Informacje

15.05.2012 06:40 NADZIEJA NA KOMPROMIS

"Opcja zerowa" dla Kereza:
odda projekt, uniknie kar?

SERWISY:

Ratusz nie rezygnuje z projektu szwajcarskiego architekta. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, urzędnicy sprawdzają, czy mogą wycofać się z naliczania kar umownych w zamian za pełne prawa do projektu. Dokończyłby go ktoś inny.

Jak wybrnąć z kryzysu wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej? To pytanie zadają sobie dziś urzędnicy warszawskiego ratusza. Wciąż jest szansa na to, że koncepcja Christiana Kereza zmieni się w projekt budowlany i zostanie zrealizowana. I to pomimo, że w czwartek wiceprezydent Wojciechowicz zapowiedział, że nie ma już takiej możliwości.

Wezmą projekt, zostawią pieniądze?

Ratusz zastanawia się nad rozwiązaniem, które można nazwać "opcją zerową". Miasto odstąpiłoby od walki o kary umowne naliczone ze względu na zerwanie umowy i o pieniądze już wypłacone architektowi. W zamian za to przejęłoby pełnię praw autorskich do koncepcji i niedokończonego projektu. Następne ogłosiłoby przetarg na jego dokończenie. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę i wyjaśnieniu sporów dotyczących gruntów na pl. Defilad można by było zacząć budować muzeum.

- Mogę tylko potwierdzić, że analizujemy sytuację i sprawdzamy każdą możliwość. Poprosiliśmy pana Barańskiego (szefa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta - red.), by sprawdził, czy taka opcja jest realna z prawnego punktu widzenia - mówi Jarosław Jóźwiak z gabinetu prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Kerez: "Projekt jest Wasz"

To rozwiązanie wymagałoby prawdopodobnie zawarcia umowy przed sądem, do którego trafił pozew miasta przeciwko architektowi, o zapłacenie kar umownych. Sam architekt twierdzi jednak, że miasto... wcale nie musi się z nim porozumiewać. - Z prawnego punktu widzenia projekt należy do inwestora, który za niego zapłacił. Ta część, którą złożyłem w ratuszu, może być wykorzystana w dowolny sposób - mówi Christian Kerez.

I dodaje: - Byłoby mi przykro, gdyby ktoś inny dokończył moją pracę. Ja sam nie zdecydowałbym się pracować nad projektem zaczętym przez kogoś innego.

Karol Kobos

 

Czytaj też: Muzeum do Emilii. Umowa podpisana

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »