Informacje

20.04.2011 13:39 system e-zdrowie

Operacje "na żywo",
zapisy przez internet

SERWISY:

Szpital Bielański dostał unijne dofinansowanie na uruchomienie systemu e-zdrowie. Dzięki niemu pacjenci zapiszą się do lekarza przez internet. Natomiast lekarze, w czasie skomplikowanych operacji, będą mogli na bieżąco konsultować się ze specjalistami z całej Polski przy pomocy telekonferencji. Wszystko to jednak dopiero za kilka lat.

To, co jest standardem w niektórych przychodniach prywatnych, powoli wprowadza państwowa służba zdrowia. Pacjenci za pośrednictwem specjalnego portalu internetowego zarezerwują wizytę u lekarza i zapiszą się na badania w Szpitalu Bielańskim. Nie będą musieli przychodzić do lekarza z teczką wypełnioną wynikami badań. Wszystkie wyniki, otrzymane po uruchomieniu systemu, będą od razu wprowadzane do elektronicznej bazy.

Operacje transmitowane na żywo

Duże zmiany szykują się także dla lekarzy. System pozwoli na zdalne przesyłanie danych medycznych. Pięć terminali umieszczonych zostanie m.in. na blokach operacyjnych, sali porodowej oraz sali konferencyjnej. Co to oznacza w praktyce?

Dane - zarówno obraz, jak i dźwięk - będą przesyłane do innych ośrodków lub archiwizowane. Umożliwi to lekarzom prowadzenie, także na żywo m.in. w czasie operacji, wideokonferencji ze specjalistami w innych szpitalach lub ośrodkach akademickich.

Informacje z automatu

Ponadto na szpitalnych korytarzach pojawią się infomaty, z których będą mogli korzystać zarówno lekarze, jak i pacjenci. - W automatach sprawdzimy listę świadczonych usług medycznych i leczonych schorzeń, dowiemy się kiedy przyjmują lekarze - przekonuje dyrektor Gałczyńska-Zych.

- System ruszy najwcześniej w 2014 roku - mówi Dorota Gałczyńska–Zych, dyrektorka Szpitala Bielańskiego. Koszt jego uruchomienia to 3,2 mln złotych, z czego 2,7 mln złotych da Unia Europejska.

Wolski już zinformatyzowany

Szpital przy ul. Cegłowskiej to nie jedyna placówka, która postawiła na informatyzację. Podobny system działa m.in. w szpitalu Wolskim. W planach uruchomienie usługi ma również Warszawski Szpital dla Dzieci przy ul. Kopernika.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »