Informacje

02.02.2011 22:45 miliardy euro dla stolicy?

Oni mają walczyć o miliardy euro dla stolicy

SERWISY:

Warszawskich posłów w europarlamencie jest pięciu. To oni mają pomóc stolicy w wywalczeniu unijnych dotacji na inwestycje. Chodzi o miliardy euro.

Do najbardziej pracowitych eurodeputowanych należy Danuta Huebner, która ma 97 procentową frekwencję podczas obrad. Najsłabiej wypada Michał Kamiński, który opuszcza średnio co trzecie  posiedzenie.

Ich głosy są potrzebne

Tymczasem żeby wywalczyć jak najwięcej pieniędzy z Unii potrzebne jest ich wsparcie. Same wizyty prezydent Warszawy w Brukseli nie wystarczą.

Piąte Forum Spójności w Komisji Europejskiej. Setki samorządowców, eurodeputowani, premierzy państw, najważniejsze twarze w całej Unii. To idealny moment, by wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o większe pieniądze dla Warszawy. Ale jak tu walczyć, skoro na tak ważnym spotkaniu był obecny premier i prezydent Warszawy, ale polskich europosłów policzyć można było na palcach jednej ręki.

Nie wiadomo, czy bogaci dostaną

 - Polska na pewno będzie otrzymywać pieniądze, tylko nie wiadomo ile. Nie wiadomo, czy bogate regiony takie jak Warszawa otrzymają tyle samo. Więc jest o co walczyć - mówi Rafał Trzaskowski, warszawski europoseł PO.

W czasie polskiej prezydencji ważyć się będą losy finansów całej Unii, w tym tak bardzo dla nas ważnych - dotacji dla miast. W czasie Forum Spójności Warszawa przedstawiła bardzo ważny dla nas projekt. Chcemy, by z unijnych funduszy na rozwój regionów wyodrębnić specjalny fundusz dla miast.

Fundusze na metro

To z niego kontynuowana miałaby być na przykład budowa II linii metra. Dzięki tym pieniądzom miasto nie musiałoby oglądać się na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i samemu wybudować tak potrzebne nam wylotówki.

- Jeżeli mam wymienić najważniejszą inwestycję, której sami nie zrealizujemy, to na pewno ekspresowa obwodnica Warszawy. To jest stanowczo najważniejsza inwestycja, której dokończenie nastąpi w dalszej perspektywie - przyznaje Michał Olszewski, Dyrektor Biura Funduszy Unijnych w Ratuszu.

Ta perspektywa może się jednak oddalić, bo nawet wśród warszawskich europosłów zgody w tej sprawie nie ma. Zdaniem Europejskich Socjalistów, do których w europarlamencie należy Wojciech Olejniczak, ważniejsza niż dofinansowanie bogatych miast jest pomoc biedniejszym regionom.

Michał Tracz
mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • do roboty a nie na żebry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2011 09:27 ~do roboty…

  Warszawa jest bogata i może prywatyzować swoje nieruchomości. Nie chcą tego urzędnicy, bo chcą tym kupczyć. Chcą tym na niby zarządzać. Ciepłe posadki w ZGN i wydziałach lokalowych. Udawanie roboty a pensje całkiem spore. Tych nierobów są tysiące. Mogli by wziąć się wreszcie za normalną robotę. Setki pełnomocników. Tysiące reprezentantów miasta we wspólnotach i jeszcze więcej administratorów. Warszawa występuje tu jak żebrak, który ma wiele domów, posiadłości i siłę do pracy, ale woli żebrać przed kościołem. Warszawa to największy w Europie kamienicznik. Urzędnikom w to graj. Jeszcze jedna szansa na łatwą forsę do podziału.

 • BRZYDKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 17:29 ~BRZYDKO

  OLEJNICZAK PROSTY CHŁOPINA SPOD ŁOWICZA, NIKOGO NIE OBRAŻAJĄC MŚCI SIĘ NA WARSZAWIAKACH. NIE ŁADNIE NIE ŁADNIE

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »