Informacje

24.02.2013 09:51 powstał album o histrorii fabryki

Opowieści o Fabryce Norblina

SERWISY:

Fotografie warszawskiej Fabryki Norblina, jej wnętrz i wyposażenia, historia miejsca oraz produkowanych tam m.in. eleganckich platerów, z których Norblin był znany, znalazły się w albumie "Fabryka Norblina. Opowieść o niezwykłej fabryce".

- Do powstania tej publikacji zainspirowała nas konferencja naukowa poświęcona historii Fabryki Norblina, podczas której apelowano o stworzenia monografii tego miejsca. I tym zajęło się Stowarzyszenie Nasz Norblin. Doszliśmy jednak do wniosku, że nie chcemy, by była to typowa monografia, książka przeznaczona dla wąskiego grona odbiorców, tylko coś nieco lżejszego, popularyzującego historię tego wyjątkowego miejsca - opowiadał PAP współautor albumu Krzysztof Wittels.

Walcownia i muzea

Publikacja, której celem było zebranie, uporządkowanie i przybliżenie wiedzy o Fabryce Norblina, składa się z trzech części. Pierwsza została poświęcona historii Fabryki, przybliżonej również przez osoby z nią związane oraz samego miejsca leżącego obecnie u zbiegu ul. Prostej i Żelaznej. W 1882 r. przemysłowiec Ludwik Norblin odkupił je wraz ze znajdującą się tam wytwórnią platerów Braci Buch. Norblin po kilku latach przeniósł tam działalność swojej firmy zajmującej się również produkcją platerów oraz sreber. Później działalność poszerzono o walcownię blach, druciarnię, rurownię i odlewnię. Stało się to podstawą stworzenia firmy Norblin, Bracia Buch i T. Werner, która prężnie się rozwijając, przetrwała aż do II wojny.

W 1948 r. Fabryka została znacjonalizowana i przemianowana na Walcownię Metali Warszawa. W r. 1982 r. przekazano ją na cele muzealne, tworząc oddział Muzeum Techniki - Muzeum Przemysłu. Działało tam też Muzeum Drukarstwa i funkcjonujący do dzisiaj Teatr Scena Prezentacje. W 2008 r. Muzeum Przemysłu zamknięto, a teren kupił deweloper, który zapowiada rewitalizację zespołu przemysłowego m.in. poprzez odtworzenie brukowanych uliczek, przy których znajdą się pasaże handlowe, kawiarenki i restauracje. W historyczne hale ma zostać także wkomponowana nowoczesna zabudowa biurowa.

Magiczny charakter fabryki

Druga część poświęconego Fabryce Norblina albumu opowiada o wyrobach, które tam przez lata powstawały. Fabryka była przede wszystkim znana z produkcji eleganckich platerów do celów użytkowych, głównie serwisów stołowych, ale również przyborów toaletowych, a nawet dewocjonaliów. Firma oprócz tego głównie zajmowała się jednak, jak zaznaczył Wittels, produkcją wielkoprzemysłową półproduktów z metali kolorowych np. blach, prętów, łusek do karabinów Mausera czy krążków do bicia monet dla Mennicy.

Trzecia część publikacji prezentuje zabytkowe obiekty przemysłowe Fabryki, które przetrwały do dnia dzisiejszego. - Założycielami naszego stowarzyszenia byli w dużej części członkowie rodzin twórców Fabryki Norblina, dlatego zależy nam na przetrwaniu jej zabytkowej części i popularyzacji dziejów. Niezwykłe jest też, że nad Fabryką już kilka razy wisiało widmo zrównania z ziemią i za każdym razem udało się tego uniknąć. Cieszy nas także, że jest wiele osób mających do tego miejsca stosunek emocjonalny, ceniących jego magiczny charakter wynikający głównie z autentyczności, zachowanych przedwojennych budynków i maszyn – powiedział Wittels. Z uwagi na ten niesamowity klimat Norblin był też miejscem plenerów wielu polskich filmów, seriali i teledysków. - Tam czas jakby się zatrzymał - podkreślił współautor publikacji.

W albumie znalazło się ok. 200 ilustracji. To materiały archiwalne pochodzące z różnych zbiorów, także prywatnych oraz współczesne fotografie Fabryki Norblina. Na zdjęciach można m.in. zobaczyć budynki Fabryki i ich wnętrza, wyposażenie, a także wyroby wytwarzane przez ten jeden z najbardziej znanych warszawskich zakładów przemysłowych.

Szklane dachy

Przed rokiem inwestor przedstawił ambitny plan, który zakłada zachowanie kilkunastu zabytkowych budynków na terenie Norblina i nadbudowanie części z nich nowoczesnymi biurowcami.

Zabytkowe hale zostaną wkomponowane w partery biurowców, a istniejące przejścia między nimi przekryją szklane dachy. To przy nich ulokować mają się sklepy. Najpierw pod częścią fabryki, która nie jest zabytkowa, powstanie trzypoziomowy parking podziemny na 700 samochodów. Dopiero potem zacznie się rewitalizacja zabytkowych hal. W ich murach ukryte zostaną też słupy, na których oprze się konstrukcja biurowców. Pierwszy raz od wielu lat Warszawa będzie świadkiem przesuwania budynku. Teatr Scena Prezentacje zostanie "odstawiony" na bok i wróci na swoje miejsce, gdy pod nim gotowa będzie płyta fundamentowa.

PAP/wp/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 11:09 ~CityCenter

  apa3~apa3

  Czarny i przerażająco smutny mur norblina zawsze kojarzył mi się z jakimś gettem i wywoływał u mnie odruch wymiotny. Nie mam nic przeciwko temu ,żeby zrównać z ziemią te potworne rudery!


  A czy ktoś Ciebie pyta o zdanie, czerepachu? My nie wtrącamy się, co się u Ciebie na zadupiu pod Radomiem dzieje...

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 09:43 ~Xavery

  apa3~apa3

  Nie mam nic przeciwko temu ,żeby zrównać z ziemią te potworne rudery!


  To nie są potworne rudery lecz znakomity i jeden z niewielu już zachowanych przykładów dziewiętnastowiecznej architektury przemysłowej warszawskiej Woli.
  Jestem jak najbardziej za restauracją tej fabryki i przywróceniu jej do życia ale to co widać na projekcjach to jakiś koszmar. Restauracja powinna przebiegać z zachowaniem pierwotnego "genius loci" tego obiektu który jak wynika ze słów przedmówcy wywołuje silne estetyczne emocje. To co tu się prezentuje to jakiś disneyland, różowy pączek domalowany do Mony Lisy. No i raczej widziałbym tam jakąś instytucję kultury a nie kolejna "Promenadę Lansu".

 • apa3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 09:04 ~apa3

  Czarny i przerażająco smutny mur norblina zawsze kojarzył mi się z jakimś gettem i wywoływał u mnie odruch wymiotny. Nie mam nic przeciwko temu ,żeby zrównać z ziemią te potworne rudery!

 • Isosi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 23:01 ~Isosi

  Postawią kolejne szklane kloce zupełnie niszcząc charakter miejsca, a potem walną w nich "kawiarenki", czyli pewnie sieciowe "Starfucksy" i "Coffesrewen" z kawą za dychę. Dziękuję, postoję.

 • patriot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 20:09 ~patriot

  Norblin z ul.Żelaznej w W-wie przeniósł się w 1980 na Wólke Weglową na ul.Palisadową 22 i istniał tam do ok.2000 roku.Zakład wykupił kapitał ukraiński.

 • Andy GNWwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 16:33 ~Andy GNWwa

  Norblin to była przede wszystkim fabryka w Osinach k. GŁOWNA. Cała żelazna zmieściłaby się 2x najej terenie. Polecam link: http://enorblin.wordpress.com/2012/05/26/wycieczka-do-glowna/

 • patriot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 15:43 ~patriot

  Kto kupił to chyba wiadomo.Niejaki Lew.Mnie ciekawi czy przedłużą ulicę Prostą do ronda Daszyńskiego.W osi istniejącego odcinka stoją hale Norblina.
  I co.Wyburzą je?

 • irek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 14:34 ~irek

  Pomiędzy ulicami Żelazna,Prosta,Łucka

 • dim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 13:45 ~dim

  ul. żelazna

 • alek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 12:47 ~alek

  Pięć lat wystarczyło, żeby zapomnieć w jaki sposób z tego terenu zostało wurzucone Muzeum Techniki... I jak tą historię można ładnie przedstawić, żeby ludzie nie wnikali w kulisy zmiany właściciela terenu: "W 2008 r. Muzeum Przemysłu zamknięto, a teren kupił deweloper, który zapowiada rewitalizację zespołu przemysłowego m.in. poprzez odtworzenie brukowanych uliczek"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »