Informacje

03.10.2013 21:53 Referendum 13 października

Olbrychski o referendum: Nie stać Warszawy na taką zabawę

SERWISY:

- Pan spogląda na Warszawę często idąc po czerwonym miękkim dywanie, nieco zaślepiony blaskami fleszy - mówił Piotr Guział do Daniela Olbrychskiego podczas rozmowy w "Kropce nad i". Burmistrz Ursynowa i aktor spierali się w programie TVN24 o sens referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Trzeba bardzo nie lubić tego miasta panie burmistrzu, żeby nie widzieć, jak wspaniale kwitnie - odpowiadał na argumenty samorządowca Olbrychski.

Goście "Kropki nad i" dyskutowali na temat referendum, które odbędzie się w Warszawie już 13 października. Do kampanii referendalnej postanowił włączyć się postacie ze świata kultury czy sportu. Daniel Olbrychski, obok m.in. Lecha Wałęsy czy Andrzeja Wajdy był jednym z tych, którzy podpisali się pod listą zniechęcającą ludzi do pójścia do urn.

Burmistrz Ursynowa tłumaczył Olbrychskiemu, z czego wynika różnica w ich postrzeganiu stolicy. - Mamy zupełnie inny punkt widzenia. Pan spogląda na nią często idąc po miękkim czerwonym dywanie i patrzy na Warszawę nieco zaślepiony blaskami fleszy. Natomiast ja patrzę na Warszawę oczami takiego zwykłego obywatela, który wychował się w zwykłym blokowisku i codziennie spotyka zwykłych ludzi - mówił.

- Ja patrzę na Warszawę świadomie juz około 60 lat. Czerwony dywan w Cannes czasami oglądałem, czy na festiwalu filmów w Gdyni (...). Porównując, co się dzieje w innych stolicach, gdzie miałem okazję i żyć, i mieszkać, i pracować, to ja jestem zakochany w tym mieście i jego rozwoju, zwłaszcza w ostatnich latach. I trzeba bardzo nie lubić tego miasta panie burmistrzu, i społeczeństwa tego miasta, żeby tego nie widzieć, jak to miasto wspaniale kwitnie  - odpowiedział burmistrzowi aktor.

Mieszkający pod stolicą Olbrychski przekonywał, że szybki rozwój Warszawy doceniają również jego zagraniczni goście, którzy razem z nim zwiedzają stolicę. - Nie znają drugiego takiego miasta w Europie, które tak pięknieje - mówił.

"Owocna prezydentura"

Aktor przekonywał również, że osiągnięcia obecnej prezydent Warszawy są nieporównywalne z dokonaniami poprzedników. - Żadna prezydentura dotąd nie była tak owocna i wspaniała - podkreślał Olbrychski, wskazując na 21 inwestycji, który listę pokazał podczas programu.

Nie zgodził się z nim Piotr Guział, który stwierdził, że rozwój miasta nie jest bezpośrednio związany z wkładem prezydent. - Nie rzecz w tym, czy Warszawa się rozwija, bo zawsze będzie się rozwijać, bo rozwija się z determinacji warszawiaków. Pytanie, jak szybko Warszawa się zmienia i czy zmienia się w takim kierunku, jakiego byśmy oczekiwali - tłumaczył inicjator akcji referendalnej.

Wytknął Hannie Gronkiewicz-Waltz, że nie udało jej się zrealizować wszystkich postulatów przedwyborczych, dotyczących m.in. trzeciej linii metra. Zarzucił jej, że nie ma wizji i "bazuje na strategii Lecha Kaczyńskiego", poprzedniego prezydenta stolicy.

Sam unikał odpowiedzi dotyczących własnej wizji stolicy i ewentualnych planów kandydowania na prezydenta miasta. Tłumaczył, że należy skupić się na razie na referendum i "na dzień dzisiejszy nigdzie się nie wybiera".

Polityczna gierka

Rozmówcy odnieśli się również do listów ludzi ze świata kultury, którzy podzielili się na dwie grupy - tych, którzy popierają referendum i tych, którzy zniechęcają ludzi do pójścia do urn.

Guział mówił, że nie podoba mu się pomysł tworzenia tego typu grup poparcia i jest" zdziwiony tymi podpisami". Jego zdaniem Hanna Gronkiewicz-Waltz sama "powinna bronić się przy urnie". - Niech każdy wykonuje to, na czym najlepiej się zna. Ja bym nie śmiał komentować gry aktorskiej wspaniałych polskich aktorów podpisanych pod tym listem. Pozostawmy samorząd samorządowcom - mówił.

Daniel Olbrychski wskazał podczas rozmowy, dlaczego nie powinno brać się udziału w referendum, które określił "gierka polityczną". Tłumaczył m.in., że dyskusja na temat prezydent Warszawy "nie jest merytoryczna, tylko polityczna". - Nie stać Warszawy na tak kosztowną zabawę - podsumował.

Dwie listy

Do niebrania udziału w referendum apelują m.in.: Lech Wałęsa, Andrzej Wajda, Edmund Baranowski, Zbigniew Ścibor-Rylski, Władysław Bartoszewski, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Seweryn, Grzegorz Skrzecz, Dorota Stalińska czy Gołda Tencer.

Pod apelem przeciwnego obozu, zachęcającego w kampanii referendalnej do pójścia do urn podpisali się: Ryszard Bugaj, Michał Lorenc, Olga i Wiesław Johann, Bohdan Jałowiecki, Kinga Dunin, Marcin Wolski, Artur Żmijewski(reżyser, artysta multimedialny), Tomasz Lec, Barbara Jezierska, Jakub Żulczyk, Jacek Raciborski, Maciej Gdula, Redbad Klijnstra, Jacek Poniedziałek, Ilona Łepkowska, Mirosław Chojecki, Piotr Paziński, Janusz Sujecki.

CZYTAJ NA TVN24.PL

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 21:38 ~Mario

  rencista~rencista

  Olbryski anty autorytet moralny , 3 żony , kochana z dzieckiem , to chyba nie polskie. morallnoosc.

  Bardzo Polski jest za to ksiądz pedofil... ten sam który podczas niedzielnej mszy świętej głosi słowo Boga, ten sam który "uczy" jak żyć...

 • Czar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 21:26 ~Czar

  Brawo Daniel. Obnażajmy malkontencką, napływową tłuszczę, która z każdego miejsca gdzie się przyklei chce zrobić ciemnogrodzką plebanię. TU się urodziłem 50 lat temu, to żyję i tu widzę szeroko i obiektywnie że miasto pnie się w górę. Na pochybel ciemnogrodowi, pieniaczom, hejerom i słojom. Tyle.

 • rencista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 20:04 ~rencista

  Olbryski anty autorytet moralny , 3 żony , kochana z dzieckiem , to chyba nie polskie. morallnoosc.

 • ącki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 18:27 ~ącki

  ZA to stać na remont tęczy !!!!!

 • JAG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 15:59 ~JAG

  A dlaczego zwolennicy PO i HGW nie wzywaja ze by zagłosowac za nią tylko wzywają do niebrania udziału w referendum.

  Pseudodemokraci, PO się kończy i zbliża się szybki koniec

 • Bazyli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 15:46 ~Bazyli


  Bazyli~Bazyli

  Nie przesadzaj, ojciec. Ja dzięki zrealizowanej obwodnicy i zmodernizowanej trasie Łopuszańska - Al. Wilanowska dojeżdżam z Ursusa na Służewiec i na Grochów 25 minut krócej. Jestem "przeciętnym Kowalskim", chociaż nie "wydojonym do cna" (dojenie? to zapewne powiedzenie z twoich stron rodzinnych? Warszawiacy nie biorą udziału w porannym dojeniu) i dla mnie jest to bardzo wiele.
  pik~pik

  ...czyli idac Twoim tokiem rozumowania, jak Ty albo ktos Z Twojej rodziny pije mleko, to to mleko wczesniej jakie bylo? Wyssane? ... Co tak na sile chcesz sie odciac od tej wioski? Czyzby jakis kompleks?...Zenada Warszawiaku, zenada!


  Nie udawaj, że nie rozumiesz o czym mówię.

 • otto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 14:42 ~otto

  z tych co są na liście "ZA REFERENDUM" to tylko Żmiejwskiego kojarze.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 14:37 ~warszawiak

  pani olbrychski kończ wasc wstydu oszczędz - sobie i rodzinie, Zdrajco Solidarności

 • tłOmaczę przecież

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 14:21 ~tłOmaczę…  czk~czk

  Jeśli miasto nic nie kosztują darmowe przejazdy konkubin, rodzin, bliższych i dalszych to zapewne nic też nie kosztuje przewożenie innych osób. Krótko mówiąc, komunikacja powinna być darmowa dla wszystkich, lub nikogo. Kierowcy nie pracują przecież za darmo
  tłOmaczę przecież~tłOmaczę przecież

  Było już o tym pisane dziesiątki razy! Miasto nie kupuje (od siebie samego) darmowych biletów dla pracowników komunikacji miejskiej, ale rezygnuje z czerpania dodatkowych zysków ze swoich pracowników. Pracownicy komunikacji miejskiej i tak płacą 2/3 ceny przejazdu w podatkach, jak wszyscy inni warszawiacy. Tak samo jest w handlu (w swoim sklepie pracownicy kupują bez marży), i w usługach (fryzjerka strzyże siebie i swoje dzieci gratis w salonie gdzie pracuje). Nikt do tego nie dokłada nawet złotówki, ani klienci, ani pracodawca. Podobnie miasto i pasażerowie nie dopłacają nic do biletów wolnej jazdy pracowników komunikacji miejskiej. Nie pozwólmy szczuć się na siebie nawzajem!
  gumis~gumis

  Bardzie pokrętnego tłumaczenia dawno nie czytałem.

  No to prościej:

  Masz stragan z jabłkami. Kupujesz je po 30gr na Broniszach a sprzedajesz po 3zł na Świętokrzyskiej. Masz też jednego pracownika, któremu pozwalasz kupować u siebie jabłka bez marży, czyli po 30gr. Ile do tego dokładasz pieniędzy? Ile dokładają twoi klienci?

  Teraz mniej pokrętnie?

 • qbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 14:14 ~qbek

  Jako aktor OK, ale jako agitator jest do ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »