Informacje

12.11.2014 17:31 chodzi o budynek przy noakowskiego

Opozycja chce wyjaśnień od Gronkiewicz-Waltz w sprawie kamienicy

SERWISY:


Wyjaśnień od Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. zreprywatyzowanej warszawskiej kamienicy odziedziczonej w części przez jej męża domagają się kandydaci na prezydenta stolicy. PiS chce, by pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostały przekazane prawowitym właścicielom.

Politycy odnieśli się do doniesień tygodnika "w Sieci", który w artykule "Waltzem wokół kamienicy" napisał, że kamienica przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie, do której część praw odziedziczył mąż prezydent stolicy Andrzej Waltz, została zreprywatyzowana na podstawie sfałszowanych dokumentów. Według tygodnika wuj Waltza odkupił prawa do budynku od oszusta, który sfałszował akty notarialne poświadczające zrzeczenie się praw do nieruchomości przez prawowitych właścicieli na kilka dni przed wybuchem wojny. Fałszerz został potem za to skazany na osiem lat więzienia wskutek starań wdowy po prawowitym właścicielu, która przeżyła wojnę.

Prezydent Warszawy zapowiedziała w środę, że pozwie tygodnik o naruszenie dóbr osobistych. Jak tłumaczyła, ani ona, ani jej mąż nigdy nie starali się o zwrot jakiejkolwiek nieruchomości w Warszawie, a decyzja o zwrocie kamienicy została wydana w 2003 r., gdy prezydentem był jeszcze Lech Kaczyński.

Akty sfałszowane?

Wiceprezes PiS Mariusz Kamiński na środowej konferencji prasowej podkreślił, że kamienica należała przed wojną do Oppenheimów, rodziny pochodzenia żydowskiego, której większość zginęła w czasie wojny w sowieckich łagrach lub nazistowskich obozach. - Z uwagi na funkcję, jaką pełni Gronkiewicz-Waltz uważamy, że głęboko niemoralne jest, by majątek po ofiarach Holocaustu w sposób sprzeczny ze stanem faktycznym - bo dziś wiemy, że akty notarialne, w oparciu o które została przeprowadzona reprywatyzacja, były sfałszowane - trafiał do osób pełniących bardzo wysokie funkcje publiczne - powiedział Kamiński. PiS oczekuje wyjaśnień i opublikowania przez prezydent stolicy wszystkich dokumentów, które doprowadziły do reprywatyzacji kamienicy, jeszcze przed niedzielnymi wyborami samorządowymi, w których Gronkiewicz-Waltz ubiega się o reelekcję - dodał.

Zdaniem Kamińskiego prezydent Warszawy powinna zadeklarować, co jej rodzina "zamierza zrobić" z pieniędzmi ze sprzedaży swojej części nieruchomości. "Te środki powinny zostać, jeśli to możliwe, przekazane rzeczywistym właścicielom tej kamienicy, jeśli spadkobiercy jeszcze żyją. Jeśli nie, powinny być przekazane na rzecz instytucji, które zajmują się utrwalaniem pamięci o ofiarach Holocaustu, np. na rzecz Muzeum Historii Żydów" - mówił.

Kandydat PiS na prezydenta Jacek Sasin powiedział, że kamienica przy Noakowskiego jest jednym z przykładów dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. - Reprywatyzacja w tak patologicznej, kuriozalnej formie jest możliwa z tego powodu, że urzędnicy warszawscy nie przykładają należytej uwagi do zbadania dokumentów, sprawdzenia ich autentyczności; zadowalają się często tylko wpisami w księgach wieczystych, które - jak widać w tym przypadku - nie odpowiadają rzeczywistości - zaznaczył.

"Nie może być tolerancji"

- W obliczu tych faktów musimy zadać pytanie, czy (...) Hanna Gronkiewicz-Waltz, która sama skorzystała z tego typu niejasnych procedur, czy raczej jej najbliższa rodzina, nie jest tak naprawdę zainteresowana, by ten problem rozwiązać - mówił Sasin. Dodał, że działania w tej sprawie powinna podjąć premier Ewa Kopacz. - Nie może być tolerancji wobec takich zachowań w stosunku do żadnych osób, a już szczególnie do najważniejszych osób w państwie, szczególnie do wiceprzewodniczącej partii rządzącej i prezydent stolicy, która niestety jest tu sędzią we własnej sprawie" - dowodził.

Kandydat zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, w trybie pilnym zleci warszawskiemu ratuszowi przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy reprywatyzacyjnej; uruchomi też portal poświęcony reprywatyzacji, który uczyni proces zwrotów nieruchomości jawnymi.

Mariusz Błaszczak z PiS zapowiedział, że złoży projekt zmian w Kodeksie karnym przewidujący karę pozbawienia wolności nawet do 15 lat za nękanie lokatorów zreprywatyzowanych budynków, np. przez odcinanie im wody. W jego ocenie propozycja ta po części rozwiązywałaby problem tzw. dzikiej reprywatyzacji i przynajmniej częściowo chroniłaby lokatorów odzyskiwanych kamienic.

"Nie ma miejsca w polityce"

Wyjaśnień od prezydent stolicy domagał się też w środę kandydat na prezydenta i burmistrz Ursynowa Piotr Guział startujący z list Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Jak mówił, bez dokładnego wytłumaczenia tej sprawy dla Gronkiewicz-Waltz nie będzie miejsca w polityce. - Skoro czołowy polityk PO zostaje wyrzucony z partii za to, że ma problemy z ujawnieniem źródła pochodzenia swojego zegarka, a trzech parlamentarzystów zostaje wyrzuconych z PiS za to, że mogli przywłaszczyć kilkanaście tysięcy złotych z kasy parlamentu na podróż do Madrytu, to jakie konsekwencje powinny spotkać wiceprzewodniczącą PO i prezydenta stolicy za to, że nie dopilnowała swojej sprawy i twierdzi, że ta sprawa jej nie dotyczy - pytał.

Szczegółowych wyjaśnień od Gronkiewicz-Waltz domaga się też kandydat na prezydenta Warszawy Nowej Prawicy Przemysław Wipler. - To, w jaki sposób rodzina pani Gronkiewicz-Waltz weszła w posiadanie tej kamienicy i w bardzo krótkim czasie ją sprzedała, i zarobiła na tym kilka milionów złotych, to jest sprawa kontrowersyjna, która wymaga, by pani prezydent złożyła bardzo szczegółowe wyjaśnienia - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek Wipler.

Wipler skierował do Gronkiewicz-Waltz pismo, w którym pyta, jak doszło do przejęcia przez męża prezydent Warszawy, córkę, szwagra i inne osoby kamienicy, jaka była w tym rola Gronkiewicz-Waltz i czy przez prezydent lub któregokolwiek członka jej rodziny prowadzone było postępowanie zmierzające do ustalenia prawowitych spadkobierców kamienicy.

HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ O SPRAWIE:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hihihi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2014 10:34 ~hihihi

  hahaha. a czemu nie piszecie kto od nich odkupił tę kamienicę i zarobił na tym jeszcze więcej... rączka rączkę myje.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2014 09:41 ~zbych

  kama78~kama78

  koniec z rządami bufetowej jest już blisko - następna kadencja należy do Jacka Sasina - ja jestem za:)


  sasin zatrudnia studenciakow do trollowania netu??

 • młody z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 22:39 ~młody z Warszawy

  Dobrze Sasin gada. I widać, że ma rzeczywiście wiele rozwiązań dla Warszawy, które zwiastują dobrą prezydenturę. Głosuję na Sasina!

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 19:48 ~abc

  Projekt ustawy...taak, a świstak siedzi i zawija... każdy, jak się dorwie do koryta jest taki sam, a przeciwnicy HGW się łudzą, że nagle zapanuje prawo i porządek. W Świętego Mikołaja też wierzycie?

 • Cel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 14:23 ~Cel


  qaz~qaz

  "Jak tłumaczyła, ani ona, ani jej mąż nigdy nie starali się o zwrot jakiejkolwiek nieruchomości w Warszawie, a decyzja o zwrocie kamienicy została wydana w 2003 r., gdy prezydentem był jeszcze Lech Kaczyński."
  jak to to kaczor sam wyszukał włascicieli i zwrócił jak nikt sie nie starał o zwrot??? naprade lemingi kupią takie tłumaczenie??? jestem w szoku albo tłumaczeniem pani HGW albo sposobem działania pana Kaczyńskiego... chyba ze miał pan kaczyński jakis ukryty cel w tym zwrocie...
  mza~mza

  na siłę Lech Kaczyński dał tylko 6,8% mienia pożydowskiego prawdziwej rodzinie polskich katolików, członków opus dei.

  Ukryty cel ? Pewnie liczył na ładny sarkofag.

 • Lilka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 14:23 ~Lilka

  Janusz1933Janusz1933

  Uważam,że,byli właściciele powinni zwrócić pieniądze za odgruzowanie ich placów,a dopiero potem się o nie upominać.


  spoko, 200zł/m2 działki?? nie ma sprawy jeśli w zamian zostanie oddany teren z nieruchomosciami.

 • Lilka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 14:22 ~Lilka


  ja już wiem~ja już wiem

  Przeszukajcie neta w tej sprawie. To nie jest nic nowego, stara sprawa i co raz powraca.
  Rzekomo sprawy prawne poszły za daleko i nic nie można cofnąć.
  kubatkubat

  Ten od kilku lat odgrzewany kotlet jest już nieco "nieświeży" mówiąc delikatnie. No ale cóż, jeśli nie ma innych haków, dobry i cuchnący kotlet, może ktoś go kupi.  A po co odkręcać skoro HGW wzbogaciła się za grosze?!?!

 • Sondaż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 14:21 ~Sondaż

  kama78~kama78

  koniec z rządami bufetowej jest już blisko - następna kadencja należy do Jacka Sasina - ja jestem za:)

  Sasin jeszcze nie wygrał, natomiast według ostatniego sondażu nasza ulubienica może liczyć na 43% głosów.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 14:19 ~Tak pytam


  ja już wiem~ja już wiem

  Przeszukajcie neta w tej sprawie. To nie jest nic nowego, stara sprawa i co raz powraca.
  Rzekomo sprawy prawne poszły za daleko i nic nie można cofnąć.
  kubatkubat

  Ten od kilku lat odgrzewany kotlet jest już nieco "nieświeży" mówiąc delikatnie. No ale cóż, jeśli nie ma innych haków, dobry i cuchnący kotlet, może ktoś go kupi.

  Znaczy, że Hanka nie wzięła tej kamienicy na fałszywych papierach i nie spieniężyła jej błyskawicznie ? Bo jeżeli tak, to o co ci chodzi ?

 • Okradziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 14:16 ~Okradziony

  popis~popis

  Sasin to Sasin nie to co Gronkiewicz i jej kłamstwa kłamstewka, obietnice, oszustwa. Ludzie ile tak jeszcze można ! Kamienice na Noakowskiego przygarnęła pod swpoje skrzydełko cicho i bez świadków, - bardzo dobrze, że sprawa z kamienicą ujrzała światło dzienne, w końcu widzimy prawdziwą twarz HGW

  Ja natomiast marzę, żeby mi oddali MOJĄ kamienicę, bezprawnie odebraną mi w 1958 roku, jako " Mienie poniemieckie i opuszczone ".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »