Informacje

14.03.2018 09:28 sprawa Srebrnej

Opozycja chce badać "uwłaszczenie się PiS". Bielan: szukanie sensacji na siłę

SERWISY:

Nowoczesna chce powołania komisji śledczej "do spraw uwłaszczenia się Prawa i Sprawiedliwości na państwowym majątku". Do Sejmu ma wkrótce trafić projekt właściwej uchwały. W poniedziałek posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli powołanie zespołu śledczego w tej sprawie. - To jest szukanie sensacji na siłę - ocenił wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Zapowiedź polityków Nowoczesnej to m.in. reakcja na poniedziałkową publikację "Gazety Wyborczej", według której PiS zamierza sprzedać działkę na rogu ul. Srebrnej i Towarowej w Warszawie.

Jej właścicielem jest kontrolowana przez Instytut im. Lecha Kaczyńskiego spółka Srebrna sp. z o.o. Na terenie o powierzchni 5430 tys. m kw. ma powstać 190-metrowy wieżowiec, tzw. Srebrna Tower. Projekt miałby zostać sprzedany - zdaniem "GW" - za pomocą zarejestrowanej na Cyprze spółki Conarius, unikając tym samym płacenia podatku, który według gazety może wynosić nawet kilkanaście milionów złotych.

- Kiedy na styku polityki i wielkich pieniędzy pojawiają się konkretne nazwiska osób, które łączymy z partią dzisiaj sprawującą władzę, wtedy pojawia się niepokój opozycji. Kiedy widzimy, że (są) sprawy ciągnące się przez wiele lat, a nie będące nigdy do końca wyjaśnione (...) wtedy mówimy wprost - instytucje, jak prokuratura, jak CBA, nie są w stanie ich wyjaśnić - powiedział poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński na wtorkowej konferencji prasowej.

Dodał, że jedynym sposobem na wyjaśnienie tych "nieprawidłowości" jest powołanie w Sejmie komisji śledczej "do spraw uwłaszczenia się PiS na państwowym majątku" i "gigantycznego finansowego kolosa, którego fundamentem jest pani Basia, sekretarka prezesa i jego kierowcy". - Transparentność, jawność życia publicznego wymaga tego, żeby takie sprawy wyjaśniać. Wymaga tego również elementarne poczucie uczciwości polityków - podkreślał Zembaczyński.

- Chciałbym wyjaśnić, czy skrót "Prawo i Sprawiedliwość" oznacza "pieniądze i spółki" - dodał. Wyraził przy tym pogląd, że PiS to partia polityczna, która "staje się paragrupą kapitałową - posiada mechanizm finansowania własnych mediów, inwestowania w nieruchomości, a wszystko - według Krajowego Rejestru Sądowego - oparte na osobach, które przypominają funkcje przysłowiowych słupów" - zaznaczył poseł Nowoczesnej.

 

Członek komisji weryfikacyjnej ds. stołecznej reprywatyzacji Paweł Rabiej (Nowoczesna) powiedział, że komisja śledcza powinna wyjaśnić m.in., w jaki sposób doszło do zgromadzenia "tak potężnego majątku" przez osoby związane polityczne i pracujące dla PiS; jakie wynagrodzenia osoby te otrzymywały od spółki Srebrna i jakie funkcje tam pełnią.

Zbadania - według niego - wymagają ponadto "powiązania osobowe i kapitałowe spółki Srebrna, Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, a także cypryjskiej spółki Conarius".

- To jest rzecz do wyjaśnienia na miarę spraw, które rozpatrujemy w komisji weryfikacyjnej, bo chodzi o nieruchomość warszawską, o pozwolenie na budowę w centrum miasta budynku o wartości 160 milionów złotych - mówił Rabiej.

Zapowiedział też, że posłowie Nowoczesnej będą współpracować z parlamentarnym zespołem do spraw "zbadania legalności przekształceń na mieniu Skarbu Państwa środowiska związanego z PiS", którego powołanie zapowiedzieli w poniedziałek politycy PO Marcin Kierwiński i Andrzej Halicki.

Zespół śledczy

Halicki ocenił w poniedziałek, że do tej pory nie było zainteresowania w tej sprawie komisji weryfikacyjnej i komisji ds. służb specjalnych. - Będziemy - mam nadzieję - gromadzić taki materiał, który bez wątpienia będzie mógł być już formalną podstawą powołania komisji śledczej w tej sprawie - mówił.

Podstawowe pytanie dla zespołu śledczego to, jak doszło do przejęcia majątku państwowego przez grupę polityków ze środowiska Jarosława Kaczyńskiego, kto dysponuje wartym setki milionów majątkiem i w jaki sposób oraz czy politycy wykorzystywali swoje funkcje, w szczególności jeżeli chodzi o służby specjalne, żeby ten majątek pomnażać, chronić, by dokonywać przekształceń na rzecz wzrastania wartości tego majątku i na rzecz tych kilku osób, które tym majątkiem dysponują" - powiedział poseł PO.

Halicki ocenił, że "od roku 1989 nie było żadnego środowiska oprócz grupy osób, które współpracują z Jarosławem Kaczyńskim, która w tak wymierny, wielomilionowy sposób wzbogaciła się na przekształceniu mienia Skarbu Państwa".

Poseł Marcin Kierwiński przypomniał, że na początku lat 90. majątek po Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch" przejęła Fundacja Prasowa "Solidarność", której jednym z założycieli był ówczesny lider Porozumienia Centrum, obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fundacja nabyła od Skarbu Państwa m.in. dwie nieruchomości będące majątkiem likwidowanej RSW - przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 (dzisiejsza siedziba PiS) oraz przy ul. Srebrnej 16.

Dodał, że PO będzie chciała sprawdzić, czy przejęcie nieruchomości było legalne.

Przez zespół przesłuchiwane będą osoby, które - jak poinformował Halicki - "były świadkami przekształceń i chcą na ten temat zeznawać".

Poseł dodał, że ojciec Jakuba R. (b. wiceszefa warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami, który przebywa w areszcie w związku z aferą reprywatyzacyjną) był w przeszłości pełnomocnikiem komisji likwidacyjnej RSW "Prasa-Książka-Ruch".

PiS: niepoważne wnioski opozycji

Poseł PiS Jan Mosiński ocenił, że w sprawie spółki Srebrna nie ma potrzeby powoływania komisji śledczej.

- Trudno komentować niepoważne wnioski totalnej opozycji, która nie ma nic do zaoferowania Polsce i Polakom - powiedział Mosiński Polskiej Agencji Prasowej.

Nawiązał też do zapowiedzi Platformy powołania zespołu parlamentarnego. - Spółka Srebrna działa od lat 90. Platforma rządziła przez osiem lat i wówczas nie dostrzegła niczego takiego, co byłoby powodem do powołania choćby komisji śledczej - zauważył poseł PiS.

W podobnym tonie wypowiedział się we wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - To wilcze prawo opozycji, żeby zgłaszać tego rodzaju wnioski - oceniał pomysł Nowoczesnej powołania komisji śledczej. - Nie sądzę, żeby taka komisja powstała.

- Ta sprawa jest wałkowana, żeby użyć kolokwializmu, przez media od wielu wielu lat. To jest na siłę szukanie sensacji - oceniał Bielan.

Srebrna

Z informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że spółka Srebrna działa od 1995 r. Jej prezesem jest Małgorzata Kujda - według mediów - żona Kazimierza Kujdy, obecnego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zarządzie Srebrnej znajdują się też Janina Goss, od lat bliska współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także Jacek Cieślikowski (jak pisały media - kierowca szefa PiS).

Siedziba spółki Srebrna mieści się przy ul. Srebrnej 16, w jednej z nieruchomości, którą w 1991 roku nabyła od skarbu państwa Fundacja Prasowa "Solidarność" (jednym z jej założycieli był Jarosław Kaczyński, ówczesny lider Porozumienia Centrum). Nieruchomość ta - podobnie jak budynek, gdzie mieści się obecnie siedziba PiS przy Nowogrodzkiej 84/86 - była częścią majątku likwidowanej na początku lat. 90. Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej RSW "Prasa - Książka - Ruch".

>> CZYTAJ TAKŻE NA STRONIE TVN24BIS.PL <<

ps/dap/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lepkie łapki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2018 11:11 ~Lepkie łapki

  Stryj~Stryj

  Szukają jedni niech szukają i drudzy, zobaczymy co kto znajdzie.

  A miało być prosto, przejrzyście, wszystko jawne, żadnych lewych interesów. No i słuchanie suwerena we wszystkich kwestiach. Bo to podobno tylko PO miała lepkie łapy :(

 • Akwaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2018 11:05 ~Akwaba
  PiC~PiC

  Partia i Chciwość kręci aferę za aferą, będzie co wyjaśniać - tu srebrna, tu wieżowce, tu karty na 15 baniek i powiązania z rosją - jest ciekawie...
  budaruska~budaruska

  Mówisz o 10 milionach wydanych przez Siemoniaka w 2015 roku z kart MON-u czy o dzikiej reprywatyzacji w Warszawie? A do tego afera hazardowa, afera Amber Gold, afera taśmowa, afera gazowa, afera NIK, afera paliwowa, afera autostradowa, afera gazowa, kradzież pieniędzy z OFE, wyprzedania majątku narodowego za 59,04 mld zł. upadek stoczni.
  PiC~PiC


  Dobra dobra, nie kłam. Jaka Kasa skokowo finansowała AmberGold? Kto podpisywał decyzje reprywatyzacyjne jak nie sam Kaczyński? Kto uwalił Caracale? Kto kontynuuje rozwałkę OFE? Kto finansuje rydzyka? Kto ma powiązania z Rosją i siedzi w MON? Berczyńskiego znasz? itd. itp. afer PiC nic nie przykryje
  leming~leming

  Rozwalenie Trybunału??? Czyli mowa o Rzeplińskim, który regularnie uczęszczający na tajne narady szefostwa PO.

  A dlaczego miał nie uczęszczać ? PiS chciałby kontrolować wszystko, pewnie przydzielił mu specjalnego kapusia do sprawdzania i donoszenia, dokąd pan prezes Trybunału się udaje.

 • Wacuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2018 10:48 ~Wacuś  PiC~PiC

  Partia i Chciwość kręci aferę za aferą, będzie co wyjaśniać - tu srebrna, tu wieżowce, tu karty na 15 baniek i powiązania z rosją - jest ciekawie...
  Wprost~Wprost

  Jasne, jak złapią złodzieja to winny jest ten co łapie. :D
  leming~leming

  Caracale - francuski, przepłacony złom. Jak to dobrze, że rząd wycofał się z tej tragicznej inwestycji PO.

  Troll PiSowski rzetelnie zarabia na swoje wynagrodzenie, pisząc o doskonałych " Caracalach "jako o złomie. Ciekawe tylko, dlaczego sprawca tej afery błyskawicznie wyparował do USA i udaje, że nigdy go tu nie było.

 • Sensacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2018 10:44 ~Sensacja

  Nie potrzeba specjalnej siły, panie Bielan, żeby znaleźć sensacyjne uwłaszczenia się przez PiS-owców. Wystarczy dotknąć wierzchniej warstwy tych pokładów złodziejstwa, żeby wszystko zaczęło wyłazić na wierzch.

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 15:56 ~leming


  PiC~PiC

  Partia i Chciwość kręci aferę za aferą, będzie co wyjaśniać - tu srebrna, tu wieżowce, tu karty na 15 baniek i powiązania z rosją - jest ciekawie...
  Wprost~Wprost

  Jasne, jak złapią złodzieja to winny jest ten co łapie. :D

  Caracale - francuski, przepłacony złom. Jak to dobrze, że rząd wycofał się z tej tragicznej inwestycji PO.

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 15:54 ~leming  PiC~PiC

  Partia i Chciwość kręci aferę za aferą, będzie co wyjaśniać - tu srebrna, tu wieżowce, tu karty na 15 baniek i powiązania z rosją - jest ciekawie...
  budaruska~budaruska

  Mówisz o 10 milionach wydanych przez Siemoniaka w 2015 roku z kart MON-u czy o dzikiej reprywatyzacji w Warszawie? A do tego afera hazardowa, afera Amber Gold, afera taśmowa, afera gazowa, afera NIK, afera paliwowa, afera autostradowa, afera gazowa, kradzież pieniędzy z OFE, wyprzedania majątku narodowego za 59,04 mld zł. upadek stoczni.
  PiC~PiC


  Dobra dobra, nie kłam. Jaka Kasa skokowo finansowała AmberGold? Kto podpisywał decyzje reprywatyzacyjne jak nie sam Kaczyński? Kto uwalił Caracale? Kto kontynuuje rozwałkę OFE? Kto finansuje rydzyka? Kto ma powiązania z Rosją i siedzi w MON? Berczyńskiego znasz? itd. itp. afer PiC nic nie przykryje

  Rozwalenie Trybunału??? Czyli mowa o Rzeplińskim, który regularnie uczęszczający na tajne narady szefostwa PO.

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 15:51 ~leming  PiC~PiC

  Partia i Chciwość kręci aferę za aferą, będzie co wyjaśniać - tu srebrna, tu wieżowce, tu karty na 15 baniek i powiązania z rosją - jest ciekawie...
  budaruska~budaruska

  Mówisz o 10 milionach wydanych przez Siemoniaka w 2015 roku z kart MON-u czy o dzikiej reprywatyzacji w Warszawie? A do tego afera hazardowa, afera Amber Gold, afera taśmowa, afera gazowa, afera NIK, afera paliwowa, afera autostradowa, afera gazowa, kradzież pieniędzy z OFE, wyprzedania majątku narodowego za 59,04 mld zł. upadek stoczni.
  PiC~PiC


  Nie mój drogi chłopcze, mam na myśli następujące afery PiCu:
  uwalenie caracali i w efekcie rozbrojenie polskiej armii przez Berczyńskiego, finansowanie AmberGold przez SKOKi, Siemoniak nie miał karty – nie kłam, dementował to wielokrotnie, w dzikiej reprywatyzacji brali udział także członkowie PiC a część decyzji była podpisywana przez Kaczyńskiego, afera Rydzyka, afera SKOK – wyprowadzenie kilkudziesięciu milionów za granicę i upadłości wielu SKOK, afera Ziobry – kongres z unijnych pieniędzy, afera męża Szydło, afera Misiewicza, powiązania Maciarewicza z Rosją, afera Rydzyka – miliony przelewane na jego konto, nepotyzm i kolesiostwo PiC w publicznych spółkach, rozwalanie armii i usuwanie doświadczonych oficerów przez tow Maciarewicza, afera z komisją parówkową ds. smoleńska, rozwalenie sądownictwa, trybunału konstytucyjnego, walka PiC z samorządami i ngos…itd. Itp. – będzie co wyjaśniać pyszczku, nie tylko w Warszawie.


  Czyli piszesz o skoku Wołomin, zarządzanego przez ludzi Komorowskiego. Zanim następnym razem zaczniesz ujadać doinformuj sie lepiej :D

 • PiC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 11:58 ~PiC


  PiC~PiC

  Partia i Chciwość kręci aferę za aferą, będzie co wyjaśniać - tu srebrna, tu wieżowce, tu karty na 15 baniek i powiązania z rosją - jest ciekawie...
  budaruska~budaruska

  Mówisz o 10 milionach wydanych przez Siemoniaka w 2015 roku z kart MON-u czy o dzikiej reprywatyzacji w Warszawie? A do tego afera hazardowa, afera Amber Gold, afera taśmowa, afera gazowa, afera NIK, afera paliwowa, afera autostradowa, afera gazowa, kradzież pieniędzy z OFE, wyprzedania majątku narodowego za 59,04 mld zł. upadek stoczni.


  Dobra dobra, nie kłam. Jaka Kasa skokowo finansowała AmberGold? Kto podpisywał decyzje reprywatyzacyjne jak nie sam Kaczyński? Kto uwalił Caracale? Kto kontynuuje rozwałkę OFE? Kto finansuje rydzyka? Kto ma powiązania z Rosją i siedzi w MON? Berczyńskiego znasz? itd. itp. afer PiC nic nie przykryje

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 10:35 ~Wprost

  PiC~PiC

  Partia i Chciwość kręci aferę za aferą, będzie co wyjaśniać - tu srebrna, tu wieżowce, tu karty na 15 baniek i powiązania z rosją - jest ciekawie...

  Jasne, jak złapią złodzieja to winny jest ten co łapie. :D

 • PiC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 10:24 ~PiC


  PiC~PiC

  Partia i Chciwość kręci aferę za aferą, będzie co wyjaśniać - tu srebrna, tu wieżowce, tu karty na 15 baniek i powiązania z rosją - jest ciekawie...
  budaruska~budaruska

  Mówisz o 10 milionach wydanych przez Siemoniaka w 2015 roku z kart MON-u czy o dzikiej reprywatyzacji w Warszawie? A do tego afera hazardowa, afera Amber Gold, afera taśmowa, afera gazowa, afera NIK, afera paliwowa, afera autostradowa, afera gazowa, kradzież pieniędzy z OFE, wyprzedania majątku narodowego za 59,04 mld zł. upadek stoczni.


  Nie mój drogi chłopcze, mam na myśli następujące afery PiCu:
  uwalenie caracali i w efekcie rozbrojenie polskiej armii przez Berczyńskiego, finansowanie AmberGold przez SKOKi, Siemoniak nie miał karty – nie kłam, dementował to wielokrotnie, w dzikiej reprywatyzacji brali udział także członkowie PiC a część decyzji była podpisywana przez Kaczyńskiego, afera Rydzyka, afera SKOK – wyprowadzenie kilkudziesięciu milionów za granicę i upadłości wielu SKOK, afera Ziobry – kongres z unijnych pieniędzy, afera męża Szydło, afera Misiewicza, powiązania Maciarewicza z Rosją, afera Rydzyka – miliony przelewane na jego konto, nepotyzm i kolesiostwo PiC w publicznych spółkach, rozwalanie armii i usuwanie doświadczonych oficerów przez tow Maciarewicza, afera z komisją parówkową ds. smoleńska, rozwalenie sądownictwa, trybunału konstytucyjnego, walka PiC z samorządami i ngos…itd. Itp. – będzie co wyjaśniać pyszczku, nie tylko w Warszawie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »