Informacje

09.10.2013 15:39 ratusz temu stanowczo zaprzecza

Opłaty za przejazd mostami w stolicy? Prezydent dementuje doniesienia PiS

SERWISY:

- Warszawa zostanie podzielona na enklawy. To rzecz niebywała i niesłychana. Domagamy się, by prezydent wycofała się z tego i przeprosiła - mówił na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński zarzucając Hannie Gronkiewicz-Waltz, że chce wprowadzić opłaty za przejazd mostami w stolicy. Ratusz stanowczo temu zaprzecza.

- Jesteśmy na moście. Most to jest budowla szczególnego rodzaju, która łączy, integruje ludzi, gospodarkę. I oto ze zdumieniem dowiadujemy się, że mosty, których w Warszawie jest za mało, mają być zamknięte, płatne. Strategia dla Warszawy przewiduje taką możliwość - mówił Jarosław Kaczyński w środę na specjalnie zwołanej konferencji prasowej na moście Świętokrzyskim.

Prawo i Sprawiedliwość powołało się na plan rozwoju transportu Warszawy. W dokumencie pojawił się bowiem zapis: "Niezależnie od opłat za parkowanie, w dalszej przyszłości w celu ograniczania używania samochodów osobowych oraz powiązania korzystania z infrastruktury drogowej z ponoszeniem kosztów jej budowy i eksploatacji, rozważone będą możliwości wprowadzenia w Warszawie: opłat za korzystanie z wybranych elementów układu drogowego (np. mostów i tuneli); opłat za wjazd do obszaru centralnego."

- Krótko mówiąc, Warszawa zostanie podzielona na enklawy - podkreślał szef PiS. Jak dodał, jest to rzecz "niebywała" i niesłychana". - Domagamy się, by prezydent wycofała się z tego, przeprosiła -  apelował.

Radni PiS poparli uchwałę

Dziennikarze zauważyli, że w 2009 r. dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości poparło tę strategię, a 11 wstrzymało się od głosu. Prezes PiS powiedział, że dwóch polityków, którzy głosowali "za" już dawno nie ma w partii.

- Jeden jest w PO, drugi w PJN. To się okazali ludzie nielojalni - mówił Jarosław Kaczyński.
Jak tłumaczył, głosowanie przeciwko strategii byłoby odebrane jako utrudnianie rozwoju miasta, dlatego 11 radnych PiS wstrzymało się od głosowania. - Wstrzymanie się było powiedzeniem "nie" tej strategii - przekonywał.

"Absolutnie się nie zgadzam"

Jeszcze przed konferencją Prawa i Sprawiedliwości Hanna Gronkiewicz-Waltz odpierała zarzuty stawiane przez PiS. Na Twitterze napisała, że nie zgadza się na pobieranie opłat od kierowców za przejazd tunelami, mostami i inną infrastrukturą miejską.

Po wystąpieniu Jarosław Kaczyńskiego na moście, prezydent Warszawy wydała oświadczenie, w którym ponownie zapewniła, że nie będzie żadnych opłat za przejazd mostami.

"Strategia (...) to zbiór narzędzi, stosowanych w Europie i na świecie, wskazujących możliwe rozwiązania prowadzące do równoważenia sytemu transportu. Możliwość wprowadzenia opłat za korzystanie z mostów, tuneli, czy płatnego wjazdu do centrum to jednak tylko jedna z setek opcji. Opcji, na którą się nie godzę!" - napisała.

"Czas do jutra"

Rzecznik PiS Adam Hofman przekonywał, że uchwała jest niezmieniona i nadal obowiązuje. - Dajemy jej (prezydent Warszawy-red.) do jutra czas żeby się wycofała. Jeśli nie, jutro podejmiemy dalsze kroki w tej sprawie - mówił.

Dopytywany przez dziennikarzy, nie chciał powiedzieć jakie kroki miał na myśli.

Referendum coraz bliżej

W niedzielę warszawiacy zdecydują w referendum o dalszym losie obecnej prezydent miasta. Głosowanie będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała poparły m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska.

Czytaj też na tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warSawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 20:48 ~warSawa

  on ma chyba w swoim sztabie jakąś wsze, ktora mu podpowiada tematy :-) no ja nie wierzę , pomimo swojej antypatii do niego, że wyciaga takie rzeczy i w ogóle mówi takie bzdury jak np likwidacja lotów nad Ursynowem....

 • Lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 20:37 ~Lolek

  Miałem nie iść na głosowanie .Ale coś mi tu śmierdzi jak prezydent i premier tak się martwią o mnie że nie polecają udziału na referendum. Podoba mi się ta apolityczność i beztroność głownych głow Państwa.

 • Wybiurcza pamięc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 20:33 ~Wybiurcza pamięc

  Był też spot o pogotowiu co to nie przyjedzie jak nie masz karty kredytowej i co ludzie teraz padają pod szpitalami i umierają .

 • januska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 16:50 ~januska

  Panie Kaczyński.Kłamie pan jak z nut, żadnego zająknięcia patrząc prosto w kamerę tym samym ludziom prosto w oczy, Doąść obłudy i zakłamania.Dość jątrzenia.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 14:16 ~mmm

  To świetny pomysł.
  Niech płacą za przejadz ci kierowcy co nie płacą podatków lokalnych w Warszawie.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 12:46 ~warszawianka

  sorki ale skąd to ten prezes wymyślił???? ...to cos w rodzaju obietnicy, że zlikwiduje loty nad Ursynowem:-) ...bedą samoloty latały przez Bemowo :-) ... szkoda gadac ....ten człowiek powinien za to ponieśc odpowiedzialnośc.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 11:45 ~Xavery

  Kiedyś był dziadek z Wehrmachtu i pustoszejąca lodówka. Obecnie są opłaty za przejazd mostami. PiS jak zwykle w formie. Po raz kolejny rzuca się śmierdzącą kiełbasę ciemnemu ludowi a nic nie wskazuje na to aby lud wyciągnął jakiekolwiek wnioski z przeszłości. Dalej będzie się łasił na tanią padlinę.

 • kaktus900

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 10:33 ~kaktus900

  Rządy Hanki dobiegają już końca. Kolesie liczą ile zarobili i płaczą nad tym czego już z miasta nie wydoją...

 • ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 09:45 ~ktos

  co zrobi nowy przez rok?

 • Jandrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 09:25 ~Jandrzej


  ppp~ppp

  Proszę nie wycieraj sobie ust "Prawdziwymi Warszawiakami" i nie podpinaj wszystkiego pod Kaczyńskiego. Ja się urodziłem w Warszawie i zagłosuję za odwołaniem HGW - nie dla PiS czy innej partii - tylko za to że mnie żyje się gorzej za jej kadencji.
  kaes~kaes

  Co takiego konkretnie zrobiła, że żyje Ci się gorzej? Zwolennicy referendum narzekają. Tylko jakoś do tej pory nie usłyszałem jakie mają pomysły na rozwój, by mieszkańcom żyło się lepiej. Nie biorę tutaj pod uwagę tych absutdalnych, jak ograniczenia dla ruchu powietrznego nad Ursynowem, czy też bilety komunikacji "...na przykład po 2zł..." lub budowa 300 tys mieszkań które "... za ileś tam lat rozwiążą problem..."


  Rozpocząć eksploatację mieszkań po eksmisjach (które stoją nieużywane po parę lat), zaprzestać rozdawania pieniędzy urzędnikom za kiepsko wykonywaną pracę, zacząć prace nad obiecywanym od lat szpitalem południowym, który jest naprawdę potrzebny, zaprzestać podwyższania czynszów, rozpocząć w końcu pracę nad optymalizacją sygnalizacji drogowej w celu zmniejszenia korków, zaprzestać rozrzutności we wszelkich inwestycjach, zaprzestać procederu "najpierw zamkniemy, by potem otworzyć, ludzie lubią, jak coś otwieramy", który sztucznie generuje sukces itd. itp.

  Długo by wymieniać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »