Informacje

05.02.2017 13:01 Kawa na Ławę

Opozycja oburzona planami PiS o nowej Warszawie. "Dlaczego nie pytacie ludzi?"

SERWISY:

 

Chaos i brak konsultacji społecznych – to główne zarzuty do projektu ustawy metropolitalnej, jakie kierowali do PiS politycy opozycji goszczący w programie "Kawa na Ławę". Wiceminister Patryk Jaki tłumaczył, że konsultacje będą w Sejmie, a głosy z referendum – jeśli takie będzie przeprowadzone – zostaną wzięte pod uwagę.

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości na poszerzenie Warszawy o 32 gminy był jednym z głównych tematów niedzielnego programu. Politycy opozycji są temu zdecydowanie przeciwni. Krytykowali przede wszystkim sposób wprowadzania projektu przez PiS – szybką drogą poselską i bez konsultacji.

- Dlaczego nie realizujecie swojej podstawowej obietnicy wyborczej i nie pytacie ludzi, mieszkańców czy naprawdę tego chcą? – pytał Piotr Zgorzelski z PSL. Przypomniał, że obowiązek przeprowadzania referendum w przypadku zmiany granic gmin nakazuje Europejska Karta Samorządu Terytorialnego, którą PiS w tym przypadku bagatelizuje.

"Wyjątkowy bubel"

W podobnym tonie wypowiadał się Stanisław Tyszka z Kukiz’15. - Dobre prawo tworzy się w ten sposób, że zanim się złoży projekt w Sejmie, to trzeba go skonsultować i przedstawić ocenę skutków – podkreślił. Wicemarszałek nie ukrywał też, że po lekturze projektu firmowanego przez Jacka Sasina "był nieco zszokowany".

– Tam jest siedem stron uzasadnienia i ani słowa o społecznych i finansowych skutkach jakie ta ustawa miałaby przynieść. Jeśli była tworzona latami (o czym przekonuje PiS – red.), to jest wyjątkowym bublem – punktował.

W odpowiedzi na zarzuty wiceminister Patryk Jaki (PiS) zapewniał, że czas na konsultacje będzie, a ich efekt zostanie przez PiS wzięty pod uwagę. - Teraz będzie długa debata sejmowa. Chcemy rozważyć wszystkie argumenty "za" i "przeciw" – zapewnił.

Zapowiedź konsultacji

- Stolica Polski jest symbolem naszego państwa i musi być silna. Musimy wyzbyć się kompleksów patrzenia z punktu widzenia zaścianka i porównywać Warszawę do innych stolic europejskich. Budapeszt, Praga, Londyn… to są najwyższe kategorie samorządowe. A Warszawa jest tylko jednym z powiatów w województwie mazowieckim – wyjaśnił Jaki.

Zapewniając, że wszystkim mieszkańcom – zarówno Warszawy, jak i gmin okołowarszawskich – będzie żyło się lepiej. - Ale jeżeli referendum się odbędzie, weźmiemy pod uwagę te (mieszkańców - red.) głosy - dodał.

Przy okazji wiceminister wypomniał Platformie Obywatelskiej, że kilka lat temu sama promowała stworzenie metropolii. Mało tego – odpowiednia ustawa w tej sprawie została przyjęta w 2015 roku, pod koniec rządów Ewy Kopacz.

Ustawę PO przypominaliśmy kilka dni temu na tvnwarszawa.pl. Pokazaliśmy, że wbrew temu co mówią politycy PiS, dokument nie jest taki sam. Ma wiele różnić, a najważniejszą jest sposób wybierania władz metropolii. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Metropolia już działa

Na argumentach wiceministra PiS suchej nitki nie zostawił Rafał Trzaskowski (PO). - To jest nieprawdopodobna hucpa. Chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby ułatwić możliwość wygrania prezydenta Warszawy przez PiS - powiedział.

Poseł PO przypomniał, że wprowadzona przez nich ustawa metropolitalna zniosła wszystkie przeszkody utrudniające współpracę między stolicą i okolicznymi gminami. - Zostało też podpisane porozumienie, które pozwala na tańszy bilet, wspólny wywóz śmieci i organizację życia między gminami ościennymi a Warszawą – wyliczał.

Zwrócił też uwagę na fundusze europejskie, które – po zmianach planowanych przez PiS – stanęłyby pod znakiem zapytania. - Myśmy w Unii Europejskiej jako jedyne państwo wynegocjowali specjalne programy dla metropolii. Na tej podstawie 39 gmin dostanie 600 mln zł na wspólny rozwój. Teraz wy zrobiliście to tak niechlujnie, że nawet nie wzięliście pod uwagę niektórych gmin, np. Żyrardów i prawdopodobnie będziecie tracić te pieniądze – ostrzegał.

O funduszach unijnych mówiły na ostatniej konferencji też władze Warszawy:


kw/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janusz1956

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 21:00 ~Janusz1956

  W "Kawie na ławę" profesor Zybertowicz wypowiadając się w kwestii Misiewicza zszedł niestety do poziomu "profesor" Krystyny Pawłowicz. Myślę, że stopień profesorski powinien jednak świadczyć o jakimś intelekcie osób go posiadających.

 • przeciwnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 10:15 ~przeciwnik

  gdsrwtw45~gdsrwtw45

  po zawsze pytało...


  komentarz typu "a za po to bylo ... " :)

 • gdsrwtw45

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 09:16 ~gdsrwtw45

  po zawsze pytało...

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 09:12 Bl0to

  Warszawiacy już nie jeden raz pokazali PIS oraz Sasinowi co sądzą o tym człowieku z Ząbek i którym palcem mu wskazują drogę. Panie, zejdź ze sceny. Nie nadajesz się do niczego w kwestii rządzenia, a te durnowate pomysły pisokracji schowajcie sobie i stosujcie tylko w swoich neokomunistycznych szeregach. NIE dla tego pomysłu od Narodu i SUWERENÓW. To jest niczym innym jak oszustwem wyborczym i matactwem wyborczym. CAŁA WARSZAWA wyjdzie na ulice jak trzeba będzie!!!!

 • arasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 07:49 ~arasz  hmm....jest gdzieś ten projekt dostępny? Z chęcią bym przeczytał, bo mnie się wydaje, że Warszawa granic nie zmienia. Ani miasta jak Pruszków nie znkają...znikają powiaty (pruszkowski itd.) a powstaje jeden warszawski. Dobrze to rozumiem? I ten powiat teraz będzie miał więcej gmin.
  Ale nie czytałem, więc mogę się mylić.
  [/cytat_2591570]
  N stronie sejmu, przeczytaj, a zmienisz zdanie

 • toja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 07:48 ~toja


  brawo PiS~brawo PiS

  A czy PO pytało ludzi o reformę emerytalną i szkolnictwo ??
  Te matoły już same nie wiedzą co powiedzieć...
  PiS dobrze robi i popieram całkowicie.
  toja~toja

  co robi dobrze?
  uzasadnij swoją wypowiedź

  A czy pis o cokolwiek pyta? wszystko robią szuje za plecami i pod nieobecność opozycji nie jestem ani za jednym ani za drugim ale to co robią ze stolicy pt. "aglomeracja wiejska" to lekka przesada.
  Jedynym uzasadnieniem jest wspólny bilet :D a jakim prawem osoba mieszkająca w np. "Legionowie" bez obrazy dla ich mieszkańców ma mieć wspólny bilet?
  i tak 1 strefa została wysunięta do Marek pod Wwą.
  Tylko nikt nie bierze pod uwagę ile kosztuje czynsz, badz inne media w podwarszawskich miejscowosciach a ile w Wwie.
  Pomysł niby nad którym pracowali przez 7lat to projekt napisany na kolanie albo na plecach tylko po to zeby zdąrzyć przed wyborami prezydenta stolicy "KOMPLETNE DNO"
  a prezydenta i tak powinni wybierac mieszkancy wwy a nie "Grodziska"

 • szaser

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 07:05 ~szaser

  "Dlaczego nie pytacie ludzi?" - takie pytanie to dla PO, przy wydłużaniu wieku emerytalnego!

 • dommell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 23:51 ~dommell

  albin~albin

  PO rządząc popisywała się arogancją,osmiorniczki itp. Ale to co wyprawia PIS to bolszewim. Jeden poseł z Zżabek wraz z jakąś poseł z Warszawy, reeszta z innych miast ma decydować o połączeniu 33 gmin około warszawskich z m. st.Warszawą.Ani stolica nie chce, ani gminy ościenne.Ale pan Sasin wie lepiej.Nawet się nie zapytał-a już skierował projekt do Sejmu!!!!!!!Tam bedzie konsultował.A może wcezsniej trzeba było zrobić.To jest komunistyczna i bolszewicka partia ten PIS.Wszytko na siłę, na chama wprowadza.To nie pan Sasin zapłaci za brak metra (mieszka w Ząbkach), to mieszkańcy Warszawy zapłacą za połączenia kominikacyjne wyższymi podatkami, a mieszkańcy pod Warszawy -bedą mieć wszystko droższe.(za stolyce trzeba płacić).Różnice miedzy pod warszawą, a Warszawą są znaczne.A kto panie Sasin zapłaci za wymianę nazw ulic?Za zmianę dowdów osonistych?(samych Jana Pawła II jest kilkanaście!), kto zapłaci za kupno taboru?Monatż przystanków itd, itd.PIS?Pan Sasin?Znowu podatnik!!!!


  hmm....jest gdzieś ten projekt dostępny? Z chęcią bym przeczytał, bo mnie się wydaje, że Warszawa granic nie zmienia. Ani miasta jak Pruszków nie znkają...znikają powiaty (pruszkowski itd.) a powstaje jeden warszawski. Dobrze to rozumiem? I ten powiat teraz będzie miał więcej gmin.
  Ale nie czytałem, więc mogę się mylić.

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 22:43 ~rsz

  opozycja jest oburzona wszystkim

 • Kalosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 21:07 ~Kalosz

  Juz mnie naprawdę drażni na hipokryzja tych degeneratów, Wprowadzić dwu kadencyjność na każdym szczeblu od samorządu do centralnej administracji - sejm i senat. Ciekawe kiedy ta tzw opozycja kiedy rządziła, pytała sie mnie czy chce by przerzucać moje pieniądze z ofe by ratować ZUS...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »