Informacje

10.11.2015 15:28 nie wiadomo kiedy podpiszą umowę

Oprotestowali wybór wykonawców metra na Wolę i Targówek

SERWISY:

Już trzy firmy odwołały się do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie wyboru wykonawców rozbudowy drugiej linii metra. Protesty dotyczą zarówno budowy metra na Wolę, jak i na Targówek. - Złożone odwołania podnoszą kwestie finansowe oraz proceduralne - informuje Metro Warszawskie.

Termin składania odwołań minął w poniedziałek o północy. Jeszcze wczoraj po godz. 15 udało nam się ustalić, że do Krajowej Izby Odwoławczej wypłynęły dwa protesty dotyczące wyboru wykonawców rozbudowy metra. – Odwołało się konsorcjum Inżynierii Rzeszów i ZUE SA - to budowa metra w kierunku Woli, oraz konsorcjum Acciona Infrastructure i Mostostal Warszawa - to odcinek na Targówek – informuje Justyna Tomkowska, rzeczniczka KIO.

Przed godziną 16 rzeczniczka metra poinformowała, że wpłynęło jeszcze jedno odwołanie. – Złożyło je konsorcjum Torpol i Tines Engineering. Dotyczy pierwszego zadania, czyli odcinka na zachód od stacji ronda Daszyńskiego – powiedziała w poniedziałek Anna Bartoń.

Jak przekazała nam we wtorek rzeczniczka metra, złożone odwołania podnoszą kwestie finansowe oraz proceduralne.

Teraz KIO ma ustawowo 14 dni na rozpoznanie odwołań, jednak ten termin może się wydłużyć. – Jeśli odwołania będą zawierały błędy, czy potrzebne będą uzupełnienia dokumentów, to wówczas wnioskodawcy będą musieli je poprawić – tłumaczy Tomkowska.

Wciąż nie wiadomo, kiedy metro będzie mogło podpisać umowy z wybranymi wykonawcami. – Procedura jest w toku. Wszystko zależy od decyzji KIO, jeśli będzie dla nas pozytywna, wówczas czeka nas jeszcze kontrola uprzednia Urzędu Zamień Publicznych. Następnym krokiem będzie podpisanie umów – wylicza Bartoń. Ale konkretnej daty na razie nie podaje.

Sprawdzeni w boju?

Metro Warszawskie pod koniec października wybrało wykonawców rozbudowy drugiej linii metra. Zadanie podzielone na dwa odcinki, tzw. 3+3.

Pierwszy z nich dotyczy budowy trzech stacji i tunelu na zachód od stacji Rondo Daszyńskiego, w głąb Woli. Tutaj wybrano ofertę tureckiego Gülermak opiewającą 1 147 999 590,00 zł.

Z kolei odcinek na wschód od Dworca Wileńskiego, w stronę Targówka, ma budować włoskie Astaldi, które zaproponowało za swoje prace cenę 1 066 741 483,79 zł. Obie firmy, jako konsorcjum, budowały centralny odcinek drugiej linii metra, który otworzono w marcu tego roku.

Łącznie obie oferty wynoszą 2 214 741 073,79 zł. A ratusz planował przeznaczyć na budowę tych obu odcinków 3 174 757 654,32 zł.

Termin na 2019 r.

II linia metra wraz z nowymi sześcioma stacjami będzie miała długość ponad 13,5 km. Podczas ogłoszenia przetargu prezes metra Jerzy Lejk mówił, że "jeżeli udałoby się podpisać umowę w połowie 2015 r., to w 2018, pierwszej połowie 2019 r., jeżeli wszystko by dobrze przebiegało, powinna być gotowa ta budowa". Tę datę potwierdziło w sierpniu Metro Warszawskie: - Nie mamy żadnych informacji o możliwym przesunięciu tego terminu. Rok 2019 jest jak najbardziej aktualny - zapewniał w sierpniu Paweł Siedlecki z biura prasowego metra.

Czy coś się od tego czasu zmieniło? - Nic nie wskazuje na to, żeby ta planowana data miała się zmienić. Wszystko jednak zależy od daty podpisania umowy i ewentualnej procedury odwoławczej – podkreślał z kolei pod koniec października Siedlecki.

Zapytaliśmy warszawiaków na co wydać można zaoszczędzony przy budowie metra 1 mld złotych:

jb/jk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eviss2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2015 12:24 eviss2

  Warto teraz kupować mieszkania i apartamenty na Woli, Wola Invest już należy do najlpiej zlokalizowanych inwestycji a kiedy będzie metro przemieszczanie się do centrum będzie jeszcze prostsze.

 • tiqi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2015 12:56 tiqi

  Jak zrobią metro na Targówku to od razu sprzedaję chatę. Właśnie czekam na dobrą cenę. Teraz dostanę 400.000zl, zrobią metro to się weźmie jak na Ursynowie :-)
  Sprzedać i manele pakować. Baju do raju!
  Za cenę M4 w blokowisku ma się na zachodzie dom z ogrodem i to wcale nie do remontu. Jakoś, więcej też płacą za tyrkanie w robotce. No i na dłużej samochód wystarczy bo tam nie sypią solą więc ruda nie zje no i dziur tylu nie ma więc będzie się tłukł dłużej. A Targówek? Targówka Wam się odechce jeszcze. Już są ceny z kosmosu we wszystkich sklepach jak tylko usłyszeli METRO. Płacić za żarcie w Lidlu w Warszawie prawie tyle samo co w Lidlu w Monachium to już lekka przesada. Będzie metro to i czynsze pójdą w górę. Już jest 650zł. Plus media i nie ma tysiaka! 250 euro płacić, za co? Autobus z rogu Trockiej do Wileniaka leci 6minut a oni metro za miliardy będą robić! Na Tarchomin do Legionowa to ciągnąć pacany Urzędowe a nie!

 • memory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2015 06:07 ~memory

  Najlepiej szpital, a lekarzy się sprowadzi z Ukrainy. Tam prawie nie ma w czasie studiów możliwości zdania egzaminu bez łapówki, to i dobrych lekarzy będzie dużo.

 • memory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2015 06:02 ~memory

  To znaczy, że zaporę regulującą stały poziom Wisły w Warszawie już mamy, tylko brakuje na niej mostu?

 • Gdzie ci ludzie studiują

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2015 20:14 ~Gdzie ci…

  Gdyby organizator przed rozpoczęciem badania postawił 4 ptaszki przy ŁUKU TRIUMFALNYM lub zamiast niego TĘCZY i rozpoczął z taką ankietą badanie to wszystkie zapytane osoby zaznaczyłyby też ŁUK TRIUMFALNY / TĘCZĘ - to badanie było wykonane błędnie, każdy wybór powinien być indywidualny i niewidoczny dla kolejnych uczestników badania. Zdecydował efekt stada, nikt nie chciał być oceniony zaznaczając inaczej niż poprzednie osoby. Gratuluję szkoły...

 • Leo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2015 14:27 ~Leo

  Ja to bym chciał łuk Triumfalny

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2015 14:19 ~gość

  decio~decio

  Jesteśmy rozwojowo i mentalnie 50 lat do tyłu. świat odchodzi od budowy METRA. Szybkie naziemne linie tramwajowe. Metro dobre jest pod centrami miast.

  Świat odchodzi od budowy tramwajów. Tylko metro i szybkie autobusy/trolejbusy.

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2015 12:51 ~kilovolt

  decio~decio

  Jesteśmy rozwojowo i mentalnie 50 lat do tyłu. świat odchodzi od budowy METRA. Szybkie naziemne linie tramwajowe. Metro dobre jest pod centrami miast.

  Nie wiem o którym świecie piszesz. Owszem "świat" odchodzi od budowy metra bo w dużych miastach europejskich i nie tylko zdążył wybudować już od kilku do nawet kilkudziesięciu linii metra. Jeżeli Warszawa będzie miał przynajmniej te kilka linii jak ten pozostały "świat" to wówczas tak samo będzie mogła odejść od jego budowy. Póki co najpierw musimy nadgonić ten "świat".

 • decio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2015 09:58 ~decio

  Jesteśmy rozwojowo i mentalnie 50 lat do tyłu. świat odchodzi od budowy METRA. Szybkie naziemne linie tramwajowe. Metro dobre jest pod centrami miast.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2015 08:27 ~Azerate

  Ta data 2019 to jest tyle samo warta ile słynna już odpowiedź HGW "nie bądźcie małej wiary" odnośnie metra na Euro 2012.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »