Informacje

13.09.2012 10:24 "nie wygraliśmy z mafią"

"Oni byli mafią trzepakową,
ta prawdziwa była wyżej"

- Boimy się powiedzieć, że w Polsce jest mafia, nie chcemy przyjąć do wiadomości, że nie wygraliśmy z "Pruszkowem". Politycy nie chcą się do tego przyznać - tak Sylwester Latkowski skomentował środowy wyrok ws. gangu pruszkowskiego. Dziennikarz śledczy "Wprost" przypomniał też słowa jednego ze skruszonych gangsterów, "Masy", który powiedział, że członkowie gangu pruszkowskiego "byli mafią trzepakową, prawdziwa mafia była wyżej".

Latkowski przypomniał, że zeznania "Masy", które były głównym dowodem w tym procesie, znane są od października 2000 r. - Dlaczego aż 12 lat czekaliśmy na ten wyrok? - pytał Latkowski. Przypomniał, że w uzasadnieniu wczorajszego wyroku sąd stwierdził, że wymierzając kary brano pod uwagę postawę oskarżonych i fakt, że zarzuty dotyczyły czynów sprzed kilkunastu lat.

- W tym czasie rzeczywiście ludzie się zmieniają - część z nich pozytywnie, ale część nadal jest bandytami, przestępcami - tylko mądrzejszymi. Kiedyś biegali sami z bronią, napadali własnoręcznie, teraz posługują się ludźmi, młodymi wilczkami, a przede wszystkim - mają na to pieniądze - mówił dziennikarz. - Rozbijając gang zapomniano, że trzeba też rozbić jego strukturę finansową - dodał

Milicja i UOP "nie chciały im skręcić karku"

Latkowski zwrócił uwagę na materiały z archiwum IPN, z których wynika, iż ówczesna milicja, potem policja oraz UOP dysponowały "całą mapą przestępczości zorganizowanej". - Tylko nie chcieli im skręcić karku, bo to byli ich współpracownicy, tzn. współpracownicy milicji i UOP - stwierdził Latkowski. Jako przykład podał "Pershinga", o którym powszechnie wiadomo, że był współpracownikiem Urzędu Ochrony Państwa

- Służby wykreowały mafię. To za ich przyzwoleniem ona się tak rozrosła - ocenił dziennikarz. - "Masa" powiedział kiedyś mądrą rzecz, że oni (członkowie gangu pruszkowskiego - red.) byli mafią trzepakową, prawdziwa mafia była wyżej - powiedział Latkowski. - Nigdy nie chciano dopaść tej mafii - dodał.

Dziś są biznesmenami

Zdaniem Latkowskiego, dawni gangsterzy dziś są biznesmenami.- Zrzucili dresy, nałożyli ładne garnitury i kołnierzyki. Inwestują w narodowe fundusze inwestycyjne. Mieszkają obok nas, nawet nie wiemy, że mieszkamy za ścianą z bandytą - mówił Latkowski.

Pytany o inwestycje gangsterów, dziennikarz wskazał, że np. większość firm deweloperskich współpracowała z mafią.

Szefowie gangu uniewinnieni

W środę zapadł wyrok ws. gangu pruszkowskiego. Sąd uniewinnił kilkunastu oskarżonych, m.in. dawnych bossów gangu "Słowika" i "Bola". Innych skazał na kary od ośmiu lat do roku więzienia w zawieszeniu. Na ławie oskarżonych z kilkoma zarzutami zasiedli m.in. dawni szefowie "Pruszkowa" z lat 90.: Andrzej Z., pseud. Słowik, skazany w oddzielnym procesie za wymuszenia rozbójnicze, Zygmunt R., pseud. Bolo i Janusz P., pseud. Parasol, wcześniej skazani za kierowanie gangiem.

Janusz P. usłyszał wyrok półtora roku więzienia - sąd uznał za udowodniony jeden z postawionych mu czterech zarzutów, dotyczący podżegania do handlu bronią, "Słowik" i "Bolo" od zarzutów zostali uniewinnieni (chodziło o napady z lat 90.).

W uzasadnieniu sąd stwierdził m.in., że analiza materiału dowodowego przesądziła o przegranej prokuratury. Sędzia Beata Najjar mówiła, że "prokuratura poszła na skróty" i większość zarzutów oparła na zeznaniach świadków koronnych, bez wsparcia innymi dowodami.

Proces trwał od 2006 r. Był jednym z największych procesów gangów w Polsce. Oskarżeni odpowiadali za przestępstwa z lat 1995-2003, m.in. wymuszenia rozbójnicze, napady, porwania, pobicia, kradzieże aut, oszustwa, handel bronią i narkotykami. Część miała też zarzuty handlu bronią i narkotykami oraz podżegania do morderstwa.

Czytaj także na tvn24.pl

tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paw84

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2012 09:31 ~paw84

  przez ostatnie 12 lat ponad 200 000 rowerzystów zostało skazanych na więzienie za jazdę po spożyciu alkoholu. w naszej kochanej ojczyźnie lepiej jest kraść, zastraszać, porywać i mordować niż wsiąść na rower po jednym piwie...

 • kaszanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2012 06:54 ~kaszanka

  ees~ees

  Prawdziwa mafia siedzi na wiejskiej

  Wtedy siedziała - teraz są gdzie indziej

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2012 06:49 ~www

  W latach chyba 90 grzmiano mafii w Polsce nie ma i mówili to i politycy, i policjanci. Po kilku latach nie mogli sobie z nią poradzić, a teraz nasi prokuratorzy puszczają ich wolno po kilku latach odsiatki. A oni śmieją się w nos wymiarowi sprawiedliwości, bo nareszcie powyciągaja ze skrytek forsę i założą białe kołnierzyki, a może nawet prawnikami zostaną. Brawo . Niech zyje państwo prawa.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2012 00:43 ~nick

  Kto w Warszawie pisze prawo miejscowe? To prawo powstaje pod dyktando. Z więzień wychodzą trzepakowi. Pewnie są po prostu potrzebni na wolności. Tyle jeszcze jest do przejęcia.

 • Perszing

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 20:47 ~Perszing

  Odkopać Dziada !

 • Dziad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 20:46 ~Dziad

  Odkopać Perszinga !

 • strach sie bac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 17:58 ~strach sie bac

  lola~lola

  MASA sra w gacie ze strachu dopiero teraz ;)

  ^this
  coś mi się widzi, że za niedługo usłyszymy w mediach o kolejnej fali zabójstw tym razem ex-świadków koronntch...

 • kiboL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 17:19 ~kiboL

  taktak ty niedorozwiniety jestes 100% prawdy co ten jakis na L mowi myslisz ze byle glab moze wylozyc salate na import narkotykow broni lewego kwitu dokumentow bandziory bez polityki nieistnieja i na odwrot reke dam ucicac ze o 90% nielegalnego biznesu sluzby wiedza i maja z tego dobra dziale a siedziec ida jakies gamonie i tak w kolo

 • lola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 17:05 ~lola

  MASA sra w gacie ze strachu dopiero teraz ;)

 • ees

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 17:02 ~ees

  Prawdziwa mafia siedzi na wiejskiej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »