Informacje

16.05.2014 20:45 3 lipca zdecydują radni na sesji rady miasta

Olszewski, Owsiak, Szostek. Kandydaci na honorowych obywateli Warszawy

- Były premier Jan Olszewski, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak oraz jeden z najwybitniejszych polskich chirurgów naczyniowych prof. Mieczysław Szostek to kandydaci na tegorocznych honorowych obywateli Warszawy.

Tytuły honorowego obywatela stolicy nadawane są co roku 31 lipca, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy. Przyznanie tego tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Formalnie o nadaniu tytułów radni prawdopodobnie zdecydują na sesji rady miasta zaplanowanej na 3 lipca. Zwyczajowo radni jednomyślnie przyjmują kandydatury zgłoszone przez wszystkie kluby, jednak w przeszłości były od tej reguły wyjątki. Stało się tak np. w 2010 r. przy głosowaniu w sprawie kandydatury b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - wówczas większość radnych PiS nie wzięła udziału w głosowaniu, a obecni byli przeciw lub wstrzymali się od głosu.

Olszewski przez PiS

Kandydaturę Jana Olszewskiego zgłosił klub PiS.

Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie, w związanej z PPS rodzinie kolejarskiej. W czasie okupacji działał w Szarych Szeregach, był łącznikiem w Powstaniu Warszawskim.

Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1980 r. doradzał "Solidarności" i Lechowi Wałęsie.

Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB. W stanie wojennym współpracował z Episkopatem i podziemną Solidarnością. Bronił w sądach m.in. Lecha Wałęsę, Zbigniewa Romaszewskiego i Zbigniewa Bujaka.

Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu.

Premierem był od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. Jego rząd upadł w tzw. noc teczek, po ujawnieniu przez szefa MSW Antoniego Macierewicza archiwaliów SB - listy polityków figurujących w archiwach MSW jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znajdował się m.in. Wałęsa, który 4 czerwca 1992 r. wnioskował o odwołanie premiera.

W 2000 r. Olszewski startował w wyborach prezydenckich. Wycofał się jednak przed głosowaniem, udzielając poparcia Marianowi Krzaklewskiemu. W 2001 r. został wybrany do Sejmu z list Ligi Polskich Rodzin. Przed wyborami w 2005 r. utworzył - wraz z Macierewiczem - Ruch Patriotyczny; partia nie weszła do parlamentu.

W latach 1989-1991 i 2005-2006 Olszewski zasiadał w Trybunale Stanu. Później był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który odznaczył go Orderem Orła Białego.

Owsiak przez PO

Klub PO zgłosił w tym roku kandydaturę Jerzego Owsiaka - twórcy i prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Owsiak urodził się w 1953 r. w Gdańsku. W latach 1991 i 1992 kierował razem z Walterem Chełstowskim Festiwalem w Jarocinie.

Założona przez niego fundacja od ponad 20 lat zmienia oblicze polskiej medycyny. Wszystko zaczęło się, gdy na w programie "Róbta, co chceta" Owsiak zachęcił do wsparcia fundacji działającej przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, która zbierała pieniądze na zakup sprzętu medycznego. Następstwem tego apelu był pierwszy Finał WOŚP 3 stycznia 1993 r.

Od tego czasu rokrocznie fundacja organizuje zbiórkę na konkretny, wcześniej wytyczony medyczny cel. Podczas 22 Finałów zebrano ponad 581 mln zł. Środki te wykorzystano na zakup sprzętu dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce. W przygotowanym przez PO uzasadnieniu kandydatury Owsiaka podkreślono, że m.in. we wszystkich oddziałach dziecięcych warszawskich szpitali podstawę nowoczesnego wyposażenia stanowi ten zakupiony przez WOŚP.

Owsiak został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej.

Radni PO zaznaczyli, że nadanie Owsiakowi tytułu honorowego obywatela miasta będzie uhonorowaniem jego działalności społecznej, wychowawczej i obywatelskiej oraz ukłonem pod adresem organizatorów i uczestników akcji charytatywnych.

Szostek przez SLD

Kandydatem klubu SLD jest prof. Mieczysław Szostek - to związany od lat z Warszawą jeden z najwybitniejszych polskich chirurgów naczyniowych. W latach 90. był prezydentem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych, którego członkiem zarządu nadal pozostaje. Jest też prezesem Fundacji Rozwoju Chirurgii Naczyniowej.

Szostek przez wiele lat zasiadał w stołecznej radzie narodowej; w latach 1981–1990 był jej przewodniczącym. W latach 1985- 1989 był posłem na Sejm. Był zaangażowany w prace komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw zmieniających przepisy dotyczące rad narodowych i samorządu terytorialnego, która stworzyła podstawy do zmian systemu samorządowego 1989 r. Zasiadał też w komisjach obrony narodowej, polityki społecznej, zdrowia i kultury fizycznej oraz w komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o mieniu komunalnym.

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba (dotychczas było ich 68) otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Honorowy obywatel ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Może też uczestniczyć na prawach honorowego gościa w sesjach rady miasta czy organizowanych przez miasto imprezach kulturalnych i sportowych.

W 2010 r. powołano Radę Honorowych Obywateli Warszawy. Jest ona ciałem doradczym i wyraża opinie w sprawach ważnych dla miasta.

W zeszłym roku honorowymi obywatelami Warszawy zostali Irena Santor, Zbigniew Romaszewski i Maria Janion.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hlkjg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 12:55 ~hlkjg

  Olszewski za walkę z układem i jedym wolnym premierem II RP odwołanym za próbę odsunięcia agentów i bandytów od władzy....

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2014 08:45 ~Gama

  Kiki, nakarmię odzieję tylko będziesz musiała pracować. Skontaktuj się i nie narzekaj. Nie przymieraj glodem. Podaj mi adres chociaż jednego przymierającego głodem. Chętnie odwiedzę i pomogę.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2014 07:09 ~klki

  masz racjie . nienawidze cwaniaczków złodzieji korupcjantów polityków co ślizgają sie na czyjmś nieszczesciu . on dupe opala na karaibach a chory starszy człowiek i biedny musi zdychac z głodu albo popełnic samobójstwo. swoją chciwością zabija codzienie ludzi i nic jego to nieobchodzi . tak ma byc. ? masz racjie nienawidze tych drani bezmózgowców bandytów.jeżeli to popierasz jesteś taki sam. przez takich jak ty mamy to co mamy to znaczy nieszcześcia głód bezdomnośc nedze bezrobocie bo im na to zezwalasz.

 • Auszwidz polski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 10:48 ~Auszwidz polski

  klki~klki

  poj..... bało was durni ludzie. jeszcze tuska zróbcie królem. na siłe co . głód nedza śmierc głodowa bezdomni. nie dopuścimy do tego . oni wszyscy powinni siedziec. wariatkowo z polski zrobili . złodziejstwo korupcjia morderstwa z głodu auszfidz polski 21 wieku. kiedy to sie skończy. niech szlak trafi te władze z tuskiem na czele.

  Twoje posty na odległość można poznać po dziwacznej interpunkcji, a właściwie jej braku. Wieje też z nich prawdziwa, nieudawana nienawiść do wszystkiego.

 • as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 10:22 ~as

  Tylko Juras Owsiak!!!

 • Wikiiii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 09:02 ~Wikiiii

  Owsiak to za założenie i prowadzenie firmy (Złoty Melon) zostanie honorom obywatelem Warszawy

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 08:58 ~klki

  poj..... bało was durni ludzie. jeszcze tuska zróbcie królem. na siłe co . głód nedza śmierc głodowa bezdomni. nie dopuścimy do tego . oni wszyscy powinni siedziec. wariatkowo z polski zrobili . złodziejstwo korupcjia morderstwa z głodu auszfidz polski 21 wieku. kiedy to sie skończy. niech szlak trafi te władze z tuskiem na czele.

 • Debil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 08:11 ~Debil

  Ja proponuję na honorowego obywatela Warszawy mojego sołtysa, bo ciągle śpiewa piosenki o Warszawie, chociaż nigdy tam nie był. Czasami nie śpiewa, jak jest trzeżwy, ale to mu się bardzo rzadko zdarza.

 • fffffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 07:59 ~fffffff

  Ale jaja.

 • żabcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 07:05 ~żabcia

  Myślę, że Owsiakowi zależy na tytułach jak kotu na drugim ogonie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »