskiej i Gwardii, a wzdłuż parku Mirowskiego - stworzenie pawilonu targowego.

Zaproponował odtworzenie Pałacu Saskiego i Bruhla, a także poszerzenie Ogrodu Saskiego na zachód. Mniej więcej w miejscu, gdzie teraz jest ulica Marszałkowska powstałby wzniesiony taras widokowy w formie bramy z kawiarnią. W projekcie przewidział również zagłębienie jezdni ulicy Marszałkowskiej w tunelu pod Ogrodem Saskim. A także wytyczenie trasy tramwajów pasażem w ciągu ulicy Granicznej oraz  Żabiej i przy granicy Ogrodu Saskiego.

W jego projekcie jest też miejsce na łuk triumfalny.


>>>ZOBACZ PROJEKT W DUŻE ROZDZIELCZOŚCI<<<

Wnioski do planu

Prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu są na początkowym etapie. Ale dyrektor miejskiego biura architektury zaznacza, że wszelkie dyskusje na temat przyszłości osi są cenne.

- W tym planie jest kilka ognisk: Ogród Saski, plac Piłsudskiego czy plac Żelaznej bramy, o których warto rozmawiać. Elementy tych prac mogą ilustracją, czy pewien sposób myślenia może się podobać czy ostrzega przed zagrożeniami - zaznacza Marek Mikos.

I podkreśla, że planowane są jeszcze rozmowy między innymi z varsavianistami na temat przyszłości Osi Saskiej.

POSŁUCHAJ TEŻ WYPOWIEDZI PREZYDENT HANNY GRONKIEWICZ-WALTZ O STWORZENIU ŁUKU TRIUMFALNEGO PRZY MARSZAŁKOWSKIEJ:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Graf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 07:59 ~Graf

  Pytanie tylko jak bardO 1 linia metra pozwala na zbudowanie tunelu pod ogrodem

 • wolf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2016 15:56 ~wolf

  Na początek wystarczy zrobić przejście dla pieszych, tak by można było spacerować wzdłuż osi. Tylko tyle i aż tyle.

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 11:02 ~kok

  tania rozrywka dla ludu. Przecież i tak nikt niczego nie zmieni. ;)

 • Krzysztof S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2016 18:46 ~Krzysztof S

  Krzysztof Moskała - po prostu gratuluję, pozostali natomiast nie powinni nawet się nawet zabierać do tak poważnego zadania jakim jest zaprojektowanie tak ważnej przestrzeni miejskiej z bogatą przeszłością o którą cały plan rewitalizacji powinien być oparty.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2016 09:56 ~warszawiak

  'Co by tu jeszcze SPIEPRZYĆ, panowie?!Co by tu jeszcze?!'. Kiedy wreszcie nawiedzona WIOCHA ODWALI SIĘ od Warszawy?!!!

 • Cliq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2016 01:43 ~Cliq

  Nie bylo triumfu, ale co tam, bedzie luk, nie?

 • NieWarszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2016 23:48 ~NieWarszawiak

  warszawiak~warszawiak

  W sumie tylko Moskała idzie w dobrą stronę...

  Jak to nie dostrzegasz? Kup sobie lepiej okulary

 • JMP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 19:37 ~JMP

  Projekt Krzysztofa Moskały jest obłędny i właściwie jest to jedyna propozycja, jaką warto jest brać pod uwagę. Bez odbudowy pałaców Saskiego i Bruhla to całe przedsięwzięcie nie ma najmniejszego sensu. Bardzo podoba mi również koncepcja placu z łukiem triumfalnym. Całość robi piorunujące wrażenie. Gratuluję, panie Krzysztofie!

 • stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 17:39 ~stacho

  wiocha

 • Amadeo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 11:38 ~Amadeo

  A gdzie Pałac Saski i Pałac Bruhla? Bo jakoś tak nie dostrzegam na większości tych projektów... :-(

  A Oś Saska bez tych obiektów jest.. bez sensu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »