Informacje

08.04.2015 17:18 otwarcie 10 kwietnia

Okrąg wyciszenia z portretami ofiar. Montują wystawę smoleńską

SERWISY:


Na placu Piłsudskiego trwa montaż wystawy "Portrety Smoleńskie" upamiętniającej ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Ułożono już okrąg składający się z 48 paneli o wysokości 3 metrów, na których zawisną zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy tupolewa.

Montaż wystawy rozpoczął się już we wtorek. – Na specjalnych panelach wewnątrz okręgu pojawiły się już zdjęcia ofiar katastrofy oraz ich sylwetki – mówi Lena Dąbkowska-Cichocka z Muzeum Historii Polski, które podpowiada za wystawę.

Zdjęcie zostały przekazane przez rodziny ofiar. – Jednak część z nich nie nadawała się do wydruku ze względu na słabą rozdzielczość, dlatego wykorzystaliśmy zdjęcia agencyjne. Były one wcześniej akceptowane przez bliskich zmarłych. Dostaliśmy także zdjęcia od pana Macieja Chojnowskiego osobistego fotografa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego – wyjaśnia Dąbkowska-Cichocka.

Enklawa wyciszenia

Okrąg zajmuje niemal 320 mkw. Kształt nie jest przypadkowy. – Ma być enklawą wyciszenia i refleksji w obliczu tragedii, która dotknęła wszystkich na równi. Kształt przestrzeni – symbolicznie związany jest z jednością i wspólnotą – tłumaczy przedstawicielka MHP.

Na zewnętrznej ścianie okręgu umieszczono datę katastrofy w formie liczby rzymskiej. – Ma to wzbudzić ciekawość wśród przechodniów i chęć zajrzenia do środka okręgu – dodaje Dąbkowska-Cichocka.

Wystawa zostanie oficjalnie otwarta w piątek, w dniu piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Będzie można ją oglądać do 29 kwietnia.

Rocznica w Warszawie

Piątkowe obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpocznie o godz. 7.15 msza święta w kaplicy sejmowej, w której weźmie udział m.in. marszałek Radosław Sikorski; pół godziny później posłowie złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą na Wiejskiej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. oraz tablicą poświęconą zmarłemu w tej tragedii marszałkowi III kadencji Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu.

Na godz. 8.25 zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Będą w nich uczestniczyć rodziny ofiar katastrofy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Następnie o godz. 11. w Świątyni Opatrzności Bożej w odprawiona zostanie msza święta oraz odbędzie się koncert – fragmenty "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

PiS organizuje marsz

Własne obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej organizuje w piątek PiS. Rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci; następnie politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.

Przed godz. 17. ze sceny przed Pałacem Prezydenckim ma przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński. O godz. 19. odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Stąd wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy Apel Jasnogórski.

jb/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 12:00 ~Aga

  To ja wystawię zdjęcia swojego taty,który umarl rok wcześniej 10 kwietnia.

 • czwartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 11:17 ~czwartek

  A może tak zamknąć tam tych wyznawców religii smoleńskiej, żeby się wreszcie wyciszyli, skoro tak tego pragną?

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 11:07 ~Robin Chłód

  W katastrofie samolotu LOT w Lesie Kabackim, 9 maja 1987, zginęły 183 osoby – dwa razy więcej niż pod Smoleńskiem. Byli to ludzie godni szacunku, ich rodziny zachowały się z klasą i godnością. Nikt nie domagał się wysokich odszkodowań, rent ani pomników. „Rodzinom smoleńskim” domagającym się kolejnego pomnika te cechy charakteru są raczej obce.

 • srolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 10:40 ~srolo

  Olo~Olo

  Jak zwykle gdy pada magiczne słowo "Smoleńsk" wychodzą z czeluści internetu lemingowskie śmiecie...

  Jak zwykle gdy pada magiczne słowo "Smoleńsk" wychodzą z czeluści internetu Matki-Polki, córy patriotki i wieczne dziewice o żelaznych poglądach i zakutych łbach a także męscy bohaterowie nieustającej walki z wyimaginowanym kłamstwem, wielbiciele krzyża, krzyżyka i kółek różańcowych.

 • ascasc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 10:19 ~ascasc

  ufo?

 • Kiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 05:09 ~Kiki

  Co za żenujące komentarze! Ludzie, czy wy nie rozumiecie, że zginęło tam 96 osób? Dla rodzin i przyjaciół tych, którzy zginęli to wyjątkowo tragiczna rocznica. Uszanujmy ten ból i pustkę. We współczesnej historii wydarzenie to jest bez precedensu, zginęło niemal 100osób z elity kraju, wszystkich opcji. Taka juz panuje znieczulica, że od razu podciągacie to pod przepychanki polityczne PO-PiS ? Uszanujcie tych, co zginęli i pamięć o nich. Nie podoba się wystawa,to po prostu tam nie idźcie. Co za prymitywizm, jak słowo daję.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 01:41 ~Olo

  Jak zwykle gdy pada magiczne słowo "Smoleńsk" wychodzą z czeluści internetu lemingowskie śmiecie...

 • darkimage

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2015 23:01 ~darkimage

  Kolejna rzecz zapłonie ogniem?

 • Obiecanki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2015 21:40 ~Obiecanki

  Nick~Nick

  A kiedy wreszcie bedzie obiecany pomnik na krakowskim?

  Nie będzie i nigdy nie był obiecany. I całe szczęście.

 • alpaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2015 19:24 ~alpaga

  A zdjęcie tego co lubił małpki też będzie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »