Informacje

05.06.2018 18:23 rozmowy na temat sytuacji Żydów w Polsce

Ortodoksyjni rabini z europejskich miast debatują w Warszawie

SERWISY:

 


Rozwój religijnych szkół żydowskich, działania na rzecz zapewnienia wolności wyznania i bezpieczeństwa Żydów - to warunki, dzięki którym społeczność żydowska w Polsce będzie rosła w siłę - uznali uczestnicy konferencji Rady Rabinów z Rabbinical Center of Europe.

Od poniedziałku w Warszawie trwa pierwsza dwudniowa konferencja Rady Rabinów z Rabbinical Center of Europe – duchowych liderów społeczności żydowskich z największych miast Europy. W obradach uczestniczy ponad 30 ortodoksyjnych rabinów z Europy. Są wśród nich m.in. liderzy społeczności żydowskich z Londynu, Wiednia, Mediolanu, Brukseli, Paryża czy Budapesztu.

"Brakuje religijnej edukacji żydowskiej"

Dyrektor generalny Rabbinical Center of Europe i przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów rabin Menachem Margolin zaznaczył, że "bardzo cieszy się z odrodzenia społeczności żydowskiej w Polsce". Jego zdaniem, aby społeczność żydowska w Polsce rosła w siłę, powinno zostać spełnione kilka warunków.

- Po pierwsze, żydowskie życie oparte jest na edukacji. Dziś brakuje religijnej edukacji żydowskiej w Polsce. Życie żydowskie oparte jest także na kulturze, pełnej wolności wyznania, a także na bezpieczeństwie. Ważne jest także, żeby społeczeństwo, w którym żyją Żydzi, było wrażliwe zarówno na przeszłość i tradycje żydowskie - wyjaśnił przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów.

Dodał, że społeczność żydowska "bardzo ceni" to, co polski rząd zrobił dla niej w ostatnich latach. - Te działania to na przykład funkcjonowanie muzeum żydowskiego w Polsce czy pieniądze przekazane na renowację cmentarza żydowskiego. Wierzymy, że dzięki takim działaniom żydowskie życie w Polsce może kwitnąć i może dawać wiele Polsce, tak jak dawało wiele w przeszłości - ocenił rabin Margolin.

"Fala antysemityzmu i populistyczne partie"

Zadeklarował, że liderzy społeczności żydowskich z całej Europy zrobią wiele, żeby wesprzeć społeczność polskich Żydów, jednak potrzebują do tego wsparcia polskich władz w zaangażowanie w rozwój życia żydowskiego w Polsce, a konkretnie takie działania jak "zwalczanie antysemityzmu, rozwój religijnych szkół żydowskich w Polsce, działania na rzecz zapewnienia wolności wyznania i bezpieczeństwa Żydów".

Przyznał, że Żydzi na całym świecie muszą mierzyć się z poważnymi wyzwaniami. Jego zdaniem w całej Europie rośnie antysemityzm, uchwalane jest antyżydowskie prawo i rosną w siłę populistyczne partie zarówno prawicowe, jak i lewicowe.

- Jest coraz więcej Żydów, którzy boją się mówić, że są Żydami - ocenił. Zapytany przez dziennikarzy, czy Żydzi mogą czuć się bezpiecznie w Polsce, rabin Margolin odpowiedział, że nie słyszał o żadnych fizycznych atakach na Żydów w Polsce.

- Tak naprawdę jedyne instytucje, które mogą sobie poradzić (z antysemityzmem - red.), to są władze. Dopóki rząd będzie zdeterminowany, żeby zapewnić polskim Żydom spokojny rozwój i bezpieczeństwo, dopóty będą oni bezpieczni - podkreślił.

"Odbudować życie żydowskie w Polsce"

Rabin Binyomin Jacobs z Holandii zaznaczył, że bezpieczeństwo to nie tylko brak fizycznych ataków, lecz także poczucie, że jest się w danym miejscu mile widzianym. Podkreślił, że jemu takie poczucie dały dobre relacje z ambasadorem Polski w Holandii. - Kiedy przyjeżdżałem do Polski, miałem poczucie, że jadę do kraju, w którym mogę czuć się dobrze, bo są ludzie, którzy chcą, żebym się tu dobrze czuł - wyjaśnił rabin Jacobs.

Jednocześnie rabin Margolin ocenił, że przyjęta przez polski parlament ustawa o IPN "nie dała Żydom tego poczucia, że są mile widziani". - Nie chodzi o szczegóły tej regulacji prawnej, ponieważ chyba nikt na świecie nie uważa, że obozy koncentracyjne były polskie. Chodzi nie o szczegóły tej ustawy, ale o to, jaką atmosferę ona za sobą niosła. A niosła atmosferę, która zraniła uczucia Żydów na całym świecie - zaznaczył rabin Margolin.

Rabin Jacobs przypomniał, że przed konferencją prasową uczestnicy kongresu odwiedzili cmentarz żydowski w Warszawie, gdzie modlili się przy grobach Żydów pomordowanych w czasie Holocaustu. - Jest we mnie ogromna nadzieja, że życie żydowskie w Polsce można i należy odbudować - podkreślił. Dodał, iż to cud, że życie żydowskie istnieje w Polsce po II wojny światowej, jednak żyjący nie powinni liczyć na cuda, lecz robić jak najwięcej, by to życie się rozwijało.

"Nie próbujemy nawracać innych na judaizm"

- Jeśli chcemy, żeby to życie się rozwijało, musimy inwestować w edukację. To klucz do rozwoju społeczności żydowskiej - zaapelował. W jego opinii celem Żydów nie jest świat, w którym żyją jedynie Żydzi - Żydzi chcą społeczeństwa wielokulturowego. - Nie próbujemy nawracać innych na judaizm. Naszym zadaniem jest wspieranie społeczeństw, w których żyjemy - zaznaczył.

Rabin Szalom Dow Ber Stambler ze wspólnoty żydowskiej Chabad Lubawicz Polska zaznaczył, że jego dzieci nie będą miały w Polsce zapewnionego dostępu do edukacji religijnej. - Tego dzisiaj brakuje. Ubolewam, że będą musiał wysłać najstarszego syna za granicę, żeby się uczył. Myślę, że jest to łatwe do osiągnięcia, tylko potrzebna jest tutaj decyzja - podkreślił.

Wcześniej rabini spotkali się na Cmentarzu Żydowskim, gdzie odmówili modlitwę Kadisz.

Zdjęcie na stronie głównej: Jakub Kamiński / PAP

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Danni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2018 15:58 ~Danni

  Nie zycze sobie uzywania nazwy polin - POLSKA - to jest nazwa mojego kraju !!!

 • zxxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 14:03 ~zxxc

  Przyjeżdżają szanowni Rabini z Niemiec, Francji, gdzie Żydzi są prześladowani statystycznie kilkanascie razy częściej nić u nas i pouczają, jak w Polsce należy walczyć z antysemityzmem. To jest jakaś prowokacja dla narodowców sponsorowanych przez wschodnie imperium czy ustawka pod media zachodnie by pokazać newsa 20 -sekundowego z Polski jacy są odważni, że potrafią debatować kilka dni w jaskini lwa?

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 18:57 ~Boom

  Wiktor~Wiktor

  ...i nie boją się? Przecież według amerykańskiej ambasador w Polsce taki antysemityzm jest...


  Przez cenzurę mediów w Polsce nie podaje się ilu Żydów jest corocznie zabijanych w Niemczech czy Francji (w Polsce nie jestem w stanie przypomnieć sobie takiego zdarzenia z ostatnich lat), ale to Polska jest krajem niebezpiecznym zaludnianym przez antysemitów. Śmiechu warte.

 • Wiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 12:54 ~Wiktor

  ...i nie boją się? Przecież według amerykańskiej ambasador w Polsce taki antysemityzm jest...

 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 12:23 ~jako

  "Wybrańcy" mają uczucia? No tak, bo my ich nie mamy, jako goje prawda?

 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 12:21 ~jako

  Polacy nie chce powrotu Żydów do Polski! Mają swoją ziemię obiecaną! Niech tam zostaną!

 • kkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 11:33 ~kkkk

  Czy strzelanie do bezbronnych Palestyńczyków z ostrej amunicji, też jest przedmiotem obrad?

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 11:24 ~Polak


  Powoli_chyba_antysemita~Powoli_chyba_antysemita

  Czy my Polacy jesteśmy mile widziani w Izraelu ? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie!
  Xavery~Xavery

  Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego wielu Żydów wywiozło z Polski jak najgorsze wspomnienie o Polakach.

  Zapewne dlatego, ze nie dali się przez nich okraść.

 • cezar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 10:52 ~cezar

  Czemu nie spotykają się w postępowej Europie zachodniej?
  U nas sami naziści.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 10:24 ~Xavery

  Powoli_chyba_antysemita~Powoli_chyba_antysemita

  Czy my Polacy jesteśmy mile widziani w Izraelu ? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie!

  Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego wielu Żydów wywiozło z Polski jak najgorsze wspomnienie o Polakach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »