Informacje

21.01.2014 14:20 kolejny dzień z utrudnieniami

Opóźnienia i gigantyczne nerwy. Kolej przegrywa z zimą

SERWISY:

Intercity zwróci 100 proc. ceny biletu, jeśli opóźnienie pociągu przekroczy 120 minut - zapowiedziała minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska we wtorek. Jednocześnie tłumaczy, że trudna sytuacja dotyczy tylko 3 proc. pociągów. Kolej twierdzi, że robi, co może, ale wszystkiemu winny jest atak zimy i "skrajnie trudne" warunki meteorologiczne. W całym kraju pociągi mogą mieć dzisiaj od 70 do 300 minut opóźnienia.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, 40 dworców kolejowych. m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Łodzi, jest otwartych przez całą dobę. Są tam wydawane ciepłe napoje i przekąski dla podróżnych.

We wtorek po południu największe opóźnienie, w stosunku do rozkładu dla stacji Warszawa Centralna, miały pociągi:

- Jelenia Góra - Warszawa Wschodnia ("Karkonosze") - 384 minuty

- Wrocław Główny - Warszawa Wschodnia ("Baczyński") - 119 minut

- Kraków Płaszów - Olsztyn Główny - 73 minuty

- Łódź Kaliska - Warszawa Wschodnia - 76 minut

>>> SPRAWDŹ AKTUALNE OPÓŹNIENIA NA KONKRETNYCH STACJACH <<<

Na największych dworcach, m.in. Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna – pojawią się informatorzy mobilni.

Problemy miały też lokalne pociągi.

W kraju sytuacja wygląda dużo gorzej.

>>> NAJNOWSZE INFORMACJE O OPÓŹNIENIACH NA PORTALU KONTAKT24. REKORDZISTA STAŁ 25 GODZIN <<<

Czytaj też: Utknęli w Wielkopolsce

Najpoważniejsze utrudnienia występują w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. Na 1400 uruchamianych obecnie pociągów największe opóźnienia dotknęły 35. To ok. 3% wszystkich połączeń. Dla pasażerów na dworcach i w opóźnionych pociągach przewidziano ciepłe napoje i przekąski, podróżni korzystają z zapewnionej komunikacji zastępczej oraz na bieżąco informowani są o utrudnieniach.

Szukają innych rozwiązań

Obecny na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes PLK Andrzej Pawłowski poinformował, że we wtorek 25 pociągów ma opóźnienie ponad 120 minut, 35 pociągów ponad 60 minut, a 59 pociągów jest odwołanych. Dodał, że do tej pory udało się oczyścić z lodu ok. 500 km sieci trakcyjnej, trzy razy tyle jest jeszcze oblodzona.

Dodał, że kolejarze szukają też innych rozwiązań, takich jak komunikacja autobusowa lub przejazd innymi pociągami; bilet, który pasażerowie wykupili na odwołany skład, byłby ważny.

Ocenił, że kolej do zimy jest dobrze przygotowana. Przyznał jednocześnie, że kolejarzom trudno walczyć z panującymi warunkami pogodowymi. - O wiele łatwiej jest walczyć ze śniegiem, mrozem, a oblodzenie sieci powoduje, że te pociągi nie jadą - tłumaczył.

Zwrócą za bilet, ale...

Bieńkowska podkreśliła, że PKP Intercity będzie zwracać 100 proc. wartości biletów tym pasażerom, których pociągi były opóźnione o więcej niż dwie godziny, mimo że regulacje unijne mówią o zwrocie tylko 50 proc. wartości biletów w takich sytuacjach.

- Pasażerowie w sytuacji opóźnienia pociągu powyżej 2 godz. mają prawo do zwrotu pieniędzy za bilet w wysokości 50 proc. Mamy już deklarację i procedurę, że PKP Intercity będzie zwracać pełną wartość tych biletów - mówiła wicepremier.

Nie tylko oblodzona trakcja

Poza problemami z oblodzeniem sieci trakcyjnej, kolejarze borykają się także z awariami taboru, zamarzaniem rozjazdów i pękaniem szyn. Jak zastrzegł Pawłowski, te usterki są usuwane na bieżąco i nie powodują aż takich problemów jak oblodzenie sieci.

Bieńkowska odniosła się też do swojej poniedziałkowej wypowiedzi w TVN 24, kiedy to pytana, co powie pasażerom opóźnionych pociągów, odparła: "sorry, ale taki mamy klimat".

- Jeżeli państwo ode mnie oczekują, że ja będę mówiła gładkie słowa, wygładzone przez PR-owców i medialne, bardzo ładne, to się państwo tego ode mnie nie doczekają. Ja nigdy nie kłamię, zawsze mówię prawdę i jeżeli (...) będziecie chcieli wyrwać z kontekstu pół zdania, to pewnie wam się to uda - tłumaczyła te słowa na wtorkowej konferencji Bieńkowska.

120 usterek

W poniedziałek w całym kraju wystąpiło ponad 120 usterek wywołanych oblodzeniem trakcji. W poniedziałek opóźnienia pociągów sięgały w niektórych przypadkach nawet kilkuset minut.

Z powodu pogody problemy mają także lotniska. Marznący deszcz i warunki na poznańskim lotnisku spowodowały, że nie odleciały z niego we wtorek rano trzy samoloty.

MRÓZ ZATRZYMAŁ POCIĄGI. BIEŃKOWSKA: "SORRY, MAMY TAKI KLIMAT"


1588 minut opóźnienia

Jak informowało PKP Intercity, pociąg Karkonosze relacji Warszawa Wschodnia-Jelenia Góra, który miał planowo wjechać do Wrocławia Głównego o godz. 5.35 miał według stanu na godz. 6.30 1588 minut opóźnienia (przed godz. 7 pociąg dotarł do celu).

Pociąg Baczyński, który wyjechał z Warszawy Wschodniej miał docelowo dojechać do Wrocławia o godz. 23.34. Jego opóźnienie wynosiło 411 minut.

js/tka/par/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Blondie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2014 11:56 ~Blondie

  bajbus~bajbus

  Brawo Pani Bieńkowska - tak trzymaj.
  Nie przejmuj się ludźmi którzy wiecznie
  narzekają, tylko rób swoje.Wiadomo, że jest zima i warunki pogodowe są takie jakie są. Wybierając się w podróż pociągiem o tej porze trzeba zabezpieczyć się w termos z gorącą herbatą.Przyjaciółka mieszka w Kanadzie i gdy padał deszcz zamarzający i oblodzone były przewody elektryczne to pół miasta nie miało prądu i nie było tragedii. U nas już PIS wystąpiłby o dymisję rządu.
  Ludzie opanujcie się i przestańcie narzekać.
  Wypowiedź Pani Bieńkowskiej podbudowała mnie a nie uraziła- Kobieta z ikrą, której brakuje nie jednemu mężczyźnie.
  Mężczyźni bierzcie z Pani Premier przykład.

  Rzeczywiście, mężczyźni mogliby brać przykład z pani wicepremiery jeżeli chodzi o męski sposób myślenia ! JA MAM RACJĘ I ŻADNEJ DYSKUSJI.

 • bajbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 21:33 ~bajbus

  Brawo Pani Bieńkowska - tak trzymaj.
  Nie przejmuj się ludźmi którzy wiecznie
  narzekają, tylko rób swoje.Wiadomo, że jest zima i warunki pogodowe są takie jakie są. Wybierając się w podróż pociągiem o tej porze trzeba zabezpieczyć się w termos z gorącą herbatą.Przyjaciółka mieszka w Kanadzie i gdy padał deszcz zamarzający i oblodzone były przewody elektryczne to pół miasta nie miało prądu i nie było tragedii. U nas już PIS wystąpiłby o dymisję rządu.
  Ludzie opanujcie się i przestańcie narzekać.
  Wypowiedź Pani Bieńkowskiej podbudowała mnie a nie uraziła- Kobieta z ikrą, której brakuje nie jednemu mężczyźnie.
  Mężczyźni bierzcie z Pani Premier przykład.

 • apsik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 15:52 ~apsik

  Ale ludzie to sa nienormalni jednak, pchac sie w taka zime (z dziecmi) do pociagu! Przeciez wiadomo jakie tam panuja warunki i nie tylko zima. Jak sie wie ze ferie ze zima to bierze sie dzieciaki do autobusu. Moze ludzie tez powinni sie czasem zastanowic, a nie jak bezmyslne stado pchac sie do pkp.

 • leMing

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 15:40 ~leMing

  sory, taki klimat!!!

 • blondi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 15:36 ~blondi

  sory, taki mamy klimat!!!

 • Ben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 14:47 ~Ben

  głosuj na pis. jak pis będzie rządził to nie będzie oblodzenia linii, nie będzie spóźnień, nie będzie GOGO, nie będzie niczego. o sorry będzie 3 miliony mieszkań i przekopana mierzeja wiślana

 • zażenowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 14:24 ~zażenowany

  sytuacja z wczoraj z dworca centralnego: pociąg TLK do Łodzi kaliskiej planowy odjazd 17:40 nie wyświetlił się peronie na który miał wjechać, po czasie pojawiła się informacja na głównym holu na tablicach odjazdy/przyjazdy że jest opóźniony 2250min (słownie: TAK - DWA TYSIĄCE DWIEŚCIE DWADZIEŚCIA PIĘĆ MINUT).Zdaje się że ruszał ze wschodniego, dość krótki odcinek jak na nabranie takiego opóźnienia... . Kolejny pociąg do Łodzi 18:35 planowy odjazd, wyświetlił się na peronie, został zapowiedziany że "już wjeżdza na peron", po czym...zniknął z wyświetlaczy, nie wjechał na peron i nie pojawiła się żadna informacja głosowa w którym tunelu zaginął.

  Pozdrowienia dla pani minister - sorry taki mamy klimat? sorry - dymisja...

 • Wengiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 13:44 ~Wengiel

  Gdzie? Ano, nieużywane zgniły w krzakach na bocznicach i w najlepszym razie nadają się do remontu, jak nie na złom.[cytat_1793663]Gdzie? Ano, nieużywane zgniły w krzakach na bocznicach, do jazdy na pewno się nie nadają.

 • I50 linia metra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 13:43 ~I50 linia metra

  Kolej przegrywa ze wszystkim, ale sama jest sobie winna. Z takim zarządzaniem kolej stanie właśnie tu, gdzie stoi podczas mrozów: w szczerym polu. Ten stan trwa od dłuższego czasu, a kolejne zarządy nie wyciągają żadnych wniosków z problemów obecnych i wcześniejszych. Żeby mieć do dyspozycji tak olbrzymie pieniądze i nie zmienić systemu zasilania na taki, który działa niezawodnie także podczas trudnych warunków pogodowych, to trzeba mieć ciężką głowę.

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 13:39 ~pasażer

  W dniu wczorajszym pociąg 16:46 z zachodniej do grodziska stał w polu pond 1,5 godziny - i oczywiście nikt nic nie wiem i nie potrafi powiedzieć. PKP się nigdy nie zmieni - co roku chyba jest coraz gorzej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »