Informacje

14.11.2016 13:53 RAŚ zabiera głos

Okrzyki "j***ć Banderę" i płonąca flaga. Policja z wątpliwościami

SERWISY:


Policja zabezpieczyła nagranie, na którym grupa zamaskowanych osób spaliła flagę Ukrainy. Miało do tego dojść podczas marszu narodowców 11 listopada. W niedzielę policja zasugerowała, że flaga, którą spalono, może być flagą Ruchu Autonomii Śląska. Ostatecznie jednak wycofała się z tego, przyznając, że "film wiele wyjaśnia".

Filmy z wydarzeń, do których miało dojść 11 listopada, błyskawicznie obiegły internet. Widać na nich jak grupa osób, część zamaskowanych, podeptała flagę ukraińską, a następnie ją podpaliła. W tle nagrania słychać krzyki "Bóg, Honor i Ojczyzna", "J....ć UPA i Banderę", "To my, to my, Polacy".

Nagranie udostępnił też na Twitterze Jan Grabiec, poseł PO. Na wpis odpowiedziała policja.

"Czyn nieładny, znany nam, ale prawdopodobnie wg ustaleń była to flaga RAŚ - Autonomii Śląska, a nie sąsiadów z Ukrainy" - napisano.

Użytkownicy Twittera wskazali policji, że na nagraniu słychać krzyki m.in. "j***ć UPA i Banderę". "Nie ma żadnych wątpliwości co krzyczeli, to słychać" - odpowiadała między innymi policja w kolejnych tweetach.

Pierwszy tweet o fladze, sugerujący, że mogła to być flaga RAŚ, został usunięty. "Film dużo wyjaśnia, wstępne ustalenia jak sama nazwa mówi były wstępne" - napisano w jednym z wpisów.

Policja bada sprawę

- Prowadzimy czynności sprawdzające w oparciu o informacje medialne oraz nagranie zamieszczone i powielane w internecie. To nagranie zostało zabezpieczone - powiedział w poniedziałek rzecznik Komendy Stołecznej Policji asp. szt. Mariusz Mrozek.

- Ustalamy, gdzie dokładnie miało dojść do tego zdarzenia. Po zebraniu tych wstępnych informacji materiał przekażemy do prokuratury w celu jego oceny - poinformował.

RAŚ: zachowanie godne napiętnowania

Na sprawę zareagował Ruch Autonomii Śląska, który wydał oświadczenie. "Stanowisko policji, która utrzymuje, że spaleniu uległa 'flaga RAŚ', w świetle znanych faktów stanowi kompromitującą wymówkę. Jest także przejawem lekceważenia górnośląskiej tradycji przez ważną instytucję państwa polskiego. Po pierwsze dlatego, że żółto-niebieska flaga Górnego Śląska w policyjnym komunikacie prezentowana jest nie jako symbol regionu, lecz naszego stowarzyszenia. Po drugie, profanacja regionalnego symbolu, bliskiego wielu obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, jest przez policję bagatelizowana" - czytamy w komunikacie.


"Zachowanie sprawców spalenia flagi, bez względu na to, czy czyn ten wymierzony był przeciw Ukraińcom, czy też Górnoślązakom, godne jest napiętnowania. Od instytucji Rzeczypospolitej oczekujemy wykrycia i ukarania winnych tego aktu szowinizmu. Do Ukraińców, zarówno obywateli Ukrainy jak i Rzeczypospolitej Polskiej, kierujemy wyrazy solidarności w związku z przykrym dla nich incydentem w dniu polskiego święta państwowego" - dodano w oświadczeniu RAŚ.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE RAŚ

Reakcja Ukrainy

W piątek chargé d’affaires ambasady Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oświadczył, że Ukraina oczekuje od Polski reakcji na spalenie ukraińskiej flagi. Zapowiedział, że ukraińska dyplomacja wystosuje w tej sprawie oficjalną notę.

- Obserwowanie tych haniebnych działań było, oczywiście, bolesne. Uważam, że dla większości Polaków, którzy traktują Ukraińców przyjaźnie, patrzenie na palenie flagi również było obrzydliwe. Działania, które obrażają symbole narodowe niepodległego, a tym bardziej przyjaznego, sąsiedniego państwa, jakim jest Ukraina, są nie do przyjęcia i nie powinny mieć miejsca w kraju, z którym łączy nas partnerstwo strategiczne – podkreślił dyplomata.

Zwarycz wyraził nadzieję, że sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną odnalezieni i ukarani, a do podobnych incydentów nie będzie dochodziło w przyszłości.

Zgodnie z Kodeksem karnym "kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Śledczy zwracają uwagę jednak, że zgodnie z przepisami, by doszło w tym przypadku do przestępstwa, flaga musi być wystawiana publicznie przez przedstawicielstwo danego państwa albo na zarządzenia polskiego organu władzy.

 

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

 

mart/ja

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jan z Kolna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 14:38 ~Jan z Kolna

  Pamiętajcie po co to wszystko.
  Rozbicie jedności w Europie i generalnie na świecie przez uderzanie w tony narodowościowe to plan.
  Rozbita Europa to słaba Europa.
  Słaba Europa oznacza, że jej członkowie są słabi.
  W takich warunkach łatwiej o wojnę, aneksję, cichaczem wprowadzanie swoich ludzi w płaszczykach wyzwoleńców itd.
  Myślę, że mamy się o co obawiać. Nie znamy dnia ani godziny jak nasz wschodni sąsiad wyskoczy ze swoim planem, a reszta skłócona nic nie zrobi. W tym przypadku silniejszy wygrywa. Nie będą porywać się na wojnę otwartą ze wszystkimi. Po kawałeczku powoli do celu. Najlepiej za przyzwoleniem. Ci co będą krzyczeć będą głosić jedną słuszną prawdę, ci co cicho zostaną uciszeni na zawsze sztuka po sztuce.
  Jak wam się taki scenariusz podoba.

 • Doktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 12:16 ~Doktor

  A jak będzie palona flaga Polski to można napisać, że to Monako i po sprawie ...

 • Krytyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 12:11 ~Krytyk

  Jedni i drudzy dobrzy. A w UA podobne incydenty i roszczenia co do ziem wschodnich Polski. A TVN o tym milczy :/

 • dscsdc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 11:39 ~dscsdc

  Policja sie ośmiesza. Wszyscy wiedz co to za flaga ale będa świrować jarzbka zeby nie podpasc Błaszczakowi. Ludzie w jakim kraju my teraz zyjemy?

 • Alojnostr267

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 09:55 Alojnostr267

  Palenie flagi jest haniebne. Jednak Ukraina nie jest lepsza. Urządza ekstremistyczne marsze u siebie i gloryfikuje UPA.

 • dddddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2016 09:11 ~dddddd

  VSeeker~VSeeker

  A gdy Ukraińcy będą palić flagę Polski, to jakiś niedo_rzecznik powie, że nie była to flaga Polski, ale Monako. Przekręciła się tylko...


  https://www.youtube.com/watch?v=wvB5hLMm8L8
  i komentarze "chwała ukrainie" w ich języku

 • Historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2016 22:09 ~Historyk

  Roman Szuchewycz na zarzut mordowania przez UPA Ukraińców odparł: „Jeśli trzeba będzie zlikwidować nawet połowę Ukraińców, to ta druga połowa będzie czysta jak szklanka źródlanej wody”. Ten człowiek ma dziś na Ukrainie setki pomników i jest uznany za bohatera narodowego.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2016 21:59 ~Jan

  Banderyzm to hybrydowy potwór, powstały z krzyżówki ukraińskiego szowinizmu i niemieckiego nazizmu.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2016 21:50 ~Paweł

  Pobicie Polaków przez Ukraińców jest syntezą tego co dostajemy w zamian za wyciągniętą do zgody rękę, gdyż nasi artyści jechali do Lwowa między innymi po to, by podpisać umowę o współpracy z Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2016 21:16 ~Xavery  art~art

  Ukraina przeprosiła już za spalenie Polaków na Wołyniu?
  mistrz~mistrz

  Rząd Ukrainy o Rzezi Wołyńskiej: Nie wiadomo czy mamy za co przepraszać Polaków.
  Sami sobie~Sami sobie

  Zapewne Polacy na Wołyniu sami sobie popodrzynali gardła i zarąbali się siekierami, a następnie podłożyli ogień w celu samospalenia.

  A Ukraińcy przez stulecia sami siebie traktowali jak niewolników.
  Ani jedno ano drugie niczego nie usprawiedliwia ani niczego nie tłumaczy. Gdyby w XVII wieku Polacy pozbyli się tego rodzaju krótkowzrocznego, imperialnego myślenia i dopuścili Ukraińców (Rusinów) do współudziału we władztwie Rzeczpospolitą to Moskwa pełniła by dziś rolę klienta Kazachstanu a Rzeczpospolita Trojga Narodów dyktowałaby wspólnie z Niemcami warunki jednoczącej się Europie.
  Ale, mimo wielokrotnie nadarzającej się okazji nadal wolicie okazywać Ukraińcom "pański" knut niż się pojednać i budować silną środkowoeuropejską wspólnotę. A samemu pozostać żałosnymi "paniczykami" potrząsającymi zardzewiałą, nic nie wartą szabelką, karmiącymi się latami dawno minionej świetności której wasi przodkowie nie potrafili utrzymać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »